Propunere Indecenta Vodafone

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 04 Mar 2007, 11:05

si uite asa imi explic de ce am "cistigat" si eu si nevasta-mea, in aceeasi zi, o excursie in Maroc, gratis, trebuia doar sa merg la Arad cu 1000 USD :shock: la mine si puteam sa iau biletul :x
Initial am zis ca au format un numar la intimplare, dar cind mi-a zis sotia ca au sunat-o si pe ea...
Nu poate fi incriminat acelasi operator de telefonie, ca pe atunci se numea altfel :x

PS. Cind am intrebat la ce trebuie 1000 USD, mi-au zis ca pe linga excursia cistigata, mi se prezinta multe oferte tentante, si sa asa pot sa imi iau pe loc ce imi place :shock:

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 04 Mar 2007, 12:23

pai...ia 2000 $ , pentru siguranta , daca au oferte asa de tentante !!! :lol: :lol: :lol:

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 04 Mar 2007, 12:32

"buna ziua, ma numesc X Y de la....."

R: nu ma intereseaza :D :wink:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 12:47

Ar fi bine daca am putea sa contolam la cine ajung datele noastre personale

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 06 Mar 2007, 22:54

luci_t scrie:Ar fi bine daca am putea sa contolam la cine ajung datele noastre personale

La cine nu te astepti 8)
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 07 Mar 2007, 20:09

Traim in Romania iar faptul ca ne-am nascut in "tara de vis" nu trebuie sa ne faca sa ne simtim vinovati de faptul ca ni se intampla ce este mai rau,abject etc.
Si daca ne-am trezi maine ar fi ciudat daca nu am simti o mizerie ceva in jurul nostru........ :lol:
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

dorin_sb
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 07 Mar 2007, 00:29
Localitate: sibiu

Mesaj de dorin_sb » 07 Mar 2007, 20:30

Traim in Romania..........si asta ne ocupa tot timpul.....

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 07 Mar 2007, 21:30

Din pacate..... :(
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 07 Mar 2007, 23:12

dorin_sb scrie:Traim in Romania..........si asta ne ocupa tot timpul.....

..............aproape !!! Ne mai facem timp si de cate un pescuit :lol:
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re:

Mesaj de modigliani » 10 Apr 2014, 05:46

musKloiu scrie:Este cineva multumit de serviciile de telefonie mobila?
Acum da ! Dar dupa ce-am trecut prin urmatoarele aventuri :

..............................................................

10 000 + 40 .

..............................................................

Am avut doua numere consecutive la Vodafone . In acelasi contract mai erau prinse telefonul sotiei si al baiatului . Concret , vorbim despre patru abonamente prinse intr'un singur contract . Contractul data din ..... 2002 !
Facturile veneau initial cu valori firesti . Coincideau sumele cu minutele vorbite si cu pretul acestora stabilit in contract . In perioada 2007 - 2011 natura profesiei m-a facut sa depasesc de multe ori minutele . Ca atare cresteau si facturile . Cert este ca mergand treburile bine nu dadeam mare atentie sumelor . Sincer ... mi le permiteam . Dar totusi observam ca de la luna la luna cresc . Intai doua milioane , doua jumate , trei , patru , iarasi trei jumate , cinci , etc . Dupa niste criterii doar de ei stiute , si pe care , indiferent cat am incercat sa le descopar sau sa le inteleg , nu am reusit vreodata .

Se intra in criza , afacerile o iau in jos , facturile Vodafone tot in sus , tot in sus , de ziceai ca le stropeam cu apa vie . Suportam din ce in ce mai greu platile iar acasa se nasteau discutii intre noi vis-a-vis de minutele pe care consideram ca le vorbim in plus . Cumva ajunsesem toti cu nervii la maxim ! Cam prin primavara lui 2012 sumele ajungeau la 7 - 8 milioane . Insa lovitura de gratie vine in Iunie 2012 cand mi se factureaza nu mai putin de ..... 1200 RON !!!

