Produse europene....

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 16 Ian 2005, 18:06

De acord cu tine Dady vizavi de scuelele europene contra celor americane. Eu merg si mai departe si spun deschis ca ar trebuii sa apelam la mandria noastra de europeni acnd alegem o scula de pescuit. Nummai asa putem contribuii la aplicarea unor tehnologii mai bune in constructia acestor "acareturi" ale hobyului nostru drag. Cu ce am incalzeste pe mine ca un producator american face bete bune (tehnologia ... si acte o data nici aia nu mai este americana) ... cand eu pescuiesc in europa, traiesc aici si asi vrea sa vad ca producatorii europeni prospera si transmit mai departe o traditie in aceasta profesie?

Deci dupa mine achizitia de scule are si un alt aspect decat cel de pret.
Deviza mea actuala este mai putine scule dar paote mai scumpe si ... in mod obligatoriu de provenienta europeana. Ca unii o numesc nationalism ... sau cum vor sa o numeasca ... nu ma intereseaza. Cine vrea sa am inteleaga o fac si ma imita. :)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 16 Ian 2005, 18:32

Domnilor citesc si parca ar fi inviat Ceausescu , e penibil si orice ati spune piata hotaraste si in privinta asta nu spun mai mult. Eu o sa folosesc orice scula indiferent ca e facuta in Franta Ungaria sau SUA totul e sa constat ca ma impac perfect cu ea .

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 16 Ian 2005, 18:47

Din punct de vedere economic in sensul sesizat de Borealis, este si mai grav. Deoarece oamenii de afacere Europeni si zic asta mai ales referindu-ma la cei ce provin mai ales din est.Dar si ajutorul unor angrosisti care au un nume pe piata europeana, si-au pus banii in serviciul producatorilor chinezi. Model imprumutat de la americani, si care au reusit si reusesc sa faca profituri enorme pe aceasta relatie, Gipo, Arw, si multe altele, sau Milo etc... Nu cred ca banul trebuie pindit chiar cu orice pret.Am avut si eu magazin de pescuit dar m-am asociat cu amici care au cautat la fel ca si mine sa lansam moda sculelor de calitate occidentala,in detrimentul celor din china. Sa sti ca si in Suedia am gasit chinezarii, poate de o calitate mai buna, dar erau. Eu nu comentez calitatea sub orice critica a produselor de pescuit china, dar daca gindim la pericolul galben m-as simtii cu mult mai bine daca acesti bani ar ramine in tarile europene, care de fapt sint si cei mai buni producatori de astfel de scule din lume.
Dady

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 16 Ian 2005, 19:19

eu cu banii mei cumpar ce-mi place, si nu am de gand sa cumpar lucruri scumpe si proaste pentru ca sunt facute in europa
pai un roman care strange luni de zile bani sa-si ia o lanseta, sa-si ia una europeana doar ca sa faca contul mai gras la stiu eu ce producator nordic ?
who cares ?
ce treaba avem noi romanii cu "europenii " ? in afara de faptul ca ne forteaza sa scumpim tot ca nu cumva sa fie mai ieftin la noi, si in afara de faptul ca rolul nostru este de piata de desfacere pentru ei ?
Ultima oară modificat 16 Ian 2005, 19:39 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Ian 2005, 19:34

Asa este,daca tot ne forteaza sa scumpim la nivelul lor,sa-i forteze pe cei care ne conduc sa impuna si salarii minime decente...ca sa nu mai fie considerati romanii ca si negrii pe plantatii :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 16 Ian 2005, 20:15

