Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 22 Mai 2012, 11:10

Multumesc, Nestor! Excavatorul m-a costat 100 de lei/ora, dar omul e serios si nu a frecat-o deloc . Anul asta am auzit ca a marit tariful la 125 de lei/ora, deci o sa coste ceva bani la ce vreau eu sa fac.
Asa am planuit extinderea finala:
posibilitati extindere.jpg
posibilitati extindere.jpg (180.29 KiB) Vizualizat de 6245 ori

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 22 Mai 2012, 21:57

Fitofagii i-am cumparat de la hala de peste din oras, acolo vind peste viu (ti-l culege cu ciorpacul) cam ca la metro, si i-am dus intr-o galeata de 15 l (5 pesti cam la 1-1,2kg fiecare), daca-i gasesti vii (inotand prin bazin si vioi) poti sa-i duci fara grija, sunt rezistenti... Si acum ii vad uneori, stau in grup, si au crescut semnificativ, dar nu stiu cum pot sa-i prind, as da altii mai mici, si i-as recolta pe astia mari...

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 25 Mai 2012, 16:04

La varianta asta ma gandeam si eu dar mi-e frica sa nu se imbolnaveasca din cauza loviturilor suferite pe timpul recoltarii sau a stresului acumulat in acvariul ala. Am citit ce-a patit Gabii si vreau sa-mi feresc balta de boli. Chiar le-am zis si nepotilor sa nu mai elibereze nici un peste in lipsa mea.
Sa-i prinzi poti incerca cu un volog(un fel de navod mai mic cu doi pari la capete)... tu cu un prieten va bagati in apa si trageti din mal in mal pana ii prindeti. Tulburati putin apa dar asta e...

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 10 Iun 2012, 10:02

Stie cineva cum se planteaza iarba subacvatica? Am adus de pe un canal cateva fire de ceratophyllum demersum si de Myriophyllum spicatum (sau cel putin asta cred ca erau), am facut gauri cu un bat in mal la vreo 30 cm sub apa si le-am bagat acolo. Dupa jumate de ora plantele mele pluteau pe apa. Cum sa fac sa fixez firele de iarba pe fund si ce conditii trebuie sa aiba ca sa fiu sigur ca se prind? Nu cumva trag si pestii de ele? Stie cineva? Va rog mult! Asta e al doilea an in care ma chinui sa plantez iarba subacvatica si tot nu se prinde.

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de mihai hammer » 11 Iun 2012, 05:59

Ma gandesc ca daca scazi nivelul apei cu vreo 20 de cm si le plantezi cam la 10 cm adancime, urmand ca dupa ce se prind sa ridici din nou nivelul apei, ai sanse.

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 11 Iun 2012, 21:54

Fratilor am incurcat-o rau de tot... Mi-au murit toti pestii din balta, sau aproape toti, probabil restul vor muri in urmatoarele zile... Nu stiu care e cauza, nu am bagat anul acesta nici un peste nou in balta, iazul e plin, curge apa din fantana... Iar faptul ca mi-au murit toti intr-o zi ma face sa cred ca cineva mi-a aruncat ceva in iaz... Desi nu am suparat pe nimeni, nu stiu sa am dusmani... poate doar cativa carora le-am spus sa nu dau voie la nimeni cu undita pe balta mea... dar asta nu cred ca poate constitui un motiv... Sambata seara am fost pe la balta, le-am dat mancare, era o veselie si agitatie, o paine disparea de pe suprafata apei in mai putin de un minut... ieri (duminica) nu am fost... Azi pe la amiaza ma suna un vecin... "Vecine vino ca ai o multime de pesti morti pe apa" Plec intr-un suflet, cand ajung... dezastrul era total... saracii mei pesti, toti cu burta in sus... I-am cules aproape pe toti cu un ciorpac... si i-am incinerat... Acu intreb oamenii care au pregatire, sau experienta sau si una si alta... e posibil sa moara toti intr-o zi din cauza unei boli?? Mi-au murit toate speciile, crap, caras, fitofag, somn si ce altceva o mai fi existat pe acolo... O sa atasez niste fotografii, poate cineva depisteaza ce i-a omorat asa repede...



S.G. DRILL
veteran
veteran
Mesaje: 685
Membru din: 07 Mar 2012, 20:14
Localitate: Tulcea

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de S.G. DRILL » 11 Iun 2012, 22:37

man,asta este genocid :explode: pacat,pacat,pacat :wallbash:
sunt doua variante posibile:ori a dat boala in ei,ori un "prieten"' a fost pe acolo :censored:
repet mare pacat :respekt:

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de steff » 12 Iun 2012, 06:36

Imagine

Imagine

Imagine

:shock: :shock: :shock:
Verifica chimismul apei... amoniac, nitrit, nitrat. Primeneste apa!!!
E posibil ca balta ta sa fie suprapopulata. Hraneste pestii mai putin ca pana acum, atat cat sa manance in cateva minute. Un peste sanatos este pestele care cauta tot timpul mancare nu cel ghiftuit. Stiu, suntem tentati sa-i hranim mult. Gandeste-te ce se intampla cu hrana neconsumata.
Pesti multi, hrana multa, apa necorespunzatoare, temperatura apei si lipsa oxigenarii duc la o astfel de tragedie.
Cauta si citeste despre ciclul azotului, te va ajuta mult.

Imi pare rau pentru pestii tai.

Scrie răspuns