Ucraina

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Ucraina

Mesaj de SF » 08 Mar 2014, 08:25

Nu-i vorba de venit rusii pe ste noi , ci de un posibil razboi mai larg , cu bombardamente si tot ce se cuvine !

Sa zicem ca rusii cedeaza si lasa Crimeea , in mod sigur americanii au sa piscaleasca in continuare Moldova si restu , au sa-si monteze zona ei . Nu mi se pare corect , atata vreme cat is departe rau de state , de ce sa nu le lese la rusi !
Ii drept , ce cred eu ca-i corect nu conteaza :) , insa rusii nu-si pot permite asta in viitor , la fel nici americanii nu au permis in Cuba , si nici ei nu ar permite daca ar fi invers , sa fim cinstiti :wink:

Cat despre sanctiuni , ii un razboi in toata regula cand incepi sa sufoci pe cineva cu sanctiuni economice , practic daca trecem peste mascarada cu drepurile omului si libertatile , adevaratu scop al razboaielor ii economic .

Rusii pierd mult mai mult decat Crimeea daca o lasa , iar americani daca cedeaza isi pot lua adios de la ideea de ai tine de oua , restu din zona nu o sa mai aiba incredere , si in cazu in care aveau un plan in cea ce priveste zona de influenta , cum asa frumos spun astia la stiri , si li se naruie tot planu urzit . Depinde cat o costat .

Nu stiu , da nu vad chiar simpla situatia !

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de paul » 08 Mar 2014, 10:03

Nu cred sa fie lasata vreodata in pace Crimeea de catre rusi. Au interese destul de mari. Nu renunta ei asa de usor si, in plus, majoritatea populatiei din Crimeea sunt rusofili.
Din ce imi aduc aminte de la istorie Crimeea a apartinut Rusiei si a fost trecuta Ucrainei dupa cel de-al doilea Razboi Mondial.
Oricum, Doamne fereste sa ajungem la razboi!

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Ucraina

Mesaj de Adi G » 08 Mar 2014, 11:23

rusii nu au cum sa "lase in pace" crimea si nici sa cedeze ceva prin zona aia.... flota marii negre e inca la sevastopol... si acolo va si ramane :lol: nu numai ca au interese economice si strategice, rusii depind de zona aia, iar daca se amesteca prea mult ue si americanii, asta va duce inevitabil la razboi.... si atunci, am pus-o rau de tot :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de pikeman » 08 Mar 2014, 11:32

Adi G scrie: asta va duce inevitabil la razboi.... si atunci, am pus-o rau de tot :lol:
Tu? :lol: nu te cred :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Ucraina

Mesaj de Adi G » 08 Mar 2014, 11:43

nu numa io.... noi toti :wink:

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de geppetto » 08 Mar 2014, 19:35

Cel mai corect în caz de război ar fi să își bombardeze ăștia (Rusia și SUA) orașele lor. Vorba pădurarului ăla din banc: „plecați bă de aici că mi-ați umplut pădurea de c*cat.”

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de StefanG » 08 Mar 2014, 20:23

pikeman scrie:Io fug primu, ceva sugestii? :lol: in Romania la munte nu merge ca nu mai e pastrav
Oare in Suedia ar fi safe? :P
Australia cred ca este varianta castigatoare.

Legat de rusi,cica ar fi urmarit modelul chinezilor si ceea ce fac ei,este o diversiune pentru a-si majora bugetul militar,ceea e au si facut(+12,2%). Iar americanii isi vad de treaba lor si blindeaza in continuare cu sprijin militar(avioane de lupta la greu) statele baltice,la polonezi trimitand deja in 2 randuri avioane de lupta cu scopul unor "exercitii de zbor".
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de crapmaniacul » 09 Mar 2014, 22:21

Cred ca totul acum se reduce la impresionarea adversarului, jocuri de picioare si eschive diplomatice, testarea capacitatilor de a reactiona prompt a unei tabere sau a alteia, insa nu cred ca va cadea nici un proiectil in zona. UE a incercat marea cu degetul si a dorit sa dezlipeasca Ukraina de mama Rusia, dorindu-si o piata mare de desfacere si slabirea Rusiei insa nu vor obtine nici una si nici alta, va fi mult zgomot ptr nimic. Se pare ca in partid Putin are un sprijin solid si ferm si toti se aud ca o singura voce ...

SUA stau pe dreapta si baga declaratii sforaitoare si imping in fata pe UE si Nato ca sa mai testeze hotararea, unitatea si puterea Rusiei dpdv militar si politic. Tot SUA pe langa ceva declaratii intimidante trimit si ei un distrugator in Marea Neagra, deci nu un portavion, ci doar o barcuta la misto ca sa fie regia completa ... Rusii in zona Marii Negre sunt profesori, iar Crimeea va fi zona lor ptr totdeauna nici nu incape discutie si stiu si ukrainienii treaba asta, nu-si fac iluzii, dar mediatic fiecare isi joaca rolul.
In caz ca se umfla tarata prea tare in ukrainieni, dintr-o regretabila eroare tehnica o racheta ruseasca de manevra va gresi tinta si va scufunda un distrugator ukrainian aflat mult prea aproape de zona portului militar din Crimeea. In mod oficial rusii isi vor cere scuze public familiilor celor 80 de victime si vor depunde cateva coroane de flori in memoriam ca sa nu uite nici unii nici altii ...
Crimeea va fi controlata si sustinuta fara echivoc de Rusia in ciuda oricaror declaratii si sanctiuni europene, iar Ukraina isi va croi greu drumul in viata printr-un balet greu si obositor intre mirajul UE si necesitatea imediata a Rusiei.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Ucraina

Mesaj de sorinB » 09 Mar 2014, 22:26

Hai sa-i ajutam pe cei din Ucraina... :lol:

Imagine

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Ucraina

Mesaj de Adi G » 09 Mar 2014, 22:30

numa una??? :(
io le-as "gazdui" pe toate trei.... :lol: da nu toate o data, mai pe rand asa.... :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns