Posta rapida Atlassib

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 17 Ian 2017, 09:24

trecand pe la oficiul postal sa las un colet am vb cu doamna de la ghiseu si mi-a confirmat cele aminitite mai sus:nu poti asigura un colet(normal)cu mai mult de 300lei.daca vrei sa-l asigura cu o valoare mai mare trebuie ambalat special(sac de panza,cusatura in colt).in plus se completeaza alt tip de formular.trebuie facuta dovada ca produsul valoreaza(ar valora)suma pretinsa..insa nu mi-a spus nimic de transport,dobanda etc.

sunt curios cum se procedeaza la firmele de curierat(situatie similara) :roll:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de old_radu » 17 Ian 2017, 18:10

...indiferent ce curier utilizati , ar fi bine sa va interesati mai intai despre obligatiile care le aveti ca si client , dar si despre serviciile oferite
...sunt conditii ce se cer la ambalarea coletului , sunt servicii diferite pentru expedierea unui colet , sunt taxe diferentiate functie de serviciul de expediere solicitat , sunt garantii la valoarea declarata , etc.
...atunci cand apelati la servicii bancare si stati la o coada intr-o banca , sa va aduceti aminte de coada de la posta si sa aveti curajul sa vociferati. :D

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de sorinB » 17 Ian 2017, 22:09

Incepe sa devina ceva normal, anormalitatea asta...
Am patit-o si eu cu fancurier, mi-a tinut un colet in depozit in sibiu 5 zile pana sa intru in posesia lui... si asta dupa ce am facut reclamatie la sediu la bucuresti, in 2 ore a fost la mine la usa...
Au mai urmat inca 2 reclamatii la bucuresti, ca m-a si sunat directoarea de la fancurier sibiu si m-a rugat sa nu mai fac reclamatii ca au ei neplaceri, sa o sun direct pe ea ca sigur se rezolva situatia :D

Ca fapt divers, ieri mi-am comandat ceva din Austria, coletul a plecat de acolo cu GLS la 17:40 si in seara asta la 21:25 a ajuns in Sibiu...
Of of...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de johnnybravo » 17 Ian 2017, 22:32

singurul avantaj, motiv si pt care apelez la curieri e livrarea la domiciliu, urasc traficul, cautatul de parcare, statul la coada, mai dai peste o cucoana careia trebuie sa-i explicit de ce adresa din buletin nu corespunde cu cea de pe colet, etc, etc.

am primit mai multe colete prin posta Atlassib, fara nicio problema pana acum.

singura problema pe care o am cu curierii (la modul general) e faptul ca suna cu 30min sau mai rau, cand sunt ajunsi la adresa cu toate ca specific sa fiu sunat in timp util sau sa faca livrarea dupa o anumita ora...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de old_radu » 18 Ian 2017, 17:36

johnnybravo scrie:... mai dai peste o cucoana careia trebuie sa-i explicit de ce adresa din buletin nu corespunde cu cea de pe colet, etc, etc.
...de ce crezi ca trebuie mentionata adresa (corecta) la destinatar sau expeditor ?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de johnnybravo » 19 Ian 2017, 01:31

adresa expeditorului e importanta pt retur, cea de destinatar nu, poti ridica coletul de la OP sau orice alta locatie "flotanta" atat timp cat ai un aviz si numele in buletin, eventual stii de unde vine coletul, ar trebui sa poti ridica fara sa fii chestionat sau sa prezinti actie de proprietate, etc... la fel cum procedeaza curierii.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 19 Ian 2017, 09:03

n-ai dreptate.este normal ca atunci cand vrei sa ridici un colet(cu valoare sau fara)sa prezinti CI-ul...
in caz de probleme primele trase la raspundere sunt cele de la oficiul postal.pana una alta aia este meseria lor si trebuie sa fie sigure cand executa anumite actiuni.
curierii...sunt destui care cer si CI-ul.aici depinde de politica firmei
:)

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de old_radu » 19 Ian 2017, 16:48

...ok , atat mai adaug : datorita necunoasterii "regulilor" , unii ajung sa-si trimita lor colete sau scrisori , prin simplul fapt ca incurca destinatarul cu expeditorul sau inverseaza locul (scris pe colet sau plic) destinatarului cu cel al expeditorului ...asa facea si Bula care isi trimitea siesi scrisori ca sa creda vecinii lui ca primeste si el corespondenta.
...candva cand scoala era scoala , invatai in clasele elementare sa scri , sa adresezi si sa expediezi o scrisoare , acum doar :headbash:
...orice operator postal are reguli care trebuiesc cunoscute si respectate , apoi se pot emite pretentii asupra serviciilor pretinse.

Scrie răspuns