Produse europene....

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 19 Ian 2005, 17:14

Borealis Fly : "Eu nu cred ca cel ce-si cumpara o scula de la cabelas pentru prima oara o face ca s-a saturat de calitatea proasta a sculelor eropene. Urmeaza curentul."

Exact. E o MODA. Daca pescuiesti cu americane esti mai adevarat.
Din pacate moda s-a difuzat in toata Europa incepand cu vestul (a se vedea ce zicea Tudor la un moment dat, legat de bete americane vs. europene) si a ajuns in cele din urma si la noi.
Prefer "parii" nostri in locul "scurtimilor" :lol: :lol: lor.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 19 Ian 2005, 20:24

Cuprins de remuscari fata de faptul ca nu sunt un bune european, si in ciuda urmatoarelor fapte:

a) conform negocierilor de aderare cu (m)UE, din aprope 2100 de ferme de prelucrare a laptelui si carnii, prin negocierile de preaderare s-a impus sa mai ramana 56. :shock: . De ce, pentru ca reprezentantii formelor tari din vest au dat ceva intr-un plic mare de tot si s-a spus: lasa domne' ca nu murit de foame, va dam noi! :evil:
b) prin amabiklitatea d-ne baronese Nicholsson, Romania a avut parte de o imagine de mare kk-t, imagine legata de problema adoptiilor internationale, desi nu cred ca sunt mai vinovati cei ce au permis aceste adoptii decat purii si civilizatii pedofili europeeni care au facut adoptiile repsective, sau minunatii parinti care i-au adoptat pentru piese de schimb (1 copil era mai ieftin decat un rinichi unde mai pui ca un copil avea 2 rinichi).

ma rog, inchid paranteza, am spus ca fac o achizitie TRABUCCO. (parca STRATUS AGRESSOR)
Am gasit un bat de 2,70, 20-80 g (cica), pret 2.000.000, maner relativ scurt. Lejer.
Departe de faptul ca, pentru ca sa arunce 80 de g, trebuia sa arate mai a bat de crap, totusi am trecut peste.
Problema: la mufarea segmentelor, batul superior nu este perfect circular. Are o portiune mai retrasa fata de cercul ideal. Adica nu se mufeaza perfect. Intre mandrina si pluta era o fanta de 1mm.
Altul nu mai era. Tot nu am renuntat si am zis ca ma mai gandesc.
Intreba daca inelele rezista la textil. Nu se stie! :?
Mi-a spus vanzatorul ca si Paco si-a luat vreo 3 d-astea. :?

Ma mai interesez si iata ce aflu:
Firma din Brasov care aduce Trabucco importa 10% din Italia si 90% din China. De unde si aceste bete. Am inteles ca daca o sa caut in targ o sa gasesc si asa ceva.

Ce parere aveti de astea?
near the beer

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 19 Ian 2005, 23:31

Ca sa vedeti unde ne-a adus Costica ! :!: !

Pai din astea gasesti si la GIPO. Firma europeana. Unde mai pui ca pina vei deveni european din UE esti roman si ar fi de preferat sa cumperi produse romanesti (cel putin cind sunt de calitate egala cu cele "europene"). Nu numai pentru ca esti roman ci si datorita pretului.

Am ales GIPO pentru ca s-a mai vorbit aici de ea, are o serie proprie de produse (lansete Ozana, Cora, Mona - numai astea le stiu eu) romanesti cel putin ca denumire. S-a mai spus ca practica adaosuri de 300% - extraordinara "productivitate" sau altfel spus GIPO este o marca care se vinde destul de bine. S-a adaptat destul de bine cerintelor pietei, nu numai pentru ca rezista pe aceasta piata ci si pentru ca are produsele care se cer (eu cred ca marea majoritate a pescarilor romani sunt dispusi sa plateasca pe o lanseta intre 10 si 25 euro). Ca exista cerere si peste aceasta suma este clar, totusi cererea nu este suficient de mare pentru a determina o firma romaneasca sa dezvolte o serie "proprie" de produse care sa satisfaca aceasta cerinta.

