Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 26 Mai 2005, 14:05

avem un inginer piscicol chiar aici pe forum, da' cred ca este foarte ocupat zilele astea. o sa-i dau un mail sa-ti citeasca mesajele, poate te ajuta.
Ok, multumesc, cred ca am nevoie....

Nu ma gandeam sa fac un bazin ca sa se reproduca pestii... ideea mea era mai mult sa il populez primavara, iar pana toamna sa pesucuiesc ... iar peste iarna sa ramana doar o cantitate mica de pesti... eventual numai somnii si stiucile si cativa crapi mai mari... puietul oricum va fi folosit pe post de hrana de catre rapitori :lol:

Canalizare este in zona, as putea de ex sa trag o conducta de plastic (80 m) pana la reteaua de canal... asa pe sestache... numai ca scurgerea o sa fie aiurea.
Apa curenta exista, da io intentionam oricum sa-mi fac un put... am o pompa puternica de 2 toli, cu care tata a golit un put cu 9 metri de apa in 3 ore! Deci sa bag apa in balta - s-ar putea... Problema cu scosul apei din balta ar fi mai naspa... adica partea din fata, unde va fi casa e cam cu 1 metru mai sus decat partea din spate, unde va fi balta...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Mai 2005, 14:13

Eu am niste carti despre gestiunea baltilor mici. Inchiriez si eu una de un hectar. Ce reiese ? Nu pune in nici un caz somn pitic undeva !

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 27 Mai 2005, 09:20

Nu pune in nici un caz somn pitic undeva !

:shock:

Pai ma gandeam ca somnii pitici sunt niste pesti care sa mai haleasca din icre/pietul subdezvoltat/mormolocii de broaste etc... Oricum, intentionez sa ii bag numai pe aia 5 pe care ii tin in acvariu de un an de zile...
Somn de Mures mi-e cam teama sa bag, aia cresc mari si imi halesc si pestii mai mari din balta.
Somnii africani - ar fi o solutie pe timpul verii, da in toamna trebe sa-i scot si sa-i prepar la tigaie, ca oricum nu rezista peste iarna.

De aceea m-am gandit la 5 somni pitici nevinovati...

Acuma am citit si io cateva carti despre cresterea Crapilor, cresterea pestilor in general... da nu am gasit idei pe care sa le pun in practica cu adevarat in conditiile spuse mai sus... Stiu ca somnii pitici sunt considerati in Germania pesti daunatori, si ca e un DELICT sa bagi somn pitic in oricare balta privata sau sa ii eliberezi in vre-un rau. Daca esti prins te alegi cu dosar penal. La nemti gasesti somni pitici de cumparat, iei una-doua bucati, ii bagi in helesteul din fata casei (suprapopulat cu pestisori colorati) si dupa o saptamana esti obligat sa predai somnul pitic de unde l-ai cumparat... viu sau mort. In nici un caz nu ai voie sa il eiberezi in vre-un rau sau paraias.

Ma gandesc la Salau, da e un peste mai pretentios, cum spunea si Adi Kiri, e greu sa-l aduci in viata si sa-i asiguri conditiile necesare ca sa traiasca.

Stiuca e mai rezistenta, da nu haleste icrele.

Bibanii nu imi plac, nu ii vreau la mine in balta. La fel si reginutele, sa nu le vad!

Un sfat nu strica....

