URMARITI SI...URMARITORI

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

electricianu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 03 Noi 2004, 10:13

Mesaj de electricianu » 25 Noi 2004, 15:09

Opre.Ovidiu scrie:danr,
Nu stiu cat de multe cunostinte ai in domeniul psihologiei, psihanalizei sau psihiatriei. Dar dupa cum spui tu inseamna ca toti medicii psihiatri si psihologii din lume nu sunt normali. Si de altfel nu trebuie sa fii medic ca sa te gandesti la cauza si efect. Exemplu: :cry: :D
Sa stii ca sunt putin "dusi". parca un psihanalist spunea: "daca privesti adanc in abis, abisul va privi in tine."

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 25 Noi 2004, 15:15

Friedrich Nietzsche e fost mai mult filozof decit psihanalist. :)
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 25 Noi 2004, 15:32

cum cum?
daca privesc adinc in...
:shock:

bai io nu mai merg cu voi la peste.

poate numa' cu electricianu'.
da sa vie cu acumulatorii lui.

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 25 Noi 2004, 15:49

Cu riscul asumat ca-mi voi face dusmani imi voi spune si eu parerea despre cele relatate de Adelin si Razvan si anume ca , in final, ambele parti, urmariti si urmaritori s-au pus deopotriva in situatii penibile. Unii incercand sa afle un "loc bun" de pescuit urmarind cu masina alti pescari iar ceilalti incercand sa scape prin sate si paduri pentru a tine secreta " sursa de capturi record". In ultima instanta toti s-au ales cu o zi de pescuit ruinata probabil. ( Personal, in materie de pescuit detest termeni precum " captura record" si "concurs" dar aste este alta poveste.)
O atitudine ca cele aratate de Ioan si de Paul mi se pare mult mai corecta si chiar mai productiva.
In plus, nu inteleg de ce numele unuia din urmaritori, daca este cunoscut ca membru al forumului nostru, nu este facut public. Cu toti am fost de acord ca cel putin unul din scopurile urmarite este de a creea si impune o mentalitate si o atitudine mai buna fata de ape si pescuit. Ori, daca asta vrem de ce nu incepem cu noi insine?
Daca cele relatate sunt adevarate, persoana in cauza, odata facuta cunoscuta tuturor membrilor cu siguranta se va abtine de la astfel de gesturi.

Dar poate ceva nu este spus pe de-a-intregul in istoria asta.

Cu respect!

electricianu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 03 Noi 2004, 10:13

Mesaj de electricianu » 25 Noi 2004, 15:54

Da' nu te pune nimeni sa privesti in abis, piticule! mergem si la peste;am niste fire dementiale... din cupru, izolate klumea...

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 25 Noi 2004, 16:08

Paul, banuiesc ca cel care te-a atentionat pe Bran sa nu "mai vinturi apa" era uscativ, brunet, cam 1,75 metri, circa 55 ani si avea un accent oltenesc.
Daca e asa sa stii ca e un pescar cu ceva experienta (spun ceva, pentru ca e limitata la pescuitul stationar cu momeli naturale - desi l-am vazut incercind naluci de productie proprie - rudimentare, dar "exceptionale" ca originalitate). Omul iubeste locurile linistite, cunoaste ceva locuri pe Prut si daca a batut atitia km pina la Bran insemna ca se astepta ca balta sa-i rasplateasca efortul. Este singurul pescar pe care-l cunosc si stiu ca prinde avat. Stie sa citeasca apa, simte si prinde pestele activ in acea zi.

Deci vorbim de oameni diferiti, mosulica invocat de mine de obicei nu se departeaza prea mult de gara.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Noi 2004, 16:22

Nu stiu Ioan. Doamnul care m-a apostrofat pe mine este un tip cam la vreo 55 - 60 de ani din Iasi (locuieste in Bucium) si venisem cu el dis-de-dimineata cu microbuzul. Eu am mers in ziua aceea pe jos pana la Bran, el vorbise cu cineva cu caruta.
De pescuit, pescuia la rama si viermusi, atat la pluta (cu 2 bete) cat si la lansete.
Apostrofarea facuta mie a avut ca baza solida atat "vanturarea" apei din partea mea cat si vreo 3 sticle cu vin si una cu vodca din partea domnului. Oricum, a fost tare dragut... mi-a zis ca ma ia la Iasi fara nici o problema, ca vine fiul dumnealui cu masina si-l ia. Uite asa am pierdut masina de 5. Cei drept, seara era "clei" si mi-a fost mila sa il las singur acolo, asa ca am preferat sa pierd si ultimul autobuz (de ora 8) , dar pana la 11 am ajuns acasa cu o ocazie.
Oricum, data viitoare o sa fie mai atent cu cine stau. :)

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 25 Noi 2004, 17:44

@Lucian Anghel a scris:"In ultima instanta toti s-au ales cu o zi de pescuit ruinata probabil...In plus, nu inteleg de ce numele unuia din urmaritori, daca este cunoscut ca membru al forumului nostru, nu este facut public....Daca cele relatate sunt adevarate...Dar poate ceva nu este spus pe de-a-intregul in istoria asta." Daca te uiti putin la galerie la stiuca, exista o poza din 21 nov. 2004, deci partida nu a fost chiar "ruinata".Nu cred ca ar exista vreun motiv sa spunem lucruri neadevarate atata timp cat nu avem nici un interes.Am vrut doar sa vedeti pana unde poate merge nesimtirea fara insa a arata cu degetul. Crezi ca daca dau in vileag urmaritorul de pe acest forum am mai multa credibilitate?! Scuza-ma dar nu vad logica. :roll:

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 25 Noi 2004, 18:01

Pentru rezultatul pescuitului- Felicitari. Ma bucur ca nu ai pierdut o zi de pescuit; pentru mine , orice ora castigata este o realizare si in consecinta o apreciez.

Daca insa consideri ca numele unuia din cei care te-au urmarit nu trebuie expus cunostintei celorlalti inseamna ca toata intamplarea ramane un incident petrecut intre voi si nu merita atentia noastra, a celor de pe forum. Am crezut ca vrei sa si indrepti ceva nu numai sa alergi dupa recorduri personale. Procedand asa sa nu te miri daca in curand chiar va trebui sa te deghizezi cum ai spus mai inainte pt a merge la pescuit .

Scuze pentru deranj.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 25 Noi 2004, 18:56

Bine. Ti-l spun eu: Daniel T.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Închis