Daca stau si ma gindesc bine s-ar putea ca daca ar trebui sa aleg doar una din firmele de la noi aceasta sa fie GIPO. In Iasi, Arrow cind avea cind nu avea distribuitor, iar cel pe care-l are acum este vinator... La distribuitorul Energofish, acum, cind am trecut ultima data pe acolo am avut surpriza sa constat ca au un vinzator care se pricepe la pescuit, caci mai inainte aveau niste fetisoare total nevinovate :P . In schimb reprezentantul GIPO e un pescar adevarat, sotia lui (vinde si ea) la fel, fiul - pescar si el.
In aceste conditii nu e de mirare ca am 2 lansete si 2 mulinete din bazarul sucevean, dar am si 4 lansete si 3 mulinete GIPO.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 20 Ian 2005, 00:30

Cred ca totul pleaca de la faptul ca avand dar doi importatori mari in tara, isi pot permite sa aduca lucruri de calitate indoielnica si sa le vanda la preturi exagerate. Noi cei din vest mai dam o fuga la unguri si pe langa o oferta mult mult mult mai larga, pretul e uneori chiar la jumatate.
Daca vorbim de o tendinta spre "americane", cred ca e o alternativa la mizeriile care au intrat pe piata noastra.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Ian 2005, 02:09

Adelin - corect! :D

M-am intalnit cu Stefan Tudose (si Eugen) la Aquamania acum vreo 4 luni. Lanseta aia Spro de 10 mil, spunea ca ar fi costat in Ungaria vreo 100 EUR. Asta e situatia!


@Ioan:

Din cunostintele mele:
Pana anul trecut, magazinul Gipo de la Gara avea cel mai mare rulaj dintre toate magazinele de profil din tara. Anul trecut, se pare ca Aquamania a avut o cifra de vanzari superioara (pe magazin).

Ce inseamna asta: ca lumea prefera sa dea un ban in plus pentru o oarecare garantie a calitatii. Sau a devenit mai snoaba!
Sau si una si alta! :D

Oricum, Gipo (inca) isi permite sa joace cum vrea pe piata. Nu pentru mult timp insa.

Pana acum un an, cineva de la Gipo se ducea in China si cerea: imi faceti 100 d'aste, 300 d'astea, etc...Scrieti pe ele asta:....
Se cumparau cu 5 $, se vindeau cu 30$. O mai merge un an-doi.

Inca suntem tratati sa o piata unde se cumpara ce se aduce, lucru in mare parte adevarat, din cauza puterii de cumparare. Mai asteptam putin sau ....Cabelas! :D
E mai simplu sa iei de la Cabelas decat sa cumperi un Trabucco de la mama lui.

Parca Bogdank (din Timisoara) spunea ca din prietenii lui 6 si-au cumparat Trabucco Ultron. Din care 6 bete, 5 s-au rupt!
near the beer

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Ian 2005, 02:32

parca 1,7 milioane.
near the beer

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Ian 2005, 08:22

Ioan S. scrie: In aceste conditii nu e de mirare ca am 2 lansete si 2 mulinete din bazarul sucevean, dar am si 4 lansete si 3 mulinete GIPO.
Mai Ioan, dar ti-ai adunat ceva scule :) hai, vinde o lanseta si o mulineta sa-ti vizezi permisul ala mai repede :P

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 20 Ian 2005, 09:33

. Noi cei din vest mai dam o fuga la unguri si pe langa o oferta mult mult mult mai larga, pretul e uneori chiar la jumatate.
Daca vorbim de o tendinta spre "americane", cred ca e o alternativa la mizeriile care au intrat pe piata noastra.[/quote]

Adelin, ai surprins perfect ce se intampla
Ardealul fiind mai aproape de vest cauta calitatea ( nu numai la pescuit) in Occident.
Bucurestiul , poate ceva mai bine informat , cumpara din State
''Mizeriile '' de pe piatza sunt strans legate de buzunaru pescarului , asteptarile lui legate de pescuit si intr-o oarecare masura si ofertei.Toate sunt strans legate si cu timpul, calitatea isi va face loc cu siguranta
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Ian 2005, 09:35

costica, crezi ca gipo e singurul ?
toti faca asa, inclusiv eneregolansetele sunt cumparate in acelasi mod
daca ai bani suficienti poti s aduci in romania bete costica_spinning si s-ar putea chiar sa gasesti blank-uri bunicele

Scrie răspuns