Produse europene....

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 19 Ian 2005, 12:12

pai binenteles ca aia ....nu ei trebuie sa verifice respectarea legii?
nu de aia sunt platiti din banii contribuabilului?
adica noi trebuie sa-i scuzam ca sunt prea ocupati cu prindera altor infractori , pedofili , mafioti...si nu mai au timp de chestii marunte gen braconaj?Si sa stii ca nici pe aia nu-i prind .Ii scapa de fiecare data
Vreau ca intr-o zi sa intre un ''organ'' in magazin , firma etc ...sa dea cu pulanu-n masa ( macar psihlogic) si dupa ce constata mizeriile sa zica : baieti avem concert de pian la sectie in seara asta ...voi veti fi solisti...doar ca n-o sa puteti deschide prea mult mainile ...
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 19 Ian 2005, 12:20

Eugene,

Ai facut cumva un stiudiu de piata in Slovenia si ai raspunsul autohtonilor cadn aleg produsele?

Da stiu ce aveti in magazine. Dar daca nu s-ar cumpara ... sau daca voi nu spuneti eclor ce vand ... sa aduca scule ami scumpe dar de aclitate ... atunci cum se v-a produce o schimbare.

Stii ce spun importatorii?
"Eu nu pot sa-mi permit sa aduc scule mai bune ca ele costa si ce fac ... experiente pe pielea mea, daca ele nu se vand?"

Eu nu zic ca vina este doar a voastra. Nu exista un dialog intre comertul specific si consumatori. Una din probleme.

De ce nu se apuca cineva sa proiecteze niste bete si ca pret si calitate sa fie adaptate pescuitului din Ro?

Nu exista interes ... nu ca este greu, sau ca nu s-ar vinde. :)
el judeca si cumpara ce vrea
Dar pentru ca judecata sa cuprinda toate aspectele inaite de a cumpara trebuie sa se informeze. Daca informatia este doar intr-o singura directie si predominata de preconceptiile de care vorbeam atunci cum poate acest consumator sa fie sigur ca a pus in balanta la "jucarea posibilitatilor" toate aspectele?
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 19 Ian 2005, 12:31

Sorine

Nu politaiul hotareste. Lui i se da ordin. Prioritatea o face altul. Politicianul. Pe asta trebuie sa-l influentezi.

Singur nu poti sa o faci si trebuie sa te organizezi daca vrei sa influentezi.
Dar pana atunci trebuie ca tu sa faci diferenta. In loc sa stai si doar sa critici ... faci educatie rudelor si refuzi sa mananci in familie pesti braconati si subdimensionati. Mai convigi de acest lucru pe inca cinci si aia la randul lor fac acelasi lucru ... ai o reactie in lant. Intre timp nu stai si aplauzi ci pui mana si-ti strangi prietenii de pescuit intr-un club si urmaresti sa atragi cat mai multi pentru ca in curand sa poti sa mergi la Politician in numele a mii de membri si dai nu cu "p...l" in masa ci dai cu pumnul si zici "Stop! Pana aici! De acum in colo vreau sa faceti asa...! Altfel la alegeri o sa votam pe cel care face cum vrem noi."
Fir intins!
Borealis F

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 19 Ian 2005, 12:32

petru,

n-am facut nici un studiu, dar am vorbit cu oameni de marketing si publicitate care lucreaza pe piata aia. pur si simplu m-a uimit lipsa produselor de import si sunt un om curios din fire. te asigur ca ambele marci de bere slovena sunt cel putin la fel de bune ca si tuborg si stella. au chiar si un brand similar berii corona.

daca vrei sa personalizam treaba, sa stii ca prefer o marca de paste romaneasca in detrimentul marcii barilla si nu pe criteriul pretului. eu nu cred ca oamenii nu iau in calcul calitatea si nu cred ca avem consumatori needucati si asta nu e motivul pentru care lumea vorbeste de sculele facute in afara UE.

acuma, ce-o fi o fi. cu asta am incheiat ultima mea implicare intr-o discutie care tine de subiectivitate. todi a zis-o cel mai bine, ce conteaza cine face batul care-ti place. asa vad si eu lucrurile.
Ultima oară modificat 19 Ian 2005, 12:35 de către eugen, modificat 1 dată în total.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Ian 2005, 12:34

eugene, vrei sa spui energoteam china ?

petru, ce mai una alta, vezi ceva, iti place, iti convine pretul, cumperi
that's all folks
restul cu sprijinirea economiei locale e buba la cap din punctul meu de vedere, asa ceva nu exista

ce ai zice daca ti-as spune ca lucrez pentru o firma cu capital majoritar de pe continentul american ? de acolo imi iau eu banutul, deci mie-mi merge bine daca si lor le merge bine, daca la americanos le merge prost scot banutul de aici si nu mai investesc, deci bani putini la dan deci adio rapitori.ro :lol:
deci eu trebuie sa cumpar scule americane ?
conform cu ceea ce spui tu da, dar eu nu cred... :lol: :lol:
ar putea exista un astfel de rationament, tu ce zici ?