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 27 Mai 2005, 11:25

Somnii pitici sunt considerati daunatori peste tot, nu numai in Germania. Te rog uita de ei. Daca vrei rau cuiva si are balta ii arunci aia cinci somni pitici in balta si in curind numai somn pitic o sa mai fie.
Uite ce zice un ziarist de specialitate, Pierre Affre, in una dintre cartile lui "L'étang de loisir". Mai intii populezi cu rosioara si babusca. El considera ca nu trebuie pus crap, lin si platica pentru ca acesti pesti tot cauta pe substrat ceea ce tulbura apa in permanenta. Dar cum vad ca romanul e, in general, obsedat de crap, fa cum vrei. Cam la fel si cu carasul.
Salau n-o sa tina intr-o balta asa mica, nici somnul, ramine stiuca si bibanul. Cum nu vrei bibani baga stiuca. Si cu asta ai cam terminat.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 28 Mai 2005, 10:53

Sa nu uitam broastele, trebuie introduse si ele in ecosistem...oricum vecinii cred ca o sa fie fericiti pe toata perioada verii, cand roiurile de zanzares insetate de sange poposesc prin dormitoare.

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 31 Mai 2005, 09:17

Sa nu uitam broastele, trebuie introduse si ele in ecosistem...oricum vecinii cred ca o sa fie fericiti pe toata perioada verii, cand roiurile de zanzares insetate de sange poposesc prin dormitoare.
Broastele- pt ce?? hrana pt rapitori??
:shock:

Nu mi-e greu, anul trecut am pescuit niste oua de broasca, si le-am tinut in acvariu... in 3 zile aveam peste 300 de mormoloci, in 2 saptamani deja aveam probleme serioase sa nu se catere pe peretii acvariului si sa evadeze prin casa... :shock: Pana la urma i-am eliberat.

Io ma gandeam s afac balta pt pesti, nu pt boraste...

Oricum, mai sunt cateva ziel... in 4 ma insor :shock: .. .apoi s-ar putea cu nitel noroc sa ma apuc de excavat (fac bilantul de la nunta... ce e in + e pt balta :lol: ).

Numai bine!

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 31 Mai 2005, 10:44

"Oricum, mai sunt cateva ziel... in 4 ma insor .. .apoi s-ar putea cu nitel noroc sa ma apuc de excavat (fac bilantul de la nunta... ce e in + e pt balta)."

Pai atunci, CASA DE PIATRA si HELESTEU BETONAT! :wink:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 31 Mai 2005, 10:53

gabii scrie:Oricum, mai sunt cateva ziel... in 4 ma insor
Casa de piatra! :)
mai stiu eu pe cineva care face "greseala" asta... dar pe 5 :D

stiucaracalina
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 09 Iun 2005, 09:33
Localitate: bucuresti

Mesaj de stiucaracalina » 13 Iun 2005, 15:51

[quote="Andrei Tianu"]- - am o banuiala ca va trebui sa ai o motopompa cu care sa le asiguri oxigenarea ...




subscriu shi eu!!!oricum ideea asta o am shi eu de multa vreme shi ma bucur sa vad ca mai sunt unii care mai shi fac ce gandesc,nu doar viseaza.fa-o shi dupa aia zi-ne shi noua cam cat te-a costat toata treaba asta!!!spor la treaba!!!

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 17 Iun 2005, 06:48

Pai la capitolul costuri: sa incep cu inceputul:
2 milioane m-au costat aia cu topograful..
4 milioane aia cu dezmembrarea
1,2 milioane nustiu-ce taxa lu peste
ieri am dat 8 milioane ca asta e taxa la notar - ca sa faca actele pe teren
Urmeaza: cateva zeci de milioane bune ca sa cumpar pari si sarma, sa ingradesc locul
Apoi am vorbit cu un excavatorist, imi ia 50.000 la m.c. , iar 600 de metri cubi inseamna 30.000.000.
Apoi ala care imi cara pamantul- incerc sa il combin pe unul care vrea pamant sa isi inalte curtea... atunci nu o sa ma mai coste si asta.
Apoi daca o sa stea apa in balta, ma gandesc sa bag si pestele...
Daca nu sta, o astup la loc :lol: .


deci, daca anul asta reusesc sa ingradesc locul, sa sap gaura si sa fiu la zi cu actele (sa fac proiectul de casa si eventual sa torn fundatia) - io ma declar multumit!

Scrie răspuns