URMARITI SI...URMARITORI

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 25 Noi 2004, 11:21

Am avut si eu ocazia sa vad chestii din astea. Veneau pe mal, ne vedeau ca prindem, iar a doua zi trebuia sa ne trezim la 4 dimineata, pentru ca la 4 si jumatate erau gramada pe loc, cu veri, unchi, nepoti etc.

Adelin, puteati sa'i luati cu voi si sa'i "cocolositi" cum spun eu, daca erau ageamii, daca nu puteti sa'i admirati daca era ceva de capul lor. One way or another, raurile de la voi sunt greu de batut, locurile sunt multe si oamenii vor sa mearga "la sigur", fara nici un efort.

Oricum e comportamentul e deplorabil.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Noi 2004, 11:23

Shocant! De-acu ma voi uita mai atent in dreapta si in stanga cand ies din bloc dimineata!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 25 Noi 2004, 12:15

ha ha ha excelent!!!!

respect!!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Noi 2004, 12:51

Ovidiu,

Oamenii normali nu psihanalizeaza alti oameni sa vada ce-i impinge sa faca ceea ce fac.
Fapta in sine e penibila si hazlie, si depaseste si limitele normalului.
De ce-au facut-o ? Don't care
Ce sa zic.... odata in delta ne-am tinut si noi cu barca dupa unii care veneau seara cu stiuci mai mari ca ale noastre, mai in gluma mai in serios ne-am tinut dupa ei vreo zece minute, pe urma ne-am vazut de drumul nostru ca era clar ca baietii nu s-or duce direct la locul cu pricina......
stateam la aceeasi gazda si beam seara cate o bere impreuna, si ei veneau mereu cu stiuci mai mari dar nu spuneau neam pe ce canal se duceau :lol: :lol:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 25 Noi 2004, 14:07

danr,
Nu stiu cat de multe cunostinte ai in domeniul psihologiei, psihanalizei sau psihiatriei. Dar dupa cum spui tu inseamna ca toti medicii psihiatri si psihologii din lume nu sunt normali. Si de altfel nu trebuie sa fii medic ca sa te gandesti la cauza si efect. Exemplu: :cry: :D

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 25 Noi 2004, 14:38

O scurta povestire (nu la acelasi nivel ca urmarirea de peste 70 de km) poate va da citeva idei lui Adelin si razvan.m .

In primavara acestui an, la una din primele iesiri la Prut, impreuna cu alti doi cunoscuti, s-a intimplat ca de la gara se prindem drept „umbra� un mosulica. I-am spus ca mergem mult, ca nu e pe puterile lui, dar in cele din urma, cum nu-l duceam in spate ... a mers cu noi.

Am mers vreo 6 km pina la locul de unde am scos momeala (vetrica), i-am dat si lui (lucru care nu prea se face). Am plecat apoi spre locul de pescuit inca vreo doi km si mosul deja incepuse a se vaita de picioare, iar noi l-am atentionat ca mai erau inca 5 km pina la gara.

Ajunsi la locul de pescuit a inceput "placerea". Mosul venea de la unul la altul sa vada cum punem momeala, ce fir, ce cirlig avem. In final a ajuns sa strige, sa ne cheme sa vedem daca monturile lui sunt bune. Totul a durat pina am prins primul peste. Fiind o mreana subdimesionata am eliberat-o. Au inceput tinguielile - mosul ma roaga sa-i dau lui pestele. Unul dintre cei cu care eram a prins ideea, si a eliberat si el prima platica prinsa. Mosul nu inceta cu rugamintile. Si am tinut-o tot asa (s-au retinut totusi citeva exemplare frumoase) spre disperarea mosului, care vazind ca nici cu rugaminti nu poate primi peste aproape a amutit. Oricum, restul zilei s-a pescuit in liniste.

Nu va mai povestesc cum a fost drumul pina la gara, va imaginati ca nici in ziua de azi mosul nu mai vorbeste cu noi.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Noi 2004, 14:52

Oare sa fi fost mosulica ala care s-a luat de mine pe Bran , sa nu mai "vantur" apa cu rotative ca nu prind nimic? :roll:
Oricum, de felul meu ajut atat cat pot, cu toate ca nu mai am rabdarea pe care o aveam odata. Am mers anul acesta la pescuit, de vreo cateva ori cu colegi de la servici si eu eram acela care trebuia sa le fac linia, sa le leg carlige, sa le descurc nailonul... si multe altele. Dar simteam si o bucurie cand vedeam ca prind peste si se bucura de aceasta si chiar ma intrebau cand mai venim.

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 25 Noi 2004, 15:03

danr,
................................

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 25 Noi 2004, 15:06

danr,
daca nu ai inteles asta e. Stai calm. Daniel Buzdugan sunt de la Radio 21.
A fost o farsa. :D :D :D

Închis