pescuit subacvatic

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
scufundac
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 22 Oct 2004, 22:45
Contact:

pescuit subacvatic

Mesaj de scufundac » 26 Oct 2004, 17:54

Am sesizat o oarecare reticenta a unora de pe acest forum vis-a-vis de scufundari; zau daca inteleg de ce??!!
Credeam ca am nimerit exact unde trebuia: sa vorbim despre "pescuit sportiv" (ce poate fi mai sportiv daca nu faptul ca intrand in apa, la scufundari, trebuie sa inoti, sa faci efort fizic ca sa prinzi niscaiva pesti cu arbaleta, ca sa nu mai vorbim de indemanarea de care trebuie sa dai dovada pt a reusi asa ceva)!!

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 26 Oct 2004, 18:07

Eu fac flotari si jonglez cu ganterele de ceva zile sa sporesc masa musculara....poate poate reusesc sa scot plasa pe care am pus-o in Lacul Morii
Ultima oară modificat 26 Oct 2004, 20:56 de către Codrut, modificat 1 dată în total.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Oct 2004, 18:46

sportiv inseamna conform legii
daca gasesti tu undeva in legea pescuitului conditiile de desfasurare legala a pescuitului subacvatic, atunci includem tehnicile de vanatoare subacvatica in acest site

Avatar utilizator
scubadiver.ro
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 18 Oct 2004, 23:35
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de scubadiver.ro » 26 Oct 2004, 20:06

:) :) :)
[OFTOPIC]
Asta este ca disputa dintre primarul general si prefectul capitalei :

Prefectul zice ca nu avem voie sa spalam trotuarele cu apa potabila ( pentru ca este interzis prin lege), dar nu ofera si solutii.
[/OFTOPIC]

Eu zic sa discutam despre pescuitul subacvatic, chiar daca nu exista norme juridice referitoare la aceasta activitate !
Scuba Diver
-------------------------------
NAUI Instructor #43610
http://www.scubadiver.ro

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Oct 2004, 20:20

ca sa lamurim putin, stiu ca vrei sa-ti promovezi business-ul dar nu este in concordanta cu ceea ce promoveaza acest site
putem discuta despre vanatoarea subacvatica strict in cadrul acestui topic, dupa ce ne vom fi exprimat toti opiniile discutia va fi inchisa


parerea mea: chiar daca facem abstractie de le legislatie, pescuitul sportiv se bazeaza pe faptul ca pescarul pacaleste, atrage pestele sa puna singur botul pe momeala, naluca sau ce-o fi
asta lasa, evident, pestelui o sansa
deci vanatoarea subacvatica nu intra oricum in categoria pescuitului sportiv, si nici nu o sa intre fiti siguri
din punctul meu de vedere, este similar ca metoda cu bagatul plasei, curentului electric, gazului de butelie sau mai stiu eu ce
daca o practici intr-un bazin sub administrare privata: fiecare face ce vrea pe mosia lui
dar sa promovezi acest lucru pe apele publice, in acest moment, nu inseamna decat o forma de braconaj

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 26 Oct 2004, 21:00

O fi existand si pescuit subacvatic C&R da' n-am auzit noi... :D

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 26 Oct 2004, 21:47

eu zic sa-i primim intre pescarii sportivi cand vor folosi sageti cu ventuze. totusi ... merita o sansa ...

Avatar utilizator
scubadiver.ro
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 18 Oct 2004, 23:35
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de scubadiver.ro » 26 Oct 2004, 23:01

Imi pare rau, dar chiar ai inteles gresit ceea ce am incercat sa-ti spun mai sus.
Este un sport incitant si consta in cu totul altceva decat ai incercat sa explici mai sus. Din punctul meu de vedere este mai interesant sa incerci sa pescuiesti in mediul in care pestele exista. Una este sa stai cu plaria in cap si firul in balta si alta este sa folosesti un echipament si sa intri intr-un mediu cu totul nou, in care dispare diferenta dintre suprematia pescarului si prosteala pestelui.
Una este sa stai protejat pe balta sau in barca si sa te bronzezi spunand ca faci pescuit sportiv pentru faptul ca ai cumparat din Obor nu stiu ce musca superdotata,etc si alta este sa treci peste bariera dintre pamant/apa si sa fi in plan de egalitate cu pestele pe care vrei sa-l prinzi.
Scuba Diver
-------------------------------
NAUI Instructor #43610
http://www.scubadiver.ro

