paguba salau!!!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

paguba salau!!!

Mesaj de Adi_ » 19 Ian 2005, 10:15

L-ati vazut la stiri pe ala cu 300 kg salau in portbagaj, in zona Tulcea? Toate bucatile erau pana in 30 cm (parerea mea). L-a oprit politia rutiera. Nu avea acte pe peste si cica era pt. un prieten care urma sa tina o petrecere!!! :shock:

Pai atunci cum sa mai prinzi salau, cand astia il extermina....
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 19 Ian 2005, 10:18

da mah , i-am vazut .incredibil!!Auzi , se ducea la un botez si avea nevoie de niste peste ( avea un porbagaj de Dacie indesat cu strapazani)
Puscaria ar trebui sa-i mance pe astia . Iti dai seama la ce scarase braconeaza? io zic ca asta era un mic copil ...
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Ian 2005, 10:21

aoleu va indignati ca domnisoarele :lol:
chestia asta se petrece zilnic de ani de zile la scara nationala
apare odata la televizor si v-ati speriat ? :lol: :lol:


dar de carrefour si metro care comercializeaza stiuci si salai sub 40 de cm cum vi se pare ?
nu ati vazut niciodata ?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 19 Ian 2005, 10:23

mai dane, eu personal nu am mai vazut asa ceva. Era portbagaul plin!!!
Metro si Carrefour probabil iau de la crescatorii, nu din apele publice. Si cei de la crescatorii fac ce vor ei cu pestele lor.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 19 Ian 2005, 10:28

Dar astia care pescuiesc industrial la plase au o anumita marime a ochiurilor plasei stabilita prin lege ca sa nu prinda orice peste subdimensionat ? Ca altfel prinde strapazanul, il gaseste mort sau taiat de ochiul plasei, si-l vinde la magazine ca doar n-o sa-l elibereze mort sau ranit in ultimul hal..

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: paguba salau!!!

Mesaj de paul » 19 Ian 2005, 10:29

adilucu scrie:L-ati vazut la stiri pe ala cu 300 kg salau in portbagaj, in zona Tulcea? ..
300KG ? :shock: Si daca era si mic pe de-asupra probabil era prins la plasa sau, cel mai probabil pescuit electric....
Pacat! :(

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 19 Ian 2005, 10:33

Pai aia de la Metro de unde crezi ca-l cumpara?
Stiu ca se petrece zilnic si la scara mare dar mai uiti de el pana apara unu la televizor si iar mi se zbarleste paru pe spinare :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 19 Ian 2005, 11:03

mare lucru, ce sa zic. alde verbina si nastase au ras tone de morunas asta primavara la gurile dunarii si nu li s-a intamplat nimic. de-ar fi numai ei...

sambata la slatina erau plasarii la capatul podului de pe olt cu salai de la 3 la 5kg la vedere, mai au pic si ti-i arunca pe parbriz