chinezaria este seeace cumperi incea mai mareparte de la Gipo si nu numai produsul care permite adausuri si de 300 la suta si care are caracteristici calitative de"mori"pe loc .In 93-94, adusesem din Italia o bologneza Milo sectra gold, pe care dadusem o circa de bani la nivelul acelui an, varga superba, o am si acum. Dupa un an a aparut aceiasi varga in magazinele din tara adusa de gipo care scria acelasi lucru pe ea, aceiasi vopseala ce sa mai identice. Un prieten Titi, Craciunica care avea magazin de specialitate a oprit si el una ca sa avem amindoi bologneze la fel. La primul pescuit la rupt prima data, apoi s-a mai intimplat, l-am reparat si a dat scula, fara sa-i para rau. Apoi am aflat ca de fapt erau facute pe matritele lui milo in china cu materiale de cu totul alta factura, Intr-adevat varga china, era mai grea si nai elastica nu semana cu cea care avea chevlarate primele doua tronsoane de baza, asemanator era si cel chinezesc dar ... Eu spuneam il mai am si acum, si nu am avut nici o problema si este in top si acum.Cam asta inseamna chinezaria.Ia de la cabelas cite produse vrei, eu pot justifica si ai sa gasesti china cit cuprinde.Exemplele pot continua.Ceea ce se lucreaza in firmele europene sint convins ca au calitate net superioara, apropo ca am vazut si asa ceva... dar asta este alta chestie. Am spus-o si o repet, este parerea mea, si daca supara pe cineva nu o mai exprim. Eu am siguranta ca cineva face bani dinreclama pt geea ce se aduce din relatia americana, atentie din relatia, nu neaparat din america.
Dady

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 16 Ian 2005, 21:49

Io am pus mana pe un Zebco de 2,70 (X-45g parca). Mi-a placut batul!

Cred ca si Adelin da cu un bat d-asta!
near the beer

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Ian 2005, 00:53

Cred ca totul se rezuma la calitate !

Cei mai multi confunda calitatea unui produs cu caracteristicile tehnice ale sale. Si de aici apar neintelegerile. Pentru ca prin calitate se intelege masura in care caracteristicile tehnice ale unui produs corespund necesitatilor celui ce-l utilizeaza. Orice depasire a specificatilor tehnice solicitate costa si de cele mai multe ori pretul mai mare nu este o calitate ci dimpotriva ...
Tot respectul pentru cei care incearca sa ma convinga ca o lanseta de 125 euro de la firma XXXX este calitativ superioara uneia de 125.000 lei din bazar (cu aceeasi lungime, actiune, etc). O fi pentru cei care au disponibili sute (sau mii) de euro anual pentru aceasta pasiune. Pentru mine o lanseta care ma ajuta sa arunc greutatea dorita la distanta dorita si ma mai ajuta sa scot si peste este de calitate. Ca o fi cu 10% mai grea, ca peste 2-3 ani va trebui sa schimb inelul de virf, ca peste 5-6 ani se uzeaza mandrina sau aspectul ei va impune s-o inlocuiesc, toate astea le-am luat in calcul si mi le asum.
Pentru mine, pe balta, ultimul lucru care conteaza este sa compar caracteristicile tehnice ale lansetei mele (sau generatia blancului sau renumele producatorului) cu ale altcuiva. Si cum nu am si nici nu reprezint vreo firma cu interese in ale pescuitului si cum nu am si nici nu intentionez sa-mi fac vreun renume ca pescar nimic nu a poate determina sa-mi schimb sculele cu altele cu caracteristici tehnice garantate de producatori cu renume. Ei, nu chiar nimic, sa nu credeti ca ma opun progresului tehnologic, insa pot sa mai astept pina cind produsele de top astazi vor ajunge la preturi rezonabile. (Pacat ca progresul nu are acelasi ritm ca la computere unde procesorul sau placa video de top acum 2 ani costa astazi aprox. 50 de euro.)

Nu ma pricep la lansete americane si nici a cele europene. Am inceput sa pescuiesc cu lansete rusesti din aluminiu apoi am trecut la carbon-compozit de la GIPO. Pe atunci nu stiam ca din bazar (de la Suceava) iei scule de pescuit mai ieftin. Si am avut noroc, daca nu stii ce sa vrei de la o lanseta din bazar aproape sigur vei lua o mare ... tzeapa. Insa de aici si pina la a afirma ca o lanseta chinezeasca se va rupe din prima zi ... e o diferenta. Daca ar fi asa, astazi in Romania nu s-ar mai putea vinde scule de pescuit fabricate in China. Insa, desi poate e doar o parerea de a mea, cei care au lansete (si mulinete) din bazar nu prea ezita sa mai cumpere. Asa cum sunt ele si fara garantie.

