Posta rapida Atlassib

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 16 Ian 2017, 09:27

sami,pe langa atlassib si cei de la fan curier accepta varianta cu verificarea coletului anterior platii :wink:

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 16 Ian 2017, 09:53

Poate au introdus recent,dar nu aveau si din cate cunosc,percepeau intai taxele postale la tur,adica nu acceptau verificare colet decat daca se platea la expeditie transportul,in fine ,daca e asa cum zici putem lauda faptul ca au copiat si ei pentru ca se elimina unele probleme,adica tepele si teparii :)
Fir intins!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de vali stratonov » 16 Ian 2017, 13:56

adrian99 scrie:sami,pe langa atlassib si cei de la fan curier accepta varianta cu verificarea coletului anterior platii :wink:
Baieti a accepta verificarea coletului inaintea platii e o stare de NORMALITATE nu o lauda ...parerea mea.

In plus si Cargus si Fan posibil si alte firme de curierat sunt OBLIGATE prin contractele facute cu firmele mari de online gen: Emag, Big F.I.S.H, Aoro sa permita deschiderea coletelor si eventual returnarea lor in cazul in care sunt probleme.

Sami nu-i nimic ciudat si sincer iti inteleg pozitia ,dar asta nu inseamna ca poate fi cineva cenzurat sa isi spuna parerea chiar si aici pe un sit de pescuit .....mai ales ca eu nu voiam decit sa trag un semnal de alarma iar colegii nostrii de aici sa fie informati despre ce ar putea patii ...nimic mai mult. :D

Sa auzim numai de bine si colete trimise la timp in tot anul 2017 :respekt: :respekt: :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 16 Ian 2017, 14:07

E nu vorbeam de contractele cu firmele mari in domeniu gen Emag,acolo stau altfel lucrurile,sunt alte tipuri de negocieri.Ma refeream la tranzactii intre persoanele fizice.

Chiar acum vorbesc la telefon cu un coleg de pe forum care imi zice ca din Septembrie i-a disparut un Shimano Metanium,noroc ca are asigurare,dar inca asteapta sa isi primeasca banii...deci nu e chiar wow Posta Romana.


Ai dreptate cu normalitatea,un cuvant greu pentru Romania.

Multa sanatate tuturor! :)
Fir intins!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 16 Ian 2017, 14:18

sami,posta romana nu asigura mai mult de 300lei
deci prietenul tau nu a putut asigura mulineta cu mai mult.sunt sigur ca valorea ei era alta
deci urmeaza(in baza chitantei)sa primeasca 300lei.

daca o ducea la curier si celalalt o primea facuta zob dar cu cutia intacta cine-l despagubea?
:roll:

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 16 Ian 2017, 14:25

El zice ca a asigurat-o la 1500 lei si va primi 1500 lei +taxe transport + dobanda la zi.
Fir intins!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 16 Ian 2017, 14:32

sunt sigur! :lol:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de feugen » 16 Ian 2017, 18:24

Eu trimit si primesc prin Atlassib de 3-4 ani. N-am avut nici cea mai mica problema. Am expediat lanseta de spinning in husa ei de carpa pe care apus pizdicel de la agentie un abtipild pe care scria "FRAGIL". Lanseta a ajuns asa cum am trimis-o. Au fost si alte lansete expediate in aceleasi conditii. Am primit prin acelasi curier de la Arad motorul Suzuki de 25cp in 4 timpi + liza + rezervor. M-a costat curierul vreo 100 lei insa, drept este, ca m-am dus sa-l ridic personal din depozitul lor (impreuna cu liza cantarea peste 100Kg). De-a lungul timpului am mai colaborat excelent cu Nemo. Si astia au tarife modeste asemanatoare cu ale Atlassib-ului. Am avut experiente naspa cu Cargus (Urgent curier) si DPD. Despre DPD nici nu vreau sa mai aud sau sa am deaface cu ei vreodata insa... daca vanzatorul are contract cu el... iau calmante si ragusesc tot vorbind cu ei si rugand frumos sa mi se aduca coletul pentru care am platit, iar pe ei nu-i doare nici in basca. Ca si seriozitate i-as situa undeva in grupa "neutru" pe Fac Curier.
P.S. Nu sunt angajatul niciunei firme de curierat si nici nu lucrez la vreo agentie publicitara :D
Bucuresti

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de vali stratonov » 16 Ian 2017, 18:53

Eugen esti tu un norocos....sau poate divizia de la buc sa fie mai ok.
La cluj e dezastru...
P.s.Nici eu nu lucrez pt vre-o firma de curierat concurenta si nici in publicitate.))
Publicitatea chiar si negativa ...tot publicitate se numeste.))
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de mynu_cs » 16 Ian 2017, 21:08

vali stratonov scrie:Eugen esti tu un norocos....sau poate divizia de la buc sa fie mai ok.
La cluj e dezastru...
P.s.Nici eu nu lucrez pt vre-o firma de curierat concurenta si nici in publicitate.))
Publicitatea chiar si negativa ...tot publicitate se numeste.))

poate ai avut tu experienta neplacuta. dar si eu am colaborat cu astia de la atlasib si nu am avut probleme.

in schimb la fan doar cu livrare la sediu. si 99% din cazuri ajunge a doua zi. adevarat ca tre sa ma duc dupa el .. sau vine a doua zi cel tarziu a treia zi.

urgent/cargus sunt o gluma , dragon star . mai hilar (am stat dupa o lanseta o saptamana )
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Scrie răspuns