pescuit subacvatic

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Oct 2004, 15:43

scubadiver.ro scrie: Si daca pestele este mai mare ca tine si vine din spate ? Atunci ce faci stimate Paul ? Il hipnotizezi ?
Ha, ha, ha! "Si daca ramuri bat in geam..." Si daca pica drobul de sare... etc etc. Cum sa vina pestele din spatele meu, cand eu pescuiesc de pe mal? :lol:
Si daca ar fi sa vina un peste mai mare decat mine, sa-mi traga la undita, chiar daca l-as scapa (90% sigur) ar fi o placere imensa drilul. Vezi, draga scubadiver, asta probabil nu intelegi. Invata sa pescuiesti cu adevarat si vei simti placerea pescuitului, fara a sta cu frica pe mal ca iti vor sarea pestii in spate :) si te vor papa!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Oct 2004, 16:19

Lasa-l mai Paule, ca e speriat sa nu-l apuce somnul. Sau deja l-a apucat si vizeaza numai Great White sau Hammerhead. :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

DEEP BLUE
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 27 Oct 2004, 12:31

Mesaj de DEEP BLUE » 27 Oct 2004, 16:27

Vinatoare subacvatica ? Pescuit subacvatic ? inca nu m-a lamurit nimeni.
"Activitatea de capturare a pestilor sub apa" este considerata braconaj pentru ca asa scrie in lege ? sau pentru ca asa simt pescarii ?

Daca va fi legiferata cum o veti considera ? Legala dar veti fi impotriva ei. Sau ne acceptati ca parteneri (de petrecere a timpului liber) ?

In ce priveste marimea pestilor ..... sa nu fim ipocriti. Orice pescar se lauda cu pestele cel mare, nu cu cel mic.

Avatar utilizator
rica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 16 Oct 2004, 21:24

Mesaj de rica » 27 Oct 2004, 17:28

deep blu: incearcati sa intelegeti ca nu prea ne intereseaza sportul practicat de dvs. , de parteneriat nici nu cred ca poate fi vorba.
pentru mine voi sunteti niste braconieri si atat, dupa cate vad destui membrii de pe forum gandesc la fel. asa suntem noi mai incapatanati, nu acceptam "sporturi nobile" de afara.

btw: cum va urati voi cand plecati la ranit pestii, "arbaleta incordata", "ochii ager" . "sageata ascutita" ?

patabum
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 27 Oct 2004, 16:51

Mesaj de patabum » 27 Oct 2004, 17:39

In primul rand bine v-am gasit!

Fiind inca "invatacel" in pescuitul rapitorilor, am preferat sa citesc (cu asiduitate si foarte mare placere) cele scrise pe acest forum. Evolutia acestui topic m-a determinat sa ma inscriu pentru a putea scrie urmatoarele:

Pescuitul poate fi practicat, fara indoiala, sub varii forme: industrial, de agrement, sportiv. Pescuitul sportiv, indiferent de specia vizata si de stilul practicat are, ca element central, respectul fata de sine. Adica fata de mediul inconjurator, fata de ceilalti pescari, indiferent de varsta lor si de nivelul de performanta la care au ajuns si, nu in ultimul rand, fata de peste. Sportivitatea rezulta din spirit si nu din efortul fizic depus. Nu este usor de acceptat nici macar de catre pescari, pare de neanteles pentru cei ce nu sunt atinsi inca de virus. Spiritul, sau daca vreti mentalitatea, unui pescar sportiv guverneaza insa fara echivoc relatia lui cu pestele, cu natura. Grija fata de peste se manifesta din momentul pregatirii partidei si pana la eliberarea pestelui. Satisfactiile sunt multiple, perceptia lor este mai dificila: lupta cu pestele, eliberarea lui pentru a nu fi singurul care s-a bucurat, etc. etc. De ceva vreme, un grup de inimosi incearca din toate puterile sa transmita valorile pescuitului sportiv si mai ales sa le faca acceptate. Redactorii ALP, Dan si Iliuta, cei de la Pescari4Ever, cei din Cluj, etc. (scuze ca nu-i enumar pe toti, dar nu e cazul) sunt doar varful iceberg-ului.

