Rom Roman...serios ?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DanMC
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 19 Aug 2011, 09:42
Localitate: Alberta,Canada(Moldova-Noua,Romania)

Rom Roman...serios ?

Mesaj de DanMC » 21 Aug 2011, 09:12

Salut si buna, acum cateva zile ascultam pe net la stiri din Romania si un subiect mia atras atentia...e o miscare in Romania ca sa schimbe nomenclatura de la rom la tigan...vezi eu sant plecat din tara din '86 di nu pot sa va spun de cate ori dar de multe ori am fost intrebat de unde sant ?...si cand spui Roman ei raspund :ahh you're a gypsy ! :!: ...wow...apoi te zbati sa explici ca nu,eu nu apartin de acest grup care se identifica prin obiceiuri,haine,fel de viata,muzica,limba unica de "gypsy" si tot nu sant convinsi...e ca si cum esti lepros.In Canada de vest sant multe natii de tot felul de culori dar nu pot zpune de alte natii dar noi ca romanii santem confuzatii ca rromi...un prieten roman chiar si-a schimbat locul de munca ca uni al tormentau ce e tigan...dar el nu e.Eu nu ma identific cu acel grup dar sant uni care te-ar bate la cap cu :ahh roman...rrom it's the same !...si zic :da sant...si ?,apoi te lasa in pace ce nu ai voie sa discriminezi...intrun oras su 100+ de natii...totii sant "egali" inclusiv indieni nativi sau cei din india sau pakistan care chiar arata ca rromi :roll: .Unde eu lucrez avem unul din India si am vorbit cu el de tiganii si el chiar a zis :da,in india de nord sant sute de triburi nomade de tiganii care fac vase,se ocupa cu artizanate...dar sant nomazi si lasa tot felul de beleli pe unde ei trec...cand am "google'd" gypsy flag si india flag (steag) sant aproape similare...cauta si vei vedea cu ochii tai.Dar ce ma surprins e faptul ca pe el (indianul din india) nu al intreaba daca e tigan...
Dan :roll:
Dan

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Aug 2011, 10:12

Mare parte din problemele noastre se vor sfarsi cand natia asta parazita va disparea.Dar lucrul asta nu se va intampla doar batand din palme sau visand la el.E vremea ca noi,romanii sa constientizam faptul ca suntem o natiune puternica, si prea multa vreme am "jucat" si-am fost calcati in picioare dupa bunul plac al unora.Din pacate in ultima vreme, chiar si de cei pe care i-am ales sa ne conduca...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 21 Aug 2011, 11:19

Si mie imi sunt tare simpatici :evil:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 21 Aug 2011, 11:31

elias scrie:Mare parte din problemele noastre se vor sfarsi cand natia asta parazita va disparea.
o sa dispara, pe dracu.
am vazut o emisiune in care, era vorba de noul recesemant care o sa aiba loc (am inteles) la toamna. si-i incurajau, pe astia, sa-si declare apartenenta pe bune ca ,se pare ,ca-s mai multi decat credem noi.

in orice caz,statistica zicea, ca o romanca naste in medie 1,3 copii iar o tiganga 3. rezulta ca in anul 2030 , v-or reprezenta mai mult de 40% din locuitorii patriei noastre mult iubite. asa ca, n-avem nici o sansa :cry:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Aug 2011, 12:08

Deci singura solutie e exemplul celor intamplate in Germania in 1938.Si asta cat mai repede.

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Mesaj de Sami » 21 Aug 2011, 12:15

elias scrie:Deci singura solutie e exemplul celor intamplate in Germania in 1938.Si asta cat mai repede.
Nici chiar asa...ne intoarcem in ,,trecutul murdar''? nu e cazul de solutii atat de radicale,insa nu ar strica niste legi aspre care sa fie aplicate ca la nemti de toata lumea, fara exceptie.Trebuie sa instruim lumea ,,fortat'',sa aplicam legile si la dulai nu numai la catei cum se intampla in prezent.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 21 Aug 2011, 12:38

da.."solutia" e prea veche ca sa fie si functionala la aceasta data. dar...

putem sa-i absorbim. sa le tinem prolificitatea sub control ,formand familii mixte. asa ca: fete & baieti ! care nu sunte-ti casatoriti...salvati ROMANIA

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 21 Aug 2011, 14:06

cu parere de rau trebuie sa spun ca romania se tiganizeaza pur si simplu ... atat de bine au prins parazitii astia la public incat cel putin jumatate din populatia tanara (si nu numai) incearca sa adopte stilul de viata al tiganilor, expresiile lor, felul lor de a fi si totul ce tine de imputiciunea lor ...

din pacate in scurt timp totul va fi controlat de tigani si vor fi majoritari in romania pentru ca nimeni nu e in stare sa ia niste hotarari care sa nu convina fraierilor de le UE ... romania se tiganizeaza si in scurt timp nu se va mai face nici o distinctie intre tigan si roman ...

dupa cum zicea initiatorul topicului ... prin alte tari deja a fi roman inseamna a fi tigan ...

ps : una dintre solutii ar fi trimiterea lor acolo unde le este locul si sa nu li se mai acorde cetatenia romana doar pentru ca toarna aici copii in nestire ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 21 Aug 2011, 14:12

Mie imi place celebra fraza "integrarea romilor in societate"de parca ei ar trai pe luna sau pe marte si nu intre noi.....Nici peste 100 de ani nu ii vad sa se emancipeze tiganii din Romania.Din pacate asta trage foarte mult tara in jos.In majoritatea interviurilor facute de BBC in Romania sunt prezentati 90% din cazuri numai tiganii din Romania.Sincer nu stiu care ar fi solutia pentru aceasta problema reala a tarii...
Imagine


Scrie răspuns