In maxim zece minute de la momentul primirii facturii intram val-vartej in centrul Vodafone de pe Iuliu Maniu - Valea Lunga sfidand plin de spume biletelele alea idioate de ordine . O sarmana fatuca de pe-acolo incearca sa ma tempereze si sa ma invete cum ar trebui sa procedez sa mi se aloce atentia necesara . Iar astea in conditiile in care din vreo 4 operatori doar unul era ocupat cu un client . Izbucnesc :

- Vreau sa reziliez contractul !
- Dar cine sunteti dvs ?
- Sunt un tampit care va suporta de mai mult de 10 ani !
- Adica ?
- Adica cum auzi ! Gata , nu ca s-a ajuns la os , ci ati trecut de el . Azi reziliez contractul .

O lamuresc p-aia cine sunt , ii arat aberatia de factura , si spumeg in continuare . Este dresata sa faca fata unei atare situatii . Incearca sa faca fata cu calm . Dar imaginati-va ce-a patit saraca cu mine . Repet , plin de spume totusi , etalam cele mai sarcastice raspunsuri , o atitudine de dilau cu care n-ai cum s-o scoti la cap , un misto cras cu directa referire la lipsa de importanta a pledoariei ei , samd . Sfarseste prin a intelege ca nu are sanse in dialogul cu mine dar ma anunta candid ca cererea mea se poate solutiona in cel putin 30 zile ..... Neavand alternativa accept . Semnez cererea de reziliere pentru toate cele 4 numere , iar pe unul dintre cele doua ale mele cer sa-l portez in Cosmote .... Semnez si plec in aceleasi spume cu care venisem .

Ei bine , in urmatoarele 30 zile singurul care nu m-a sunat a fost probabil directorul general al Vodafone . Zilnic ma sunau tot felul de idioate si de tampiti de la Vodafone incercand sa-mi demonstreze ca alegerea mea , decizia rezilierii , era una gresita si ca viziunea mea asupra situatiei create este total eronata . O vreme am rezistat asaltului telefonic si raspundeam concis dar totusi civilizat . Dar in timp deja sfidam apelurile cu prefix de 0322 ... ... .
La un moment dat , in crize maxime fiind asteptand ziua 30-a ma suna un nr firesc de Vodafone . Raspund

- Da .
- Buna ziua , Florin Georgescu ma numesc . Sunt responsabilul contului dvs la Vodafone .
- Nu pe bune ? Serios ? ..... Unde-ai fost , mah , zece ani ? Ce vrei ?
- V-am sunat sa va propun o noua varianta de contract .
- Nu , mersi . Cand aud de contract cu Vodafone m-apuca nervii de-mi vine sa bat babe pe strada ....
- Stati va rog , calmati-va ....
- Nu vreau !
- De ce ?
- Ca nu vreau !!!
- Uitati , cazul dvs a fost studiat , cererea dvs are temei justificat .
- Spune-mi ceva ce nu stiu .
- Haideti , va rog , n-o luati asa .
- Ca ce ? C-ai sa-mi mai trimiti vreo factura de peste 13 milioane ?
- Uitati , nu d-aia v-am sunat .
- Dracu te-a pus sa ma suni ? Ma doare-n *** de ce m-ai sunat tu .
- Mda .... vad ca sunteti foarte nervos deci ...
- Tu vrei sa fiu calm ? La 12 milioane factura , la ani de zile de abuz la adresa loialitatii mele , cum ai vrea sa fiu ?
- Stiu , aveti dreptate , dar ....
- Evident ca am dreptate . Iar acum am treaba . Pa .
- O secunda , va rog . Ascultati-ma ....
- .... Zii . Da' repede , ca sa nu-ti taxez minute-n plus .
- Multumesc . Uitati , va putem recalcula facturile pe ultimele 12 luni . Veti putea din diferenta rezultata sa beneficiati de serviciile Vodafone gratuit probabil pret de jumatate de an pana se amorseaza diferenta rezultata din recalculare .
- Este incredibil ce aud !!! Cum e , mah , posibil asa ceva ? Iti inchid , sa mor io !!!!!
- Stati ! Client fidel fiind atatia ani va putem oferi patru telefoane la alegere marcile Nokia si Samsung .
- Nu .
- Avem acum o varianta de contract extrem de avantajoasa pt dvs .
- Nu .
- Stiti , ....
- Mai baiatule , nu ti-e clar ca orice-mi spui tu acum io raspund invariabil cu NU ?
- Vad , dar nu inteleg de unde atitudinea asta a dvs .
- Nu vezi ??
- Nu .
- Inseamna ca esti total tampit ! Am cerut reziliere , aia vreau ! Daca odata mai rostesti CONTRACT m-apuc si te-njur !
- In fine , va simt nervos . Am sa revin maine cu un telefon .
- .... Treaba ta .

...............................................................................

Dupa ce-mi **** asta nervii raman in atelier comentand discutia cu toti amicii mei . Printre astia-mi calca pragul in acea dupa amiaza Vali Bucoveanu , fost coleg in echipa de arbitraj . Dupa ce-mi vars nadufu' si fata de el il vad zambind idiot . Evident ma enerveaza :

- Tu ce PLM razi , mah ?
- Pai rad , ca sunteti tampiti .
- De ce suntem , mah , tampiti ?
- Dracu va pune sa aveti abonamente la Vodafone ?
- Sanchi , ca tu n-ai abonament ! Toata ziua stai cu telefonu' la ureche .....
- Da , da' n-am abonament . Am cartela .
- Pai si cum PLM vorbesti tu de pe cartela toata ziua ?
- Pai baaaaah , am cartela cu ..... 10 000 de minute in retea si cu 40 in alte retele !!!
- Cum , mah , 10 000 de minute ??!?!?!?!?!
- Cum auzi ! Sau nu procesezi cifra ?
- Pai si cat te costa , mah , "milioanele" astea de minute ?
- ... 5 euroeuro pe luna .
- Du-te dracu ! N-are cum .
- Vrei sa vezi ?
- Da , vreau sa vad !

Formeaza asta *123 # si ii vine cel mai tembel SMS posibil din istoria cunoscuta de catre mine despre telefonie mobila :

"La data de 20 Iunie 2012 mai aveti 9735 de minute sau SMS in retea , 35 minute nationale . Mai beneficiati si de bonusul de 25 minute in retea pana la data de 06 Iulie 2012 ."

Vad stele verzi !!! Imi vine sangele pe ochi , m-apuca toti nervii , etc ..... Cum e , mah , posibil ca la 10 000 de minute sa-i mai dea inca 25 drept bonus ?? Ma simt la Camera Ascunsa . Bucoveanu rade cu lacrimi si-mi reaminteste ca-s tampit ..... Din nefericire n-am cu ce-l contrazice .

- Pai si cum adica , Bucovene , doar 5 euro pe luna ??
- Stai , ca nu-i chiar asa de ieftin . 5 euro ..... plus TVA , mah ! imi raspunde asta pufnind in ras vazand probabil ce fata am facut ...
- Concret , ca sa inteleg , dracului , in lei cat inseamna asta ?
- Fo ..... 35 de lei !
- Chiar ca du-te dracu !
- Eeeee , catedata , in functie de cursul BNR mai platesc si 36 , si 37 , .... chiar si 37,5 roni .

Ii suport cu stoicism mistourile si celebrul ras isteric si molipsitor si nu-mi doresc decat sa se faca maine si sa ma sune dobitocu' ala .

