Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 18 Feb 2006, 19:52

Jur ca asta-i cel mai tare topic ever citit de mine pe vre-un forum de pescuit. Mi-am chemat prietena, sora, parintii(cainele latra si el sa vada de ce radeam in hohote :lol: )sa il citeasca si sa bage la cap sa stie cu se se vor putea confrunta pe viitor.

Eu zic ca era mai bine de bagai rosioare si babusca si ai fi renuntat la caras si crapcean. Bibanii sunt pesti frumosi, pacat ca nu-i agreezi. mai bagai niste cleni si aveai o balta limpede cu pesti frumos colorati... Un pic de stuf intr-un colt, colea niste trestie si doua broaste pe o frunza de nufar ( fie ea de plastic;) ) si aveai raiul tau..

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 21 Feb 2006, 08:54

:shock:
Vad ca au inceput sa invete sa innoate tepeni cu burta la soare in bataia vantului :evil: .
Deja a trebuit sa pescuiesc 2 bucati care innotau in felul asta... si mai e unu care incearca si el sa invete metoda asta :evil: .
Ieri am bagat o plasa plina cu bradis...

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 21 Feb 2006, 09:33

Eu am scris un pic mai sus ca mie, de ex. mi-a trebuit 2 ani sa-mi stabilizez balta. :?
O balta nu inseamna doar o groapa umpluta cu apa si pesti, acolo trebuie sa se stabileasca niste relatii subtile intre toate elementele prezente.
Aici un link http://www.acvariu.ro/index.php?option= ... &Itemid=29 despre problema cu care probabil te confrunti tu.

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 21 Feb 2006, 19:54

btw puietul de pastrav ce il obtii tu in bazinul tau e de la gilau? Am auzit ca acel tip de peste nu se inmulteste in libertate...

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 22 Feb 2006, 09:46

Pai nu ii inmultesc.Am cumparat pastrav sa mai reduca din pasnici.

erik23
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 26 Mar 2006, 19:47

Vreau si eu

Mesaj de erik23 » 26 Mar 2006, 20:04

Salut , ma numesc Eric si m-am inscris si eu pe forum caci visez sa-mi fac si eu o balta in spatele casei, nu prea mare ci de vreo 100 mp , si ma gindeam la banii de care as avea nevoie sa o fac.In primul rind vreau sa stiu daca am nevoie de vreo autorizatie de la astia de la mediu sau mai stiu eu de la cine.Mai sunt curios daca se gaseste folie pe la noi prin tara si cam cit e, deocamdata nefiind in tara , vin abia prin iunie.Ma gindeam sa bag niste crap , stiuca ,caras si biban.Daca aveti vreo informatie m-ar ajuta
multam

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 31 Mar 2006, 09:39

:!: :evil:

Help please!


O dadui in bara!

Am bagat in ianuarie niste carasi (250 -300 g bucata) - si incet dar sigur au invatat cu totii sa innoate cu burta in sus pe luciul apie! :evil: . Pe deasupra mai sunt si tepeni, adica nu mai dau din coada! Mama lor!
Am observat ca s-a dezvoltat un fel de bacterie pe ei, adica bale albe, zici ca sunt muci! In timp de cateva saptamani, rand pe rand s-au ridicat la suprafata. am luat probe de apa, le-am dus la analiza fizic-o chimica si biologica, astept rezultatul - pe saptaman viitoare aflu raspunsul

Problema e alta:
Intre timp a fost nasu-meu la pescuit si mi-a adus vre-o 2 galeti d erosiara, carasei si cativa ciortani, pe care i-am bagat la apa. Stiu ca mai mult ca sigur pestii aia sunt si ei condamnati la "facut plaja la soare" daca nu tratez balta IMEDIAT.
In plus, cineva mi-a adus si trei marlite, pe care le-am bagat in apa, ca sa alerge dupa pestii aia pasnici, sa nu se plictiseasca.
Asa ca va intreb:
Ce trebuie sa bag in apa ca sa ii tratez?
:?:
Var?
Clor?
Sare?
:!: :?:

Care e cantitatea sa zicem de var ce poate fi bagata in apa?
Cineva mi-a sugerat la modul cel mai serios ca singura solitie ar fi sa bag doi piloni si sa leg la 220 de cateva ori pe zi cate 5 -10 minute timp de vre-o saptamana.. da asta inseamna ca stiucile alea trei, pentru care am alergat atata vor invata sa joace break-dance :cry: .

Pls HALP!!!

Gabi

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 31 Mar 2006, 16:49

Salut Gabi

In mod sigur au dat peste o bosala..adusa ori de pestii noi introdusi, ori de conditiile de stres(variatiile de temp., densitatea mare..etc).
Dac azici ca au mucus mult pe corp..de obicei aces lucru e datorat unor ectoparaziti si ca mecanism de aparare apare hipersecretia de mucus.
Incearac te rog sa faci niste poze..poate reusim sa identificam boala
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 02 Apr 2006, 17:32

Am mai scos cativa (trei) carasi cu chestie de-aia baloasa pe ei. Se pare ca e un parazit.
Am primit rezultatul analizei fizico-chimica si biologica a apei. Rezultatele sunt aproape EXCELENTE. Doar la "Cianuri" analiza arata ca e aproape de maxim, da e in limite normale. Important e ca apa e BUNA, nu e infestata. Vad ca ceilalti pesti traiesc fara probleme.


Incerc sa bag niste hipermanganat de potasiu, asa cum mi-a zis un tip ce se ocupa cu piscicultura-acvacultura de multi ani.

Nu bag 220v ca imi pare rau de cele 3 marlite pe care le-am bagat in urma cu cateva zile in balta.

Azi am plantat salcii pe mal.

Numai bine!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Apr 2006, 18:13

nu ma pricep la balti,dar cred ca orice peste,inainte de a-l baga in acea balta ar trebui verificat de paraziti sau daca da semne de boala(carantina).Poate ai bagat vreun peste bolnav in balta si acea boala s-a raspandit.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns