Posta rapida Atlassib

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 14 Ian 2017, 20:07

sami,serviciile de private de curierat ar trebui sa fie o alternativa la Posta Romana...nu s-o inlocuiasca...
povesteai mai devreme de operatoarele de la ghiseu...da, multe dintre ele lucreaza in sictir,pe salarii mici.la fel se comporta si cele de la serviciile private(cu mici exceptii)alaturi de cei din distributie.nu de multe ori i-am vazut jucand fotbal cu coletele pe care urmau sa le distribuie... :shock: fara jena ca ar fi vazuti,filmati de cineva.

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 14 Ian 2017, 20:26

Partea cu filmatul ascunde si ceva mai ,,profund'', concurenta ,etc.
Eu am renuntat la Posta Romana pentru ca astept prea mult la un ghiseu sa imi ridic coletul,le ia 5 minute minim sa imi spuna daca e sau nu ajuns ,sunt primitivi rau,fara sa mai iau in seama functionara,daca analizez si comportamentul ei dupa ce imi gaseste coletul e grav rau. Prefer sa platesc 10 lei in plus si stau lejer fara batai de cap,mai intarzie si la firmele de curierat,e drept,la toate nu numai la una,dar tot sunt multumit,macar ma anunta ei,nu merg eu sa stau la cozi interminabile ca la Posta Romana.
Fir intins!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de adrian99 » 14 Ian 2017, 20:41

daca ai fi mers cu avizul ar fi durat 1 minut sa te gaseasca si apoi(in functie de nr de persoane)sa intri-n posesia coletului.cozile apar intrucat s-a micsorat nr de angajati....
mai nou asta fac si cei de curierat(auzisem ca multi distribuitori pleaca din cauza salariului mic sau micsorat).
chestia cu sunatul si adus coletul...este o tampenie.stai dupa ei,cand vor ei,in zona in care au distributia etc
prefer sa merg cu azivul la oficiul de care apartin,stau la rand(daca este cazul)si-mi ridic coletul sau altceva.insa merg cand am eu timp nu cand sunt conditionat de cei de la curierat.de aceea eu nu trimit(sau primesc)colete prin firme private decat foarte rar
ceea ce am spus mai sus este strict opinia personala.fiecare este liber sa aleaga orice forma de distributie

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de old_radu » 14 Ian 2017, 20:46

@ Sami

...de cand nu ai mai apelat la serviciile Posta Romana ?
...ce faci in cazul in care curierul privat nu te gaseste la adresa , la ora cand ajunge el cu distributia in zona ?

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 14 Ian 2017, 21:26

Nu am mai apelat la serviciile Postei Romane de vreo 2 ani. De obicei curierul cand nu te gaseste acasa iti lasa un aviz sau iti lasa mesaj,depinde de firma,poti merge sa iti ridici coletul de la sediul sau sa stabilesti livrarea la o noua adresa sau in alta zi,fara costuri suplimentare la cele mai multe firme.
Fir intins!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 14 Ian 2017, 21:30

adrian99 scrie:daca ai fi mers cu avizul ar fi durat 1 minut sa te gaseasca si apoi(in functie de nr de persoane)sa intri-n posesia coletului.cozile apar intrucat s-a micsorat nr de angajati....
mai nou asta fac si cei de curierat(auzisem ca multi distribuitori pleaca din cauza salariului mic sau micsorat).
chestia cu sunatul si adus coletul...este o tampenie.stai dupa ei,cand vor ei,in zona in care au distributia etc
prefer sa merg cu azivul la oficiul de care apartin,stau la rand(daca este cazul)si-mi ridic coletul sau altceva.insa merg cand am eu timp nu cand sunt conditionat de cei de la curierat.de aceea eu nu trimit(sau primesc)colete prin firme private decat foarte rar
ceea ce am spus mai sus este strict opinia personala.fiecare este liber sa aleaga orice forma de distributie
Poti merge si la curierat sa iti ridici coletul cand ai chef,nu numai la Posta Romana.
Incercam sa merg cu avizul...dar il primeam? Erau multe cazuri in care asteptam ca fraierul acasa sa imi ajunga avizul si coletul era ajuns de 2-3 zile.
Eu nu am timp liber atat de mult incat sa imi permit luxul sa merg dupa colete la Posta,prefer sa fiu sunat,chiar cu riscul sa mai astept o zi in plus.
Fir intins!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de vali stratonov » 15 Ian 2017, 14:46

Eu nu am timp liber atat de mult incat sa imi permit luxul sa merg dupa colete la Posta,prefer sa fiu sunat,chiar cu riscul sa mai astept o zi in plus.
Sami eu am estul timp liber har domnului dar totusi nu cred ca e normal sa stau la cheremul uni angajat de multe ori blazat al unei firme de curierat rapid ....

In fond asta ar trebui sa fie MAREA DIFERENTA intre firme , comoditatea si rapiditatea primirii coletelor daca tot platim 4,5 euro minim/colet si mersul la posta RO cu avizul in mina la un pret de 1 euro/ colet....
Mi s-a parut ,,deplasata'' remarca ta Vali in tot acest topic,prea e atac ,,la firma'',prea cu intentie,poate ma insel,dar asa lasi sa se inteleaga...
Poti fi sigur ca nu am nimic personal cu acesta firma , firma cu care am luat primul si totodata ultimul contact...dar ma deranjat f tare atitudinea celor de la nr unic de la Sibiu iar apoi neputinta celor de la sediul Cluj ...

Ca sa nu isi ia mai multi colegi de forum aceasi TEAZPA m-am gindit sa imi scriu aici impresiile....nimic mai mult.
Asa incit draga Sami ...nothing personal... :respekt:

P.S. Poate daca totusi esti din sistem asa cum am primit eu informatia , ai putea influenta pozitiv desfasurarea in alte conditii a serviciului de curierat RAPID Atlassib.....poate ai sa-mi si multumesti vreodata :D :D
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 15 Ian 2017, 19:52

Eu nu vad o asa mare teapa o firma care are inclus si serviciul ,,cu verificare'',serviciu care elimina multe probleme,chiar cu aceea intarziere,nedorita desigur,dar se intampla si la case mai mari.
Se vede ca ai mult timp liber daca iti permiti sa faci verificari despre colegi,aici suntem pasionati de pescuit,unii pescari foarte buni,altii mai putin,pasiunea primeaza,chiar nu conteaza cu ce ma ocup eu,de altfel mereu am tinut cu dreptatea,nu sunt ,,orbit'' pentru interes,oricare ar fi el.
Am incercat doar sa iti spun ca mai toate firmele de curierat au probleme,indiferent de numele ei,acum cine a inteles e ok,cine nu ,e liber sa trimita cu ce firma vrea,de asta e democratie.
Stai linistit ca am destule surse pentru imbunatatirea serviciilor,nu trebuie sa iti multumesc tie ca ai aratat public o intarziere de 3 zile,fiecare firma isi cunoaste hibele,nu pune nimeni coada la pruna din afara ;)
Sanatate !
Fir intins!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de vali stratonov » 15 Ian 2017, 21:15

Prietene nu te-am verificat eu in nici un fel..nu sunt "ghita "de la Pdsr.)))
Un alt coleg de aici mi-a trimis Mp spunind ca ai fi ceva director la tr.severin
la aceasta firma....si atunci e normal sa fi putin impartial sau chiar subiectiv ...
Sa fi sanatos si tu si firma pt care lucrezi.
Eu m-am lamurit.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Posta rapida Atlassib

Mesaj de Sami » 15 Ian 2017, 21:27

Chiar sunt impartial ...daca te uiti mai bine vei observa ca esti singurul pe aici nemultumit de serviciile acestei firme,nu ca nu ar mai fi si altii ,dar stii ce e ciudat,pentru o mica intarziere te-ai gasit sa deschizi un topic pentru asta,in timp ce marile firme din domeniu au dat-o de gard mult mai grav,dar nu improsc cu noroi in nimeni,se intampla la toate firmele.
Sa fii sanatos si tu si sa nu mai ai parte de intarzieri cu celelalte firme,oricum sunt destui colegi pe acest forum care prefera sa trimita cu firme care accepta ,,deschiderea coletului la livrare'',ceea ce scuteste destinatarul de tepe si cerne sita pintre de expeditori ;)
Fir intins!

Scrie răspuns