A doua zi pe la 10 ma suna :

- Buna ziua .
- Zii ce vrei .
- Am spus buna ziua , domnule .
- Iar eu te-am intrebat ce vrei !
- Mda .... Vad ca nu v-ati linistit .
- Da' si de ce-ar fi trebuit sa ma linistesc ?
- Pai ieri pareati foarte nervos .
- Nu ! Nu paream ! Chiar eram !!! Eram in spume maxime , dadeam in "boala copiilor" , faceam ca toti dracii , intrasem in "beri-beri" , aveam cate-un accident vascular pe minut , imi bateam cainele , si tot asa . Si pe zi ce trece pana la implinirea acelor nenorocite de trei'jde zile pana la solutionarea cererii mele de reziliere nervii mei cresc intr-un ritm de-a dreptul exponential !
- Va inteleg .
- Ma intelegi pe dracu !
- Serios , va inteleg . Iata ce oferta am pt dvs .....
- Ma pis pe ea !
- Va rog mult sa ma ascultati pana la capat .
- N-am chef .
- Va rog mult .
- Si ce daca ? N-auzi ca n-am chef ?
- ..... Stiti , totusi este jobul meu sa va contactez . Credeti-ma ca va inteleg perfect , doar va rog sa-mi dati voie sa va prezint o noua platforma de colaborare . Va rog mult .....
- Bine , mah . Zii .
- Multumesc . Deci , ..... va putem reduce abonamentul cu 20 % pentru anul urmator si va putem recalcula facturile pentru ultimul an .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Va putem oferi patru telefoane Nokia Touchscreen , cate unul pentru fiecare numar la care face referire contractul dvs cu Vodafone .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Chiar nu va tenteaza telefoanele ? Sa stiti ca sunt de ultima generatie .
- Bai trai-ti-ar , cat e un telefon d-ala ?
- In jur de 465 roni .
- Bun ! Amu' te meditez la aritmetica gratuit . Fii atent acilea : De banii ce-i economisesc trecand la cartela imi iau cate doua pe luna , oricum ies in castigcastig , si nici n-am obligatii contractuale . Esti de-acord ?
- Da .
- Bun ! Daca esti de acord ramane in picioare varianta in care ma consideri retard si insisti cu dume d-astea de kkt .
- ..... Aveti dreptate .
- Evident ca am dreptate .
- S-o luam altfel .
- Tu ia-o cum vrei , numa' mie spune-mi cand mi se rezolva cererea .
- Dar de fapt , raportat la nevoile dvs , cam cate minute aveti nevoie sa vorbiti in retea ? Ca va putem oferi o alta varianta de abonament .
- 1 : daca mai rostesti abonament te-njur , 2 : am chef sa sun pe intai dimineata si sa inchid pe 31 seara . Im pun pe cap panou solar si-am rezolvat-o si cu bateria . Iar toata treaba asta sa nu ma coste mai mult de 5 euro pe luna !
- Asta nu cred ca se poate .

Vad iarasi stele verzi si-mi amintesc de SMS-ul primit de Bucoveanu :

- Mai omu' lu' Vodafone , cum PLM sa nu se poata cata vreme aveti la cartela optiunea 10 000 + 40 ? Pe bune , va bateti joc de noi pe fata ! Ne credeti absolut retarzi !!! PA !!!!!

De nervi dau cu telefonul de podea . In mod firesc ar fi trebuit sa ma atac . Dar zambesc imaginandu-mi cum imi voi cumpara eu un Touchscreen cu banii economisiti din plata primei luni de dupa trecerea la cartela reincarcabila ......

....................................................

