un pic de lectura

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 24 Oct 2010, 19:42

Ai mahh ca nu pescuim in Nil :lol: Serios vorbind,nu am sesizat treaba asta.Mi-aduc aminte de o partida de anul trecut pe Olt la avat,vizibilitate canci,dar cum aruncam "vibratia" in apa cum aveam atac.Ma rog,eu sunt un pic cam innapoiat in materie de pescuit,unii ar zice ca-s din Sibiu.De aia si intreb :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Oct 2010, 19:58

Cica intr-un mediu mai dens vibratia se transmite mai bine...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Oct 2010, 19:59

elias scrie:Ai mahh ca nu pescuim in Nil :lol: Serios vorbind,nu am sesizat treaba asta.Mi-aduc aminte de o partida de anul trecut pe Olt la avat,vizibilitate canci,dar cum aruncam "vibratia" in apa cum aveam atac.Ma rog,eu sunt un pic cam innapoiat in materie de pescuit,unii ar zice ca-s din Sibiu.De aia si intreb :lol:
bre, lasa astea , zic si io ca asa cica scrie in Odiseea pescarului dijital :lol:


practica ne omoara , sa vezi ce vibratii dadeam io la mustache cand era crescut cu 2m si curgea pe sub o poarta si peste alta :twisted: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 24 Oct 2010, 20:01

strict "fizic" vorbind, intr-o apa tulbure, particulele "straine" mediului estompeaza atat culoarea, cat si intensitatea vibratiilor.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 24 Oct 2010, 20:14

..."strict fizic" ai dreptate , dar in practica , acea estompare nu are nici o legatura semnificativa cu evolutia nalucii
...in rest , lectura este OK

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Oct 2010, 20:22

boistean scrie:strict "fizic" vorbind, intr-o apa tulbure, particulele "straine" mediului estompeaza atat culoarea, cat si intensitatea vibratiilor.
daca stia cineva fizico-biolojic cum functioneaza traba, aveam deja o naluca buna la tote si prindeam in orice conditii hidro-meteo, dar fizicu ne omoara practicu

drept ii ca, io cand mer la chescuit, am un carnetel, lasat de strabunii mei care or fu preteni buni cu Newton, Arhimede si toti astia, deci:

1. bag chicioru in apa, daca se vede negreala de sub unghie si chicioru ii pana la genunchi insamna ca ii vizibilitate 70% particule straine 30%
2. ma duc la pajina din carnetel cu vizibilitate apa 70%, bag dejetu in gura, il scot afara si ma uit pe care parte so uscat saliva mai repede si totodata is cu un ochi pe ceas sa vad in cat timp
3. ma duc la anexa din carnetelu cu lejile fizicii de la stramosi unde zice directia vantului si viteza in functie de disparitia salivei de pe dejt
4. scot o foaie si un pix si folosesc formulele sa determin vibratia necesara pentru ziua respectiva
5. imi aduc aminte ca am mancat nutela si consistenta salivei so modificat, drept urmare introduc in ecuatii - constanta Nutelei
6. termin calculele si scot vobleru care trebe
7. cand sa lansez vad ca trece un bocanc prin apa si realizez ca so modificat rezonantza particulelor in apa din cauza bocancului care deviaza propagarea sunetului
8. analizez materialele din care ii facut bocancu sa vad la ce pajina tre sa caut formulele in carnetel
9. ma doare capu


amu varianta simpla

arunc un ochiu pe apa, ii tulbure, scot un charteuse si ceva bile prin el, si dai bataie, nu mere ... incep sa rulez trusa aducandumi aminte cum am prins in conditii similare...cel putin am apucat sa lansez ceva in apa si nu ma doare capu :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 24 Oct 2010, 20:25

:lol: touche :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Oct 2010, 20:27

P.S. ma ofer sa fac copii xerox la carnetelu magic si sa le ofer tuturor pescarilor care ma incomodeaza cand merg le peste, le prinde bine putina lectura la fiecare partida de pescuit cand is si io prin preajma :lol: :lol: :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Oct 2010, 20:29

elias scrie:Ai mahh ca nu pescuim in Nil :lol: Serios vorbind,nu am sesizat treaba asta.Mi-aduc aminte de o partida de anul trecut pe Olt la avat,vizibilitate canci,dar cum aruncam "vibratia" in apa cum aveam atac.Ma rog,eu sunt un pic cam innapoiat in materie de pescuit,unii ar zice ca-s din Sibiu.De aia si intreb :lol:
cand mai ai partide d'astea, sa ma chemi si pe mine sa-mi testez vibratiile 8) :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 29 Oct 2010, 20:00

doua picaturi de clenut...

Scrie răspuns