Tzunami - :-(

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Tzunami - :-(

Mesaj de Borealis Fly » 28 Dec 2004, 22:23

Stimati prieteni,

Aprindeti o lumanare pentru sufletul tuturor mortilor cauzati de catasrofa naturala din Oceanul Indian.

Soarta adultilor ma intristeaza dar cea a copiilor ma umple de lacrimi. Puteti ajuta cu niste hainute sau cu contributii banesti? Donati crucii rosii.
A-ti planificat ceva artificii de revelion? Donati banii Crucii Rosi.

Aici toti pescarii pe care ii stiu si am reusit sa intru in contact cu ei, am hotarat sa petrecem revelionul fara o picatura de alcool si donam banii Crucii Rosii. Planificasem cam 200 de Euro pentru partea familiei la acest revelion, doar in produse mai mult sau mai putin alcoolice.

Suedia este lovita destul de serios. Nu ca tarile limitrofe dar, avem la ora actuala in jur de 1500 persoane cu care inca nu s-a reusit sa se intre in contact. Prognozele sunt sumbre. Sute de suedezi, mai ales femei si copii vor intra pe listele celor decedati. :cry: :cry: :cry:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 29 Dec 2004, 14:54


bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 30 Dec 2004, 10:34

Foarte nasol Petru :(

Am si eu o colega de serviciu in Sri Lanka si de care deocamdata nu se stie nimic..

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 30 Dec 2004, 15:45

Suedezi incep sa soseasca acasa din zonele afectate. Ceea ce povestesc si filmuletele pe care le prezinte sunt Apocaliptice. Povestirile lor sunt retinute (nu ca ale latinilor care dau lux de amanunte) si totusi descrierea celor ce au fost la fata locului, este ca in cele mai crunte cosmaruri.

"Tatal, mama si baietelul de 12 ani se aflau pe plaja. Sunt atentionati ca la orizont se apropie un val mare. O iau la fuga catre hotelul ce se afla la 100 m de plaja, dar valul ii inghite din urma si tatal dupa un minut si jumatate cand in gand era convins ca v-a murii, ajunge cu fata la aer si isi umple plamanii cu aer. Incepe sa inoate si este ridicat intro barca de o tailandeza. Se aflau la 200 m in larg. Pe drum spre mal mai ridica in barca inca cateva persoane (barbati). Ajunsi la mal fug spre un loc mai inalt din apropiere. Dupa doua zile reuseste sa-si gaseasca sotia si baietelul in viata. Au pierdut tot ce aveau cu ei. Erau doar in shorturi de baie si bichini. Tailandezii le-au dat haine, bani, mancare, acoperis deasupra capului, transport la aeroport."

Cinste mare tuturor tailandezilor! Un popor ce merita sa fie apreciat pentru felul in acre au reactionat. Fiecare tailandez a pus pe primul plan turistii straini, fara sa li se spuna. Toata lumea a dat o mana de ajutor.
Cinste lor!

Ce au vazut acesti suedezi la fata locului? Distrugere totala. Doar pe ici pe colo cladiri cu fundatie de beton au mai ramas in picioare. Restul este facut una cu pamantul.
Femei inecate, oameni in varsta, ... cpii, ... :cry: foarte multi copii de toate varstele morti. Dar si copii in toate varstele plangand siguri. Multi si-au pierdut fratii, surorile si parintii. Imaginile sunt cutremuratoare si cei ce au copii pot sa se asocieze si sa inteleaga trauma si disperarea, socul la care au fost supusi supravietuitorii.

... Si sa nu mai vorbim de bastinasii care in anumite cazuri au pierdut totul.

Nevoia de ajutor este enorma!
Deci profit din nou (si va rog sa ma scuzati pentru ca ma repet) de ocazie sa va indemn sa donati ce puteti Organizatiei Internationale a Crucii Rosii. Indemnatii pe conducatori de institutii, societati comerciale, prieteni, sa doneze in grup. Faceti chete si strangeti bani ... in primul rand, pentru Crucea Rosie.

Cat de putin aveti dar daca cat mai multi doneaza "putinul" pe care-l au la dispozitie se strang sume mari.

Eu nu spun ca nu se face nimic din partea romanilor, dar implicativa fiecare cat puteti. Se discuta ca 5 milioane de oameni au fost afectati in mod direct de acest cataclism. Boli "bat la usa", ... copii, batrani, femei ... nu au acoperis deasupra capului, ce pune in gura, apa potabila, ingrijire medicala adecvata.

Implicativa!

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 30 Dec 2004, 20:11

Pentru cei din Romania care vor sa ajute cititi articolul:
http://www.ziare.ro/articol.php/1104391788

Nu stiu, cred ca se intimpla ceva, uita ca initiativa exista, dar nu este mediatizata. Pertu are dreptate, ajutorul cu cit va fi mai rapid ca atit este mai eficient.
Si, fereasca Dumnezeu, de un cutremur in Romania produs intre Craciun si Anul Nou, mai ales daca atunci se schimba si Guvernul. (Romanii stiu de ce.)

Stie cineva, miine mai lucreaza bancile ?

valeron

Mesaj de valeron » 30 Dec 2004, 20:42

BRD-ul lucreaza...

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 01 Ian 2005, 11:18

Este adevarat ce spui SF. In Suedia sau anulat petrecerile oficiale si azi 1.ian.2005. este declarata zi de doliu national.

Cifra initiala de 1 500 de disparuti a crescut.
3 529 de persoane sunt date disparute pana azi.

Cifra totala a victimelor este de peste 120 000 de morti. Doar in provincia Ahce din N/V Sumatrei cifra mortilor este estimata la mult peste cea oficiala de 80 000. Orase de coasta cu zeci de mii de locuitori sunt efectiv "Rase". Doar cateva ziduri, schelete de case si cativa pomi mai sunt in picioare. La emisunea de stiri a televiziunii suedeze de a seara, au aratat imagini din satelit a unui asemenea oras. Orsul Goal din sudul Sri Lancai. Cutremurator ... diefrenta este evidenta. Orasul trebuie reconstruit in intregime.

Deci nevoia de ajutor este Enorma. Contribuiti toti cu cate ceva si indemnati si pe alti sa faca la fel.

Caldura in timpul zilei se ridica la peste 30 de grade. Ranile celor accidentati se infecteaza. Oamenii "mor cu zile" din lipsa de personal calificat sanitar si antibiotice. Batrani, femei si copii fac foamea in Sri Lanka. Apa potabila lipseste cu desavarsire. Oamenii dorm pe strada printre cadavre. Imaginile ce vin din aceste zone sunt foarte graitoare in acest sens. Cu toate ca i-si ingoapa mortii in gropi comune, ... cadavre exista peste tot si izbucnirea un boli contagioase cum este colera, este aproape eminenta.

Organizati ajutoare, participati la actiuni de ajutorare, ... propuneti statiilor locale de radio (bisericilor, ...etc) organizarea unor actiuni de strangere de bani pentru Crucea Rosie internationala.

Pescarilor care aveau de gand sa iasa la un peste, ... donati contravaloarea unui rezervor de benzina in conturile BRD.

Scrie răspuns