Tyres for on/off-road

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de zvic » 09 Iun 2015, 10:28

Initial cautam mai degraba un break 4x4, eventual un forester. Am dat de sorento si mi-a placut, pretul ok.

Iesirile nu o sa fie chiar adrenalina dar imi place sa ies, nu de dragul offroadului ci al plimbarii, mai am un teren unde mai ies si accesul e mai dificil (trebe mai degraba garda la sol cand e uscat dar in rest greu de ajuns acolo), iesirile la pescuiala (nu chiar in fiecare weekend dar destul), iarna pe drumurile patriei (desi aici am avantaj doar cand e chiar acoperit drumul, n-am 4x4 de asfalt), uneori cate un tractat de rulota/remorca... cam astea sunt aplicatiile. Mai merg si prin oras cand e nevoie, in rest are nevasta un tiriflici de chestii mici :) .

Dupa ce am postat initial m-am intalnit cu cineva care foloseste pe un L200 gumele astea, modelul KO2. E foarte multumit de ele in aproape toate conditiile (el e vanator), foarte rezistente si se pare ca e cel mai bun compromis on/off road.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de zvic » 09 Iun 2015, 12:34

Mda, am gresit modelul, era KO pe L200.

Se pare ca nu pot lua KO2 decat in octombrie, inca nu sunt disponibile. Merita sa astept sau sa merg pe varianta KO, sau chiar altele. Unii amici care se mai dau cu SUV mi-au recomandat Michelin Latitude Cross sau BFG Rugged Terrain T/A.

Parca dau si eu inapoi acuma, A/T este mai agresiv, mai de teren, KO2 in schimb e marcat si cu fulgul de iarna si se pare ca e mai ok pe ud decat KO simplu. Latitude Cross par mai de sosea si eventual cate o iesire foarte soft.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de MuskMd » 09 Iun 2015, 13:11

dupa cat de grav vrei sa te dai , asa iti alegi si anvelopele :D ... indiferent ca discutam de off sau on road :D

parerea mea e ca te chinui sa incalti o masina cu aptitudini medii :D , deci sa nu iti faci nu stiu ce asteptari in ce priveste cocotzatul pe diverse coclauri :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de ULK » 09 Iun 2015, 13:23

Manu, poti lua legatura cu Arpi Kiss de la www.offroadtuning.ro ( au nr. contact pe site ) spune ca eu l-am recomandat ..sigur te va ajuta cu un sfat .
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de zvic » 11 Iun 2015, 11:37

Mersi Gabi, am incercat, nu am dat de Arpi dar ei folosesc chestii mai de off, pentru uz general recomanda A/T.

Probabil am sa astept sa apara KO2 in toamna.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de ULK » 11 Iun 2015, 12:06

Cu placere. Stiam ca ei folosesc chestii exclusiv offroad..dar un sfat sigur pot sa dea.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Scrie răspuns