Produse europene....

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 20 Ian 2005, 10:06

costica_fishing scrie:...
E mai simplu sa iei de la Cabelas decat sa cumperi un Trabucco de la mama lui.
...
La citi romani lucreaza acum in Italia (si nu numai) cred ca e mai usor sa cumperi direct de la Trabucco (sau alta firma europeana); pachetul trimis prin intermediul unei firme de transporturi si in citeva zile il ai in casa.
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Ian 2005, 20:08

danr scrie:costica, crezi ca gipo e singurul ?
toti faca asa, inclusiv eneregolansetele sunt cumparate in acelasi mod
daca ai bani suficienti poti s aduci in romania bete costica_spinning si s-ar putea chiar sa gasesti blank-uri bunicele
Sunt convins de asta!

din pacate, Gipo se calicesc la 10 $ in plus si iese kkt-ul praf!

Am vazut la ei niste scule (de spinning) OK calitativ, pret cam 700.000 lei. Intreb de ele, mi se spune ca sunt monstre primite din China, dar nu or sa apara in serie. De ce? Sunt putin mai scumpe.

Am vazut si o exceptie: un bat coreean de vreo 2.000.000. Tapan, mandrina Fuji, inele idem, sistem de balansare a greutatii, finisaj OK......
Se gasea, dar... :D nu o sa se mai aduca.

Asta e! Cabelas si gata! Desi e paradoxal (ca le comanzi pe catalog, fara se le vezi uneori), tot ai garantia calitatii in mai mare masura decat daca ai cumpara de la Gipo.
Macar stii de unde vin!
Parerea mea!
near the beer

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 20 Ian 2005, 20:14

Macar stii de unde vin!
... Stii de unde vin???? ... si de unde vin astea din cataloagele Cabelas?

In cazul Gipo ei le aduc direct din China si Corea ... dar cei de la Cabelas mai platesc si royalaty firmelor ce le poarta numele. (o chestie care tot voi o platiti) Asta daca nu sunt Cabelas - copii.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Ian 2005, 20:45

mai Borealis, sa platesti cu cardu catre Cabelas si sa vina o facatura, asta nu cred sa se fi intamplat!
Dar, orice este posibil! :D
near the beer

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 21 Ian 2005, 10:31

Costica:

Da ... faptul ca vine de la Cabelas poate garanta ca are o calitate mai buna. Dar tot nu poti fi sigur ca produsul nu este o facatura (copie). :lol:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 21 Ian 2005, 10:58

trebuie facuta distinctia intre copii-facaturi si copii-sub-licenta. oricum, mai sunt si "originale" de 2 lei.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 21 Ian 2005, 11:08

In concluzie : ceatza totala. :shock: :lol: :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 21 Ian 2005, 11:16

Borealis:
1. "...... Stii de unde vin???? ... si de unde vin astea din cataloagele Cabelas? "
2. "Da ... faptul ca vine de la Cabelas poate garanta ca are o calitate mai buna. Dar tot nu poti fi sigur ca produsul nu este o facatura (copie)."

1. unele produse (cele mai multe) vin direct de la depozitul Cabela's, deci din State :twisted: (nu inseamna ca sunt si fabricate acolo), iar altele vin direct de la producator (in cazurile mentionate in cataloage sau pe site-ul Cabela's).
2. acelasi risc este si daca faci comanda oriunde altundeva, niciodata nu poti fi sigur ca produsele pe care le primesti nu sunt facaturi (copii).

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 21 Ian 2005, 11:42

sia gabor:

In ziua de azi in bransa asta care ne aduna pe toti in jurul acestor discutii ... cel putin eu nu am cunostinta de facaturi-licenta. Poate ca exista, nu contest. Dar in general se copiaza ca in codru fara nici un pardon. Nimeni nu are resurse sa le arunce pe advocati si urmariri penale ale unor societati care au adrese ... nr. de casuta postala. A devenit un gen de "legea junglei" si fiecare se apara cum poate.
Dar toti sunt vulnerabili si ... cum am mai spus si cei mai "mari" sunt copiati, plagiati, ..etc.

Eu am incercat ... ca nu am reusit este o alta treaba ... este mai greu de purtat o discutie coerenta pe un forum ... sa discut aspectul general. Daca majoritatea betelor se produc in China, Corea si Taiwan ... daca americanii fac apel la patriotism pentru asi apara produsele ... de ce noi europenii ne lasam ametiti de propagande pro americane ... dar agresiv le combatem pe cele in favoarea producatorilor europeni. Nu sunt nici mai rai nici mai buni decat confratii lor de peste ocean.
Dupa parerea mea singurul lucru care le lipseste eurpenilor este o mai mare "agresivitate" in a se face vazuti si a sublinia printre altele apartenenta. (poate suntem prea modesti)

Dar ai lauda pe aia de peste ocean in detrimentul celor europeni, mi se pare isteric si neobiectiv. "Fiecare padure are uscaturile ei."

Razvane,

Da ai dreptate ... o ceata Globala! :lol:
Intr-o asemnea ceata este nevoie de niste proiectoare extraordinare sa poti vedea clar pe celalalt mal ... al Atlanticului. Poate chiar imposbil. Nu ar fi mai bine sa discutam cu cei care ii auzim prin apropiere si ii putem vedea in lumina farurilor de ceata? :lol:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 21 Ian 2005, 11:51

Ahoi mister ... fff! :lol: :lol:

Da corect argumentat. Deci eu nu incerc sa spun altceva. Dar sustin ca cei din EU nu sunt nici mai rai nici mai buni decat cei de pe celalalt mal al Atlanticului.

Cuma zis Razvan ... "Ceata totala". :lol:

De ce atunci cand vorbim de unii cautam doar cuvinte de apreciere si cand vorbim de ceilalti doar cuvinte negative. :?
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns