Un alt parazit despre care se stie foarte putin!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Un alt parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de geppetto » 20 Noi 2010, 14:46

Parazitarea bugetului statului in anii electorali:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Se paraziteaza si in anii ne-electorali fara mila, cu sume tot mai mari de la an la an care depasesc bugetele alocate sanatatii sau educatiei. :lol:

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Mesaj de adyopo » 20 Noi 2010, 15:56

Stii ca probabil daca babele fara dinti s-ar uita la forumul asta nu te-ai mai spala nici in Dunare de injuraturi si blesteme. Pai cum sa nu se dea bani la biserici? Caz concret (dau si nume ca nu mi-e frica):
1. Biserica Sf. Ioan-Slatina, enoriasii cotizau gras, popa Corceagu (prenumele nu-l stiu) si cu ginerele sau se alergau goi prin biserica.
2. Inalt "mitropilitul" Constantei a cumparat terenuri pe o nimica toata, si pe-ale lui le-a vandut pe sume astronomice.
3. Popalaul de la Optasi a violat o minora.
Pai cum sa nu se dea bani la biserici, cu ce si-ar mai satisface popii dorintele? Majoritatea celor care pun botul o data la 4 ani (mai nou la 5) la abureala politicomica sunt buni enoriasi, cu frica lui Dumnezeu si platitori de zeciuiala la bor.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 20 Noi 2010, 17:25

Sunt oameni si oameni si in randul preotilor. Stiu si eu tot felul de istorisiri cu popi, de la ala shaolin de Murfatlar la vrajitoru de muieri nefericite de la Micsunesti, inalt prea sfintia sa arhiepiscopul Tomisului Teodosie Spagasiul sau popi de cartier cu mici invarteli si gresie de 1000 de coco mp in baie. Asta e, or fi si din aia cu smerenie care n-au avut sanse de imbogatire numai ca fiind necredincios aud mai des de ei ca vedete mondene sau clienti rau-platnici. Problema aici nu e de caracterul (i)moral al clerului ca multora ne-ar placea sa facem invarteli si sa ne curga bugetul statului prin transpiratie. Problema e de ce un stat laic care are o gramada de probleme financiare indoapa cultele ca pe curcan cu taxele si impozitele tuturor. Cultele ar trebui finantate doar de credinciosii lor. Ne aflam in situatia jenanta de a avea 2 biserici pe cap de locuitor in fata blocului care oricum taxeaza credinciosii pentru servicii si mai sug si bani de la buget.

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Mesaj de adyopo » 20 Noi 2010, 19:14

burtea scrie:Sunt oameni si oameni si in randul preotilor. Stiu si eu tot felul de istorisiri cu popi, de la ala shaolin de Murfatlar la vrajitoru de muieri nefericite de la Micsunesti, inalt prea sfintia sa arhiepiscopul Tomisului Teodosie Spagasiul sau popi de cartier cu mici invarteli si gresie de 1000 de coco mp in baie. Asta e, or fi si din aia cu smerenie care n-au avut sanse de imbogatire numai ca fiind necredincios aud mai des de ei ca vedete mondene sau clienti rau-platnici. Problema aici nu e de caracterul (i)moral al clerului ca multora ne-ar placea sa facem invarteli si sa ne curga bugetul statului prin transpiratie. Problema e de ce un stat laic care are o gramada de probleme financiare indoapa cultele ca pe curcan cu taxele si impozitele tuturor. Cultele ar trebui finantate doar de credinciosii lor. Ne aflam in situatia jenanta de a avea 2 biserici pe cap de locuitor in fata blocului care oricum taxeaza credinciosii pentru servicii si mai sug si bani de la buget.
Pai unde se discuta politica mai mult decat intr-o biserica? Hai sa presupunem ca popii nu indeamna lumea sa voteze cu cine cotizeaza mai mult la mica intelegere, unde se spala mai multi bani decat intr-o institutie care nu este controlata de stat, care nu plateste taxe si impozite, care dispune de propiile-i reguli de conduita, propriile legi, etc?

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 20 Noi 2010, 21:20

ginditi-va doar la o singura ipoteza: biserica a fost inventata, de cei care conduc destinele omenirii din cele mai vechi timpuri, ca o alternativa pt cei nesupusi. din nefericire doar cei nesupusi si prigoniti au avut de suferit, pe cind prealuminateleburdihane au avut tot ce-i mai bun. pt ce plm, sa se dea bani care se opresc din veniturile mele pt ridicarea de biserici? mie nu-mi trebuie biserica. pt ce plm sa suport si din buzunarul meu ridicarea catedralei mintuirii neamului? mie nu-mi trebuie asa ceva...
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Mesaj de adyopo » 21 Noi 2010, 08:26

Pai mi se pare ca anul trecut se puteau redirectiona 2% din venit (nu mai tin minte exact cum era) spre altceva mai laic. Ori ca-i dai la curve ori ca-i dai la popi e acelasi lucru. Te alegi cu buza umflata si o gramada de abureli.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 21 Noi 2010, 10:25

aia 2% sint frectie pe linga ce sume au alocate de la buget. basca terenuri si altele care li se dau in mod frecvent bisericilor.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Mesaj de adyopo » 21 Noi 2010, 11:35

Da, dar esti impacat cu gandul ca nu contribui si tu. Dupa ce ca Romania nu-i cunoscuta pentru nivelul de trai ridicat ar fi culmea sa mai scazi din salariu pe aiureli si cazuri psihiatrice.
Hug me, I'm mentally unstable!
Imagine
Imagine

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 21 Noi 2010, 13:45

adyopo scrie:Da, dar esti impacat cu gandul ca nu contribui si tu.
Ba am impresia ca neaparat contribui chiar daca vrei sau nu; doar banii de la buget alocati de ministerul de finante tot pe spinarea cetatenilor sunt stransi.
Pe langa faptul ca se duc la culte de care unora ca mine li se rupe, un procent din suma aia uriasa banuiesc ca e sustrasa de aia care trag sforile, premiantii demnitarilor si premiantii cultelor. Daca i-ar lua autoritatile la puricat ce fac cu banii sigur ar iesi scandal. Dar situatia ii avantajeaza pentru ca:

1. Nimeni n-are tupeu in tara asta sa faca asa ceva nici macar in gluma.
Cate sketch-uri umoristice cu subiect religios ati vazut la tv? :lol:
Intrebati-l pe Bendeac de ce... :D

2. Imaginati-va un sondaj in care populatia sa fie intrebata ce sume crede ca primesc cultele anual. Pun pariu ca majoritatea habar nu are, or sa spuna ca bisericile primesc "din donatii", ca e subiect tabu etc.

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Mesaj de adyopo » 21 Noi 2010, 15:50

Stiam ca din impozite si alte prostii pe care le incaseaza, capusa nationala debiteaza si in contul bor. Eu unul privesc faza ca si cand m-ar musca un tantar dupa ce adorm.
1. Sketch umoristic cu biserica si subiecte religioase parca era intr-un spectacol marca Nae Lazarescu & Vasile Muraru, desi nu sunt sigur ca erau indreptate inspre biserica. Un fel de sketch mi l-a spus si mie un batran, are legatura cu fetele bisericesti si o zona cu par (cand am auzit eram copil si nu-mi dadeam seama ce vrea sa insemne).
2. La punctul doi nu gasesc raspuns, presupun doar ca daca lipitorile astea ar vrea sa scoata Romania din criza ar rezolva cu mai putin de jumatate din avutiile lor.
Hug me, I'm mentally unstable!
Imagine
Imagine

Scrie răspuns