Intr-un final glorios trec cele treizeci de zile necesare solutionarii cererii mele de reziliere a contractului cu Vodafone . Intre timp am obtinut si acceptul celor de la Cosmote pentru portarea unuia dintre cele doua numere personale . Cu acceptul astora in mana ma prezint la aceeasi agentie Vodafone din Iuliu Maniu , Valea Lunga .
De data asta sunt calm . Apas frumusel pe 'tonomatu' " ala imbecil ce elibereaza biletele de ordine , mi se aloca un numar si-un operator , mai ramane sa astept putin ....
In cateva minute sunt invitat prin sistemul de informare electronic la unul dintre operatori . Dau de aceeasi sarmana nevinovata fatuca de-i facusem scandal cu o luna in urma :

- Buna ziua , cu ce va putem servi ?
- Cu nimic . Nu ma mai puteti servi cu nimic . Atata doar , imi vreau cererea semnata si parafata .
- Mda . Imi aduc aminte de reactia dvs de data trecuta .
- Sper . De fapt nici nu cred ca era prea greu sa va amintiti de mine .
- Asa este . Erati foarte nervos . In fine , spuneti-mi la ce v-ati hotarat .
- Pai , cum spuneam , reziliez contractul pentru toate cele patru numere . Pentru trei dintre acestea optez pentru cartela reincarcabila , iar unul dintre ele il portez in Cosmote .
- V-ati gandit bine ?
- M-am gandit extrem de bine . De fapt de-o luna-ncoa' m-am gandit continuu numai la voi !
- Ok , inteleg ca nu va putem convinge sa pastrati o relatie bazata pe loialitate .
- POFTIM ?? .......Draga mea , ..... VOI nu sunteti in stare sa pastrati o relatie bazata pe loialitate . Orice handicapat isi ia de la "ziare" o saracie de cartela purtatoare de numar si beneficiaza de tarife si servicii mult mai avantajoase decat abonatii dvs .
- Da , stiu .
- Pai si daca stii de ce-mi bagi textele astea rasuflate ?? raspund eu deja usor iritat de aceeasi "placa" pe care astia-s pusi s-o recite fara discernamant ...
- Bun . Vad ca aveti cererea de portare acceptata de cei de la Cosmote pentru numarul 0728 ... . Cu celelalte cum doriti sa procedam ?
- Pai v-am spus . Cartela reincarcabila !
- Si la ce optiune v-ati gandit pentru acestea ?
- La 10000 + 40 !
- Ma indoiesc ca v-am putea oferi optiunea asta .

Cat de calm imi propusesem sa fiu vad rosu in fata ochilor . Probabil nu neaparat de nervi , ci de la atatea logo-uri si reclame Vodafone din jurul meu .... Cel putin asa-mi propusesem sa percep situatia .

- Uite , o luam "pe strada aialalta" . Explica-mi de ce ... NU ... ati putea sa mi-o oferiti ! In baza caror considerente se poate asta aloca unui client al dvs si ce-am facut io sa nu pot beneficia de optiunea-n cauza ?
- Ma depaseste situatia , ma retrag putin sa sun la Centru . Ma scuzati putin .
- Mergi d-ra si suna la Centru . Si sa-i transmiti lu' nea Centru asta ca n-are niciun temei sa nu-mi poata oferi optiunea respectiva . Nu de alta , da' io am un chef teribil sa fac cancer la cap vorbind in Vodafone ...

Dupa cateva minute se intoarce fatuca si fastacindu-se imi spune ca pot beneficia fara restrictii de optiunea 10000 + 40 .

- Bun !!! Vreau pe loc activarea acestora !
- Nu va pripiti ..... Mai doresc doar sa va propun o varianta de contract care sa faca directa trimitere la optiunea respectiva si tarifele aferente acesteia .

Eu , auzind doar cuvantul contract , iarasi imi pierd calmul :

- Fata mea , ..... uite care-i treaba , ..... io contract cu voi n-am sa mai am fo zece vieti d-acilea-ncolo . Capisci ?
- Nu va enervati gratuit . Doar va rog sa ma ascultati putin in liniste ......

Dincolo de nervii mei , dincolo de ceea ce discutam , fatuca face fata glorios asaltului nervilor si sarcasmului meu si-mi vorbeste pe-un ton calm . In sinea mea apreciez totusi acest lucru si decid ca macar in nume personal s-o tratez cu aceeasi monedamoneda . Cat am sa pot , evident .