Sa vii si sa vorbesti despre harponare in asemenea colectivitati, chiar daca manat de interese comerciale, inseamna infantilism. In primul pentru ca n-ai avut decenta sa te informezi despre preferintele potentialului, despre nevoile lui. In al doilea rand, pentru ca propui o modalitate cruda de a ucide o vietate care nu ti-a gresit cu absolut nimic. Nu neg ca, pana la urma, va fi legiferata sub o forma sau alta aceasta barbarie. Nu cred nici macar ca, in afara de o reactie atavica de a raspunde "ba pe-a matii!" acestui mesaj, constiinta celor ce se declara adeptii acestei forme de manifestare va da vreun semn, ma deranjeaza terbil faptul ca din ce in ce mai multi semeni se intorc la origini, imbracand primitivismul sub cele mai moderne forme de manifestare.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 27 Oct 2004, 17:41

In engleza : underwater hunting
In franceza : chasse sous marine

Nicaieri nu apare cuvintul pescuit.

Cit despre aceasta practica in tarile pe care cineva le cheama "civilizate" mai sus. Eu traiesc in astfel de tari de 30 de ani. Vinatoarea subacvatica nu e practicata in apa dulce. In mare este permisa dar fara butelii si nu peste tot.
Aceasta activitate recreativa, sau sport sau ce vreti, nu are nimic de a face cu acest site.
De ce nu va duceti sa discutati despre asta pe propriul vostru forum ? Sau nu prea aveti cu cine ? Am fost si am vazut ca bate vintul.
Eu am un amic, pasionat de aviatie, care practica acrobatie aeriana de doua ori pe saptamina. Nu vine insa pe forumurile de pescari sa ne spuna ce fraieri suntem noi si ce tari sunt ei. Fiecare cu pasiunea lui.
Asa ca adio, sper, si cei care vor sa discute despre pasiunea voastra or sa apara ei pe site-ul vostru.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 27 Oct 2004, 18:30

Dragi tovarasi:

Cu privire la aceasta tema, a mai fost deschis un topic. Dan l-a inchis, dupa prima (parca) interventie.

Acum subiectul a revenit, autorii lui dand dovada de o deosebita consecventa, pasiune sau spirit comercial. Ramane de dovedit.


De data asta, DAn a lasat topicul deschis, atitudine pe care o consider corecta, pt ca autorul sa nu ramana frustrat de faptul ca, pe nedrept, a fost lipsit de posibilitatea de a-si promova pasiunea (sau afacerea), iar toti forumistii sa-si precizeze pct de vedere.

In consecinta, imi voi preciza si eu punctul de vedere:


1. Discutia mi se pare cam prea off-topic.

2. Vorbitor de limba romana fiind, titlul ma deranjeaza. Eu consider ca alaturarea celor doi termeni ("pescuitul" + "subacvatic") constituie o constructie pleonastica, cel putin cat timp eu nu am reusit sa prind la vreun vobler (sau macar la rama :) ) un peste AFLAT PE MAL. Probabil nu am incercat suficient. :D

3. Faptul de a urmari un peste cu arbaleta in mana, nu mi se pare o chestiune atat de reprobabila, pe cat considera unii dintre diestinsii mei colegi. In alta ordine de idei, cunosc un domn, concetatean (domiciliat in Groapa - pentru cine cunoaste Bucurestiul, domn cu care cred ca sunteti intr-o oarecare legatura de rudenie, stimata d-na), pasionat in egala masura de problema scufundarilor (nu stiu ce face el pe sub apa :) ), cat si de cea a cresterii pestilor exotici. In consecinta a face scufundari si a iubii vietuitoarele subacvatice sunt doua pasiuni compatibile. Sa tragi cu harponul in ele, e cam alta chestiune :? .

4. Nu cred ca poate fi practicat "pescuitul subacvatic" in apele dulci din patria noastra draga, pt simplul motiv ca sunt prea tulburi (pentru acelasi motiv, cred ca nu prea avem filmari subacvatice in ape dulci, nici macar maestrului J.Y. Cousteau nereusindu-i prea multe). Poate mai putin in lacurile de munte, unde daca vad vreun "meserias" omorand cu arbaleta vreo lostrita sau un pastrav numarand mai multe kg (daca sunt intr-o zi mai proasta), aveti cuvantul meu ca: imi rup pe spinarea lui si cea mai smechera scula a mea, ii sparg parbrizul si cauciucurile si cu benzina care va curge din rezervorul pe care o sa i-l sparg, o sa-i dau foc la echipament.
In apa marii, chestiune se mai poate discuta, dat fiind capacitate sa de refacere si nr scazut al simpatizantilor metodei.

5. Caracterul comercial al acestei interventii este evident. Eu cel putin, fiind pasionat de tot ce este legat de apa (pescuit, crescut pesti exotice, innot, dusuri :D ), am salvat la Favorites link-ul. Deci interventia si-a atins tinta. Felicitari! In functie de preturile practicate de dvs, precum si in alte magazine din Europa, voi opta pentru o varianta de echipament.
Pe de alta parte, RECLAMA SE PLATESTE, domnilor si doamnelor! Era mai civilizat sa discutati in prealabil cu stuff-ul site-lui pentru un banner sau asa ceva!

6.In consecinta, fara a ne injura unii cu altii (daca nu pentru respectul fata de ceilalti, macar pentru cel de sine) consider ca topicul este cu totul inafara subiectelor noastre comune si, prin urmare, va trebui INCHIS.
Bineinteles, dupa ce toti membrii interesati isi vor spune punctul de vedere, pt ca subiectul sa ramana, de aceasta data, pentru totdeauna inchis!

Va salut!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 27 Oct 2004, 18:34

Si inca 2 lucruri: daca in timp ce va faceati de treaba prin apa cu arbaleta in mana, ati fost urmariti de pesti de peste 2 metri, am urmatoarele 3 intrebari:

1. Unde se intampla asta? :?
2. De ce nu ati deschis discutia la "pescuit - livebait"? :lol:
3. Nu vreti o lanseta? :lol:

Avatar utilizator
scubadiver.ro
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 18 Oct 2004, 23:35
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de scubadiver.ro » 27 Oct 2004, 21:27

Salutare la toti pescarii !

Dragii mei, inteleg motivele pentru care sunteti frustrati si in mare parte va dau dreptate. Toti provenim din neamul tracilor, mai exact al getilor despre care se spunea odata ca sunt "cei mai drepti dintre traci". Dreptatea aceasta a ramas de-alungul timpului in constiintele dumneavoastra si va prevalati de ea in momentele in care nu reusiti sa intelegeti ce se intampla in jur.

1. Care dintre scufundatori a vorbit despre braconaj pe acest forum ? Sau despre arbalete sau harpon sau mai stiu eu ce obiecte intzepatoare trecute in articolele legii despre care vorbea unul dintre pescari.
Va spun eu: nici unul. Tot faimosii pescari au inceput sa vorbeasca despre braconaj, etc, asta pentru ca dumnealor nu fac altceva decat sa braveze in fata noastra. Sunt patetici.

2. Au fost persoane care au vrut sa afle amanunte despre threadul propus, dar bineanteles ca nimeni nu mai are curajul sa puna vre-o intrebare de frica sa nu fie balacarite de alti pescari mai inteligenti decat altii.


Din acest motiv, scopul threadului mi se pare in acest moment inutil.

PS: Ar trebui sa va mai relaxati.
Scuba Diver
-------------------------------
NAUI Instructor #43610
http://www.scubadiver.ro

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 27 Oct 2004, 22:07

In sfirsit ai inteles. Cei interesati sa vina (daca o fac) pe forumul tau.
Adio.

Închis