pescuit subacvatic

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Oct 2004, 13:59

Mda mai nea Piticu', grele probleme. Ma gindesc si-ti spun! :lol:

Pt. Trombonezu': Lasa-i mai usor nene, ca se sperie si se dau la fund! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

DEEP BLUE
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 27 Oct 2004, 12:31

Mesaj de DEEP BLUE » 27 Oct 2004, 14:02

Ati citit mesajul Trombonezului ? Exista asemenea personaje printre pescari ? Va spun sincer, printre scufundatori NU !!!!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Oct 2004, 14:11

DEEP BLUE scrie:Ati citit mesajul Trombonezului ? Exista asemenea personaje printre pescari ? Va spun sincer, printre scufundatori NU !!!!
Asa e el, mai smecher putin... dar nu e baiat rau :)
Problema este ca, daca nu ati fi lovit in arta numita pescuit, ci, poate ati fi facut doar reclama la scufundari, nu s-ar fi iscat discutiile acestea.
Mie, sincer, imi pare rau de starea creata.
Personal, sunt de acord cu scufundarile, chiar imi plac tare mult, dar pentru recreere, cercetare etc. Vanatoarea pestelui cu harponul sau sagetile il pun cam pe acelasi plan cu prinsul pestelui cu furculita sau la japca. Ce mi-e o ancora cu care il agat (pe peste) ce imi e un harpon lansat cu viteza? Dimpotriva, la japca nu vad pestele, deci mai intervine si norocul. Oricum, in fauna Romaniei nu avem pesti care sa fie vanati cu harponul. Nu va suparati, nu vreau sa lovesc in nimeni, dar acesta este un site de pescuit sportiv, nicidecum de vanatoare.
Toate cele bune!

DEEP BLUE
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 27 Oct 2004, 12:31

Mesaj de DEEP BLUE » 27 Oct 2004, 14:11

Fiti atenti la citatul pe care si l-a ales Trombonezu ! Cred ca i se potriveste.

N.B. A nu se simti lezati ceilalti pescari.

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 27 Oct 2004, 14:15

DEEP BLUE, regret sincer daca te-am lezat! Si nu pentru ca ai fi fr-un mare caracter ci pentru ca eu nu ma consider fr-un mare pescar! Daca reusesti sa interiorizezi asta iti recomand sincer un curs de marketing!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 27 Oct 2004, 14:16

personaje? care personaje?
scufundatori? care scufundatori?
sunteti doi deja???
frumoasa evolutie, blue.
dai o bere. a deep one.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Oct 2004, 14:18

Citatul ales de Trombonezu' se incadreaza in categoria "auto-ironie". Si, de altfel, exprima o stare de fapt, unii chiar stau pe mal sau pe fundul apei ca niste idioti.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 27 Oct 2004, 14:22

DEEP BLUE, uite aici, asta a scris unul "de-al vostru"
Una este sa stai cu plaria in cap si firul in balta si alta este sa folosesti un echipament si sa intri intr-un mediu cu totul nou, in care dispare diferenta dintre suprematia pescarului si prosteala pestelui.
Una este sa stai protejat pe balta sau in barca si sa te bronzezi spunand ca faci pescuit sportiv pentru faptul ca ai cumparat din Obor nu stiu ce musca superdotata,etc si alta este sa treci peste bariera dintre pamant/apa si sa fi in plan de egalitate cu pestele pe care vrei sa-l prinzi.
Ti se pare de bun simt? Eu cred ca e bataie de joc fata de pescari...

Eu nu inteleg de ce va chinuiti voi sa ne convingeti ca modul acesta de vanatoare se poate numi pescuit sportiv.

Am mai spus-o si o repet: Daca cineva este interesat de ceea ce faceti voi, sa va contacteze. Lasati-ne pe noi, asa inculti cum suntem, si incuiati la minte, si vedeti-va de tubul vostru de oxigem si de harpon.

Cu scufundarile nu are nimeni nimic. Noi aici discutam despre cum sa combatem braconajul si veniti voi cu oferte de braconaj....
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 27 Oct 2004, 14:28

Discutia se invarte pe 3 planuri aici: scufundari vs. alte modalitati de petrecere a timpului liber, pescuit sportiv vs. harponare si calitatea morala a participantilor vs. inteligenta! Daca ne-am fi rezumat la una dintre chestiuni poate s-ar fi ajuns la o concluzie... Deoarece am fost dat exemplu de pescar isteric si cam prost nu am de ales decat sa va salut si sa va pup pe mushtiuce... Vorbim in alte parti!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

blue going deep

Mesaj de piticu » 27 Oct 2004, 14:29

asta nu se mai intoarce.
ori are de ales intre o ora de net si tzigari,
ori a uitat parola (a 4 a oara)
am inteles ca se intimpla de la variatiile de presiune or something.

iote cum ramasei fara bere, na.
:(

Închis