Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cosmin barbulescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2011, 21:04

Mesaj de cosmin barbulescu » 02 Noi 2011, 17:25

[/quote]
Te salut si te felicit pentru ce ai facut pana acum ,dar grija mare la folie ...
Salut! felicitari si tie pentru reusita...pana acum, la 21 de ani ai mei sunt multumit de ceea ce fac... in legatura cu folia io mi-am propus sa ma tina 2 ani, acum ramane de vazut cat tine.
Numai bine!

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 12 Mai 2012, 12:28

Vad ca nu mai scrie nimeni pe acest topic, asa ca o incerc sa il readuc in atentie. Am inceput sa-mi fac balta in 2009, am facut-o in etape... Acum arata destul de bine, problema e ca in verile secetoase scade destul de mult, de exemplu anul trecut a scazut cca. 60-70 cm, noroc ca e destul de adanca... Acum e plina si arata ca in fotografie... Ca tot incepatorul, dornic sa aiba ceva in balta... am dat caras... acum e puzderie... am dat un salau mic si un somn mic, nu stiu daca mai traiesc, dar nu vad nici un atac asupra carasilor... Cred ca o sa aduc o stiuca mai mare si dupa ce face ordine o prind eu cumva...

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 12 Mai 2012, 12:30


steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de steff » 12 Mai 2012, 13:28

:wink:

Imagine

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 21 Mai 2012, 13:13

Salut tuturor!
M-am inscris pe acest forum pentru ca am vazut ca sunt multi ca mine care isi doresc o balta numai pentru ei. Eu mi-am indeplinit visul inca de acum 3 ani, dar din lipsa de fonduri am sapat-o in etape.

Prima sapare:
prima sapare1.jpg
prima sapare1.jpg (151.85 KiB) Vizualizat de 6053 ori
prima sapare2.jpg
prima sapare2.jpg (143.85 KiB) Vizualizat de 6053 ori
Apa am gasit-o la adancime mica dar solul din zona izvorului este format din nisip si se surpa in timp ce sapa excavatorul asa ca malul a ramas vertical in zona aia.

Asa a aratat balta in prima primavara:
prima sapare vara.JPG
prima sapare vara.JPG (148.45 KiB) Vizualizat de 6053 ori
N-am populat din primul an. Am citit undeva ca este recomandat sa se lase balta un timp sa-si formeze un echilibru natural, plus ca ma speriau si algele alea.

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 21 Mai 2012, 13:16

A doua sapare:
A doua sapare.jpg
A doua sapare.jpg (153.85 KiB) Vizualizat de 6051 ori
Tot nu scapam de alge:
alge anul 2.JPG
alge anul 2.JPG (104.71 KiB) Vizualizat de 6051 ori
alge anul 2.2.JPG
alge anul 2.2.JPG (149.6 KiB) Vizualizat de 6051 ori
Algele astea apareau primavara iar apoi locul lor era luat de un altfel de alga, matasea broastei ii spune pe aici. Eu banuiam ca algele apareau din cauza ca in apa era lipsa de zooplancton care sa le consume, asa ca am adus cateva butoie cu apa dintr-o balta din apropiere in care speram sa fie si zooplancton.

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 21 Mai 2012, 13:24

A treia sapare:
Nu am facut poze.

Asa arata balta acum:
balta anul4.JPG
balta anul4.JPG (113.83 KiB) Vizualizat de 6049 ori
balta anul4.1.jpg
balta anul4.1.jpg (123.3 KiB) Vizualizat de 6049 ori
balta anul 4.2.jpg
balta anul 4.2.jpg (110.56 KiB) Vizualizat de 6049 ori
Anul asta nu am mai avut puzderia aia de alge.
Stie cineva de ce aparea verdeata aia pe apa?
Sa fi functionat tratamentul meu cu apa "vie" sau n-au mai aparut din alta cauza?
Cam cat peste as putea sa bag acolo fara sa suprapopulez? Deocamdata nu am decat doi ciortani cam la 800g si niste carasi introdusi de nepoti.
As vrea ca pestii sa se hraneasca cu ce gasesc in apa si cu ce le mai dau eu in weekend cand ma mai duc pe acolo deci nu planuiesc sa cresc peste in sistem semiintensiv sau intensiv.

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 22 Mai 2012, 08:10

Foarte frumoasa balta ta. Cat priveste etapele in care a fost sapata pot spune ca sunt aproape identice cu etapele in care am sapat si eu . Alge din alea verzi nu am avut niciodata atat de multe, poate si din cauza ca am bagat vreo 5 fitofagi si novaci... Problema mea e ca scade in verile secetoase, ai si tu aceasta problema sau e un izvor mai puternic? Asta toamna am facut o fantana la vreo 15 m de balta si am pus o teava, nu e un izvor foarte puternic, dar curge tot timpul, o sa vad vara asta daca e seceta cum se comporta... Nici eu nu vreau sa cresc peste intensiv, dar parca mi-ar placea sa scot cate un ciortan din balta mea, sa am o sursa de peste proaspat...

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 22 Mai 2012, 09:49

Multumesc mult! Nici la mine nu e un izvor puternic. Toamna trecuta am tras apa aproape complet si am vazut ca izvorul era doar un firicel insa intr-o saptamana doua apa s-a ridicat la nivelul normal.
Daca scade mult, incearca s-o adancesti ... adica fundul beltii sa fie sub nivelul izvorului.
Eu i-am zis lu nenea ala cu excavatorul sa-mi faca pe fund o groapa cam 2x2 m cu adancimea maxima la care poate sapa adica 3-4 metri tocmai din acest motiv. Nu vreau ca dupa o vara secetoasa si o toamna fara ploi sa raman cu apa pana la brau si sa-mi inghete pestii.
Tu fitofagii de unde i-ai cumparat dar mai ales vreau sa stiu cum i-ai transportat, au nevoie de aerare a apei pe timpul transportului sau rezista si fara?

Nestor
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Dec 2008, 15:40
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Nestor » 22 Mai 2012, 10:00

Frumos, exact ce-i trebuie omului când vine la sfârșit de săptămâna sa se relexeze. Cat ti-a luat nenea ala cu escavatorul?

Scrie răspuns