Pina la urma cred ca imi plac "chinezariile" luate din bazar, nu numai pentru ca am (2 lansete si 2 mulinete) si sunt destul de multumit de ele ci pentru ca sper ca ele vor determina producatorii europeni sa-si mai revizuiasca preturile si distribuitorii de pe la noi sa-si mai reduca adaosurile.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 17 Ian 2005, 02:41

Celor ce se simt atinsi:
Eu nu am facut referire la nici un comentariu al forumistilor sub o forma aroganta. Atat timp cat eu nu o fac nu-mi doresc ca nimeni sa-mi trateze cu aroganta sau cinism interventiile mele.


Celor ce discuta in mod serios acest subiect:

Referitor la calitate, performanta si pret.

Aceasta tema este o tema frecventa printre toti pescarii amatori, indiferent de tara si putere de cumparare.

Dupa ce am vehiculat cam 5-6000 de euro pe bete si mulinete si am luat tepe "americane" ... de ex. am facut parte, involuntar din trupa de cobai, cuparand firma si nu batul, ... am ajuns la concluzia ca se pot construii si de europeni bete bune de pescuit. Cel putin pentru pescuitul pe care eu il practic. Ce marca au ... nu are importanta.
Atentie am scris "construii" si nu produce. Ca sunt produse pe alte piete unde cheltuielile de productie sunt mult mai mici este o alta poveste.
Pana si o parte din marile firme isi produc betele pe piete cu mana de lucru ieftina si legi de protectie a muncitorilor si a mediului ... inexistente.

A cumpara o scula inseamna mult mai mult decat unii vor sa o admita.
De geaba discutam aspectele multiple pe care o achizitie o implica, ca cei ce sunt convinsi ca pretul este hotarator tot nu se vor lasa convinsi de altceva ... pana cand nu se vor lamurii singuri pe buzunarul propriu si cand vor vedea ca locul de munca propriu, ... de luni s-a mutat la o firma de consultanta in India.

Un bat de pescuit ce este cumparat pentru calitati ce sunt enumerate intr-o lista de 10+ puncte nu ar trebuii achitat pana cand el nu poate fi probat live. Dar ca sa poti sa-l probezi trebuie sa ai o experienta suficienta si "obiecte" la care sa-l compari. Majoritatea betelor cumparate sunt cumparate pe parerile altora.

La un bat cu calitati deosebite si la firme cu ceva traditie, la majoritatea betelor pretul este cat de cat la un nivel real, ... de piata. Ca pot exista mici diferente de pret intre tari ... este o chestie ce nu poate fii impiedicata. Dar diferentele nu sunt de 100%. (exista si exceptii)

Cat despre scule facute in China ... :lol: ... am vazut si bune si sub ori ce critica. Eu m-am decis de mult sa nu cumpar copii. Incerc sa ma conformez. Dar ca altii fac altfel nu ma amestec.
Insa cand vorbim la modul general ... normal ca-mi dau cu parerea.
Decat sa cumpar 10 copii mai bine i-mi cumpar un original. De ce? Prea complicat pentru a fi discutat pe un forum.

Dar ca sunt la modul general un propagandist al produselor europene in hobyul nostru ... sunt si am sa fiu. Am tot dreptul sa fiu si cui nu-i convine poate sa comenteze constructiv.
Am intors pe toate fetele acest aspect si inainte sa ma decid am cugetat si cu portofelul si cu simturile. Nu discut aspectul de castig facut de unii. Nu fac nimic ilegal. Nu baga mana in buzunarul pescarilor.
Dar un lucru este clar ... atata timp cat vom cumpara american, banii nostrii vor ajunge acolo si vor crea americanilor locuri de munca ... si posibilitatea de a construii ceva autohton nici nu poate fi luata in discutie.

Domnilor ... :) ... nu vreti sa intrati in EU?
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns