Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 02 Apr 2006, 21:49

Asa se si face; in fermele specializate in piscicultura exista helestee de carantina create pentru acest lucru. :wink:
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 04 Apr 2006, 06:29

Salutare!

Am mai bagat 7 stiuci aseara, acum sunt 12 :lol: 8) .
Stateam ieri pe malul baltii si admiram ce se intampla...
Innotau cei 6 -7 crapisori (600 - 800 g /bucata) asa cam la 30 -40 de centimetri sub oglinda apei. Da inotau toti in grup... Apoi in alta parte era grupul carasilor si al rosioarelor.... iar de-*a lugul baltii inotau cei 2 lipusi care au mai ramas. Am bagat vre-o 15 da cred ca stiucile alea au avut grijsa sa ii alerge bine :lol: .
La un moment dat vad o stiuculita cum apare din adancuri si sare la unul dintre cei doi lipusi :shock: - de data asta l-a ratat!!!

Trebe neaparat sa mai bag pestisori mici pt ca in curand o sa se dea marlitele la crapii mei!


Interesant!

P.S.

Icerc sa pun niste poze, sper sa iasa:
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 04 Apr 2006, 09:28

Excelente poze ... trezesc muuulta invidie :lol:
S'altare și bunăstare !

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 05 Apr 2006, 09:41

Ieri am tratat balta :lol:
N-am gasit hipermanganat de potasiu, da am gasit albastru de metil. 8) . Am luat o sticluta de 100 ml, am amestecat intr-o galeata cu 10 litrii de apa si fleosc! in balta :lol: . Partea naspa e ca nu am dozat ca lumea si in partea din fata a baltii am scapat aproape toata galeata, in partea din spate am avut mai putin lichid si am aruncat mai putin. Dupa doua ore de la tratament, jumate de balta era albastra, jumate verde. Pestii nu i-am vazut ieri deloc, se pare ca s-au dat la fund :lol:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 05 Apr 2006, 10:31

@gabii, scuze de offtopic, tu nu esti acel gabi care a trait cativa ani la grasu nebunu?
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 05 Apr 2006, 13:02

@gabii, scuze de offtopic, tu nu esti acel gabi care a trait cativa ani la grasu nebunu?
:lol:

Da de ce - se vad sechelele? :lol:

Da man, io sunt! Interesant, io am scris chestiile alea pe un forum destul de restrans... s-au raspandit povestirile mele pe n-spe topicuri, da raia :shock: .

Numai bine!

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 05 Apr 2006, 13:09

bai chiar aseara am recitit povestile (intamplator, azi dimineata am facut o legatura).... incredibil, m-am cracanat de ras
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

erik23
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 26 Mar 2006, 19:47

Mesaj de erik23 » 06 Apr 2006, 05:33

Salut sunt Erik din nou, a, mai postat acu ceva timp da se pare ca nu am prea fost bagat in seama.Am vazut pozele postate de Gabii si nu pot decit sa-l felicit.Eram si eu curios daca am nevoie de la cei de la mediu sau mai stiu eu cine de vreo autorizatie sa-mi fac balta si daca se gaseste folie pe la noi prin tara si cam care e pretul ei.Intentionez sa o fac de 15/10/2,5 si nu stiu daca voi gasi folie atit de mare.Problema e ca nu sunt momentan in tara si nu ma pot interesa de toate astea si de aceea rog daca cineva are vreo informatie iisunt recunoscator

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 11 Apr 2006, 09:39

Salutare!

O chestie pe care am invatat-o pana acum e ca pestii trebe sa nu fie bolnavi cand sunt introdusi in bazin. Asta e prima conditie. Ai mei au fost bolnavi si s-au curatat toti. Ieri am mai scos unu din prima tura. Chestia interesanta e ca dupa tratamentul cu albastru de metil (apa nu mai e albastra, dupa o zi si-a revenit la culoarea verde) chiar daca au mai murit 2 pesti - astia deja nu mai aveau atatea ciuperci pe ei, deci a avut efect tratamentul. Daca eram destept si ii tratam cu 2 luni in urma, probabil ca acum depuneau icre. Azi mai repet o data tratamentul

Pana acum am in jur de 60 - 70 de pesti pe acolo si vre-o 3 -4 sute de mormoloci speciali adusi de la Felix. Nu vad nici o problema legata de oxigenare, pestii inca nu stau la suprafata. Caut cu disperare o pompa de recirculare, am gasit ceva pe la 200 de euro, care mere cu energie solara. Mai caut, poate gasesc mai ieftin.

Erik, folie de-ia gasesti la Praktiker
Numai bine

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 11 Apr 2006, 10:37

@gabii-Poate te ajuta in cazul in care vrei sa plantezi salcii pe malul baltii,in sensul ca nu trebuie sa transporti puieti de salcii de pe malul apei,cu radacini bla,bla...
Tai dintr-o creanga de salcie de pe malul apei(binenteles ca nu uscata.. :D ) cu diametrul de maxim 4-5 cm, bucati de lungime de maxim 40-50 cm lungime.
Acestea se infig pur si simplu 2-5 cm in malul apei, in zona mai umeda (dar nu inundabila..).Ai sa vezi ca o sa ""iasa"" mai multe varfuri vegetative din batul respectiv.
Lasa 2-3 ""mai puternice"" spre virf si apoi pe cel mai puternic..
Nu e banc...depun ""marturie"" cu salcile mele de pe malul apei la Snagov,plantate in felul asta...

Scrie răspuns