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 27 Oct 2004, 00:16

Eu unul cred ca vanatoarea subacvatica este f. misto.
Am fost in Grecia unde principala mea preocupare a fost scufundarea cu masca, tub pt. respirat si labe. Mi-am propus ca pe viitor sa-mi iau si harpon.
Acelora dintre Dvs. care n-au facut acest lucru (scufundari), le recomand cu caldura aceasta activitate. Practic, descoperi ca la doi pasi de lumea pe care o cunoastem, mai e una, mirifica, misterioasa, nebanuita.

Daca acceptati ideea ca pescuind sportiv (cu undita) avem dreptul sa ducem acasa si cate un peste si ca nu e musai sa pescuim C&R total, atunci putem discuta daca modul in care prindem acesti pesti este sportiv sau nu.

Se pare ca parerea majoritara pe aici e ca n-ar fi sportiv sa vanezi subacvatic. Sper sa nu-mi atrag antipatiile Dvs., dar am o opinie contrara.

V-as intreba de ce e sportiv sa prinzi pesti la undita, folosind sonare, fire invizibile in apa, momeli artificiale sau naturale imbibate in diverse tipuri de atractanti (unii fiind rolul creatiei unor colective de adevarati savanti - biologi, chimisti, etc), vaporase de nadire si de plantare a monturilor, mai nou camere video submersibile lansate in zona fofacelor, senzori electronici, si as putea sa continui dar cred ca o sa va plictisesc. Daca privim atent dezvoltarea extraordinara a industriei echipamentelor de pescuit, incepand de la varful superascutitelectrochimic al carligului din superaliajdetitanvanadiumsaumaistiueuce, pana la supercostumulcugoretex cu care stam in superbarca..., constatam ca cea mai buna sansa a pestelui de a scapa neprins este sa umble la nivelul apei administratorul baltii, sa nu fie buna solunara sau sa fie vremea cu adevarat potrivnica (care dracu e vremea aia buna, eu nu m-am prins inca :lol: ).

Chiar sunteti de acord ca daca nu e legal insemna ca nu e sportiv sa faci vanatoare subacvatica? Aduceti-va aminte cine da legile la noi, pe de o parte, iar pe de alta parte, daca toate legile de pe la noi sunt bune, drepte, decente macar.

Eu sunt si vanator (adica din ala cu pusca) si sunt sigur ca emotia pe care o am oridecateori prind o stiuca mai rasarita sau dobor o gasca, o voi avea si vanand subacvatic, iar eu unul, pentru asta merg la pescuit sau la vanatoare.

In concluzie SUNT PENTRU VANATOREA SUBACVATICA, chiar daca nu-l cunosc pe cel ce a initiat aceasta controversa si ciar daca nu vand echipamente pt. asa ceva.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Oct 2004, 06:45

Cum vad eu pescuitul sportiv:pescarul(adica omul) sa stea pe mal,facand tot ce stie mai bine pentru a prinde un peste(care e in apa),prin istetimea si dotarile(standard) pe care le are.Deci,fiecare in mediul in care traieste.Pestele trebuie sa aiba si el cateva avantaje fata de om.Sincer,ar fi corect ca si solunarele sa fie folosite doar pentru a studia fundul apei,adancimea,adica informatii care te-ar ajuta,impreuna cu cunostintele pe care le ai(sau ar trebui).Daca mai si intram in apa dupa el,nu mai are nici o sansa.Nu zic ca nu mi-ar place,dar nu mi se pare corect.Poate in ocean sau in alta tara,macar sa nu fac paguba la mine,unde oricum e saracie.La densitatea de peste care e in Ro la ora actuala,asta ar mai lipsi,sa ne bagam in apa dupa el.Cat priveste conditia fizica,eu la o zi de spinning,fac cativa km buni pentru a-mi incerca norocul.
Parerea mea.... :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Închis