UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de valeriu28 » 01 Sep 2016, 21:04

eu am inteles ceva si mai util: Victor ia jiguri articulate de la Razvan... :) pam-pam...deci asa se prinde salaul pe Valea Argovei :))
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
julien
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 05 Feb 2012, 19:25
Localitate: Pitesti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de julien » 01 Sep 2016, 21:23

rine scrie:@pearch..esti supărat ca ai primit cadou un tub gol? Mie greu sa cred asta!să cred ca tr-ul ti-a expediat în naivitatea lui pachetul incomplet! Fara bani! Pe cine te minți mai? :wink:
O bila alba.....pentru "rine"
Scuze. Un impuls de moment pe un subiect citit fara sa vreau.

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de chrisfisher » 01 Sep 2016, 21:52

Perch.. ești ceea ce numește francezul Le miserable

borcea
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Feb 2013, 10:17
Localitate: cluj

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de borcea » 01 Sep 2016, 22:18

"Atunci am fost condamnti toti la moarte"
Pescuim in spalaturi de balastiere si la fel de namoloasa este si aceasta poveste.

ionut_tr
veteran
veteran
Mesaje: 1176
Membru din: 21 Noi 2010, 15:53

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de ionut_tr » 01 Sep 2016, 23:51

Multumesc tuturor celor care prin intermediul acestui forum au aratat sustinerea fata de problema aparuta si imi pare rau ca aceasta comunicare dintre noi toti este limitata uneori de timpul scurt si de scris , care uneori nu clarifica si oglindeste cel mai bine lucrurile. ANCHETA din cadrul postei romane va dovedi ori ca s-a furat batul de unul din lucratori ori a fost sustras dupa ce coletul a fost ridicat si semnat. Lui andrei insa i s-a cantarit coletul in fata si acesta cu siguranta arata cele 2,680kg pe care le avea si la plecarea din dragasani .Semnezi ca-l primesti ,nu ai nicio obiectie iar mai apoi sunam oamenii ca tubul a venit gol....... .Mi-a ramas insa ceva in minte: pana sa ii trimit coletul m-a indemnat sa-l asigur pt ca in caz de pierdere se inapoiaza de 8 ori suma asigurata .... ,ceea ce este fals. I-am spus atunci in gluma ca mie imi convine sa il si pierd pt ca imi recuperez paguba.......,legati voi acum lucrurile.......NOAPTE BUNA si lui Andrei DUMNEZEU sa-i lumineze mintea ca el sa ia hotararea cea buna in ce va face in continuare. Eu inca astept..........

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de crapmaniacul » 02 Sep 2016, 06:55

ionut_tr scrie:Mi-a ramas insa ceva in minte: pana sa ii trimit coletul m-a indemnat sa-l asigur pt ca in caz de pierdere se inapoiaza de 8 ori suma asigurata .... ,ceea ce este fals. I-am spus atunci in gluma ca mie imi convine sa il si pierd pt ca imi recuperez paguba.......,legati voi acum lucrurile.......NOAPTE BUNA si lui Andrei DUMNEZEU sa-i lumineze mintea ca el sa ia hotararea cea buna in ce va face in continuare. Eu inca astept..........
Posta Romana nu e Caritas sa-ti dea de 8 ori suma la care ai asigurat coletul, ar fi culmea, dar faptul ca destinatarul te-a indemnat sa asiguri pachetul deja denota si o nuanta de premeditare si o ingrijorare mare ptr expeditor ...
Dar daca Posta iti da si numai o singura data cum e si firesc suma trecuta de expeditor la rubrica "valoare", se pare ca expeditorul isi recupereaza paguba integral, iar destinatarul ramane in acest caz cu lanseta gratis si asa Posta Romana ramane in gaura si in offside ...

Sigur e prea simplist ca lucrurile sa stea chiar asa si in realitate, ceva sigur ne scapa acum din ecuatie, s-ar lasa loc liber prea multor derapaje, abuzuri si "smecherii" tipic romanesti. Exemplu ipotetic: Trimiti o lanseta de 100 Ron de la Iasi la Buc. , treci la valoare 1000 RON , iar la destinatar "se pierde" lanseta si atunci Posta plateste 1000 RON si toata lumea este fericita mai putin Posta ... hmm ... , nu merge nici asa ca ar fi prea ca la Cascadorii Rasului ...

Un lucru de mentionat: pe AWB-ul ala de la Posta, lucratorul de la ghiseu noteaza greutatea coletului cu precizie de trei zecimale si la plecare din locatia expeditorului dar si la sosire in locatia destinatarului, deci o ancheta interna poate probabil sa faca lumina ...

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de TheFly » 02 Sep 2016, 07:48

Iti da un sloboz la tava de 8 ori si transportatorul si asiguratorul lui :-)!
Conventia internationala CMR care reglementeaza transporturile si inclusiv asigurarea de raspundere a transportatorului prevede limitari ale raspunderii acestuia pentru pierderea marfii in functie de greutatea (masa, pentru fizicieni :) ) bunului respectiv.

Mai degraba daca ar fi furt ar trebui sa existe o asigurare in acest sens (cargo).
Eu nu am auzit sa asigure cineva asa ceva la o tranzactie intre 2 persoane fizice.

Peste tot, aici e vorba de ceea ce in asigurari se numeste "disparitie misterioasa" si nu este eveniment asigurabil.
Practic cei 2 colegi reclama fiecare cate o teapa. Ca sa fii despagubit trebuie sa demonstrezi ca ai luat teapa si in ce cuantum.

Deci cred ca colegul perch il cam indemna pe vanzator sa faca o mica frauda :-).
Se cam da cu puscarie, asa ca parintele pupa icoana ca nu te-a lasat prada necuratului sa o comiti dupa invatatura lui perch, ca se putea termina mai rau :).
Glumesc. In realitate niciun asigurator nu ar fi platit chestia asta. Ca sa fie frauda trebuie sa incasezi banii si sa se dovedeasca ca a fost intentie de a minti (premeditare, cum ar zice crapmaniacul :) )

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de adrian99 » 02 Sep 2016, 08:19

am trimis cateva sute de colete(inclusiv lansete in tuburi).toate au ajuns fara probleme
insa(informatie oferita de o doamna amabila) coletele sunt triate in Bucuresti(spre destinatii)de catre angajati sezonier...
deci este posibil sa fi desfacut cineva tubul si sa-si insuseasca bunul....

ramane de vazut cum se va solutiona cazul
:roll:

Nelu Pescar
veteran
veteran
Mesaje: 1234
Membru din: 23 Aug 2011, 12:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de Nelu Pescar » 02 Sep 2016, 08:26

Ideea este sa cunoastem pe cei care fac aceste lucruri si sa excludem din rindurile noastre indivizii acestia josnici si in locul vostru nu as mai cumpara nimic de la acest ins

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de TheFly » 02 Sep 2016, 08:41

Vezi ca el a cumparat nu a vandut. Pana la urma sa nu se inteleaga altceva :)

Scrie răspuns