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 19 Ian 2005, 12:38

ai dreptate cu organizarea in asociatii si exista ceva ceva dar pana sa aiba putere de influenta la nivelul la care zici tu trec vreo 20 de ani si o sa privim pestii prin atlase de zoologie
pana atunci trebe ca politaiu ( indiferent de ierarhii) sa-si faca treaba .E cel mai scurt si eficent drum
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 19 Ian 2005, 12:58

Da Eugene ... placerea este factorul primordial. Dar "placerea/gustul" tine de educatie. :) ... iar educatia de accesul la informatie si interesul de a te informa.

Ma refer la o eductie de autodidact care in cazul nostru se realizeaza de anturaj si ... discutii de acest gen, ... si pe cont propriu prin carti, reviste si internet.

Cum spuneam ... cum poti tu sa stii de la distanta ca batul ce ti l-ai ales este cel care ti-l doresti? Citesti si vezi ce calitati are. Dar placerea de a pescuii cu el vine doar atunci cand o faci practic. Daca tu nu ai posibilitate sa-l incerci si sal compari cu alte produse ... cum poti sa compari si sa afirmi ca "ala" este cel mai bun?

@ Sorin:

Da dar daca ar exista un interes mai mare de a face parte dintr-un club, chiar daca personal nu participi activ la viata de club ... esti doar membru ... tu activ ai facut o alegere si chestia cu 20 de ani devine 5. :lol: Suporti o activitate in mod direct si arati im mod concret ca vrei sa faci o schimbare.
Am mai spus ca democratie fara a te implica macar sub aceasta forma semipasiva de a fi doar membru nu functioneaza. Ea este exploatata de cei ce au alte interese.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 19 Ian 2005, 13:23

Dane:

Discutia la origine a plecat de la faptul ca eu am spus ca ar trebuii ca atunci cand cumparam sa ne gandim si la Europa.

De asemnea eu am spus ca americanii cumpara si fac reclama apeland la patriotism. Ca discutia a deviat pe ici pe colo asta este altceva.

Deci argumentul meu in aceasta discutie este ca inainte sa ne uitam doar la cei de peste Atlantic, sa ne informam si ce exista pe piata Europeana. Exista lucruri asemanatoare? ... dar cu ceva mai scumpe ... aici ma refeream acolo cateva procente ... sau in anumite cazuri sub pretul american? ... pai de ce nu cumparam pe acestea. Ca ele pot fi in definitiv facute la aceeasi fabrica si cu aceeasi tehnologie care nu este neaparat americana.

Pe mine un singur lucru ma deranjeaza. Isteria cu care se propagheaza ideea prin care doar americanii stiu sa faca scule bune, in acelasi timp noi nu cunoastem in amanuntime ce ne poate oferii piata europeana.
Eu nu cred ca cel ce-si cumpara o scula de la cabelas pentru prima oara o face ca s-a saturat de calitatea proasta a sculelor eropene. Urmeaza curentul.
Fir intins!
Borealis F

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Ian 2005, 14:50

nu cred ca cine-si cumpara de la cabelas urmeaza vreun curent
il vede si pune mana pe el si ii place, si pe urma comanda
nu cred ca da cineva 100 USD pe o poza de la cabelas

despre care isterie vorbesti, despre masa crescanda de pescari care apreciaza din ce in ce mai mult lansetele de tipul american ?
daca tie ti se pare isterie mie mi se pare competitivitate
cum explici ca prefer sa-mi comand din state decat sa cumpar de la magazinase locale cu trabuco, balzer, sau mai stiu eu ce ?
crezi ca sunt fan america ?
de ce eugen, de ce costica, de ce toti prietenii mei comanda scule din state ?
pentru ca le plac si pentru ca sunt avantajoase la pret
nu e o chestie generala legata de curente sau de pasarici....
eu mi-am luat de la magazin din bucuresti o lanseta abu garcia agenda de 2,40 si sunt multumit de ea....
deci nu exclud posibilitatea de -mi lua ceva european daca-mi place
dar chiar si asa sunt mai scumpe aici la magazin decat pe cabelas, asa ca pretul pana la urma are un aport considerabil

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 19 Ian 2005, 17:04

Panther Martin, sint produse europene mai precis italienesti, ca se vind f. mult in America este alta chestie.Dar pretul la Americani nu are cum sa fie mai mic de cit cel european.
Dady.

Scrie răspuns