- Ascult .
- Bun . Multumesc ...... Voiam sa va propun o varianta de contract "hibrid" . Cu alte cuvinte ceva intre abonament si cartela reincarcabila .
- ..... Ascult .
- Puteti beneficia de serviciile Vodafone direct raportat la numarul de minute din optiunea respectiva dar veti putea beneficia si de posibilitatea amanarii termenului de plata cu 15 zile . Altfel , indiferent c-ati consumat sau nu minutele - lucru despre care ma indoiesc ca se va putea vreodata - la momentul expirarii optiunii vi se restrictioneaza automat accesul la retea .

Bai fratilor , iata , in sfarsit , o treaba buna !!! Nu-mi imaginez decat ca am uitat cumva data platii , bat campii prin delta sau pe la "mama dracu" si ma trezesc fara acces la retea ..... Hmmmm , asta intradevar suna bine !!!

- Draga mea , evident ca si eu ma indoiesc de faptul c-as putea palavragii pe mobil 10000 de minute intr-o luna de zile . Cu toate ca-mi propusesem cu tarie sa sun pe intai si sa-nchid pe 31 , cu toate ca-mi alesesem cauza decesului cancerul la creieri . Suna bine contractul asta . Da' , spune-mi te rog , ce balaur salasuieste perfid in spatele ofertei asteia ?
- Nimic special . Doar voiam cumva sa va convingem sa nu portati cel de-al patrulea numar si , cumva totusi , sa nu alegeti varianta "cartela reincarcabila" ....

Iar m-apuca nervii !!! Astia ma cred total idiot si incearca in mod absurd si agresiv-diafan sa-mi suceasca creierii in cap !

- Extraordinar !!!!!!! Bai nene , pai una vorbim si alta ne intelegem ! Voi sunteti tampiti ? Ori cartela , ori "hibrid " , ori abonament !!!! Hotarati-va , in puii mei , odata , ca ma enervez !!!!!
- Calmati-va ..... ma gandeam la dvs , ca om de afaceri .... Cum sa purtati atatea telefoane dupa dvs ? La abonament puteti alege un dual sim si scapati de disconfortul de-a avea grija de atatea telefoane . Nu cred c-ar da bine pt dvs .....

Ma uit la ea si-mi vine sa-i dau una-n cap ......

- Ce ziceti ? Cum vi se pare ?
- ............................
- V-ati gandit ?
- ............................
- Domnu !?!?!?
- Fata mea ...... Uite , ........ da-l dracu' de om de afaceri ! A zburat puiu cu ata . Acu' e criza . Sau n-ai aflat inca ? Io cand eram mic ma uitam pe Rahan . Stii cine-i ala ?
- Nu , imi pare rau ....
- Era unu' in chiloti de piele, viteaz nevoie-mare , si-avea la gat un colier cu colti de la nu stiu ce jivine pe care le diclise el . Asa un colier imi fac io , plin cu telefoane ! Sa sune pana le-o lua dracii !!!!! Sa zica lumea ca-s cu Plugusoru' ! Acu' arata-mi unde semnez pentru saracia aia de .... hibrid .... la care vorbesc pana-mi sade limba pluta si platesc 5 euro ....... Acum imi poti spune si-n lei cam cat costa treaba asta ?
- Da , imediat ....... In jur de 36 roni .
- ..... E foarte mult , ii raspund zambind tamp . Sarmana fata chiar nu intelege . Ma crede dus cu capu' ...... Dar sunt constient ca are toate motivele s-o faca .

..............................................

Semnez intelegerea si ma opresc la prima pravalie . Iau vreo zece beri si ma indrept spre Bucoveanu . Stiu ca ma va lua in continuare la misto , dar chiar am chef ca de data asta sa-l suport . Probabil vom bea bere si ne vom intretine ..... telefonic .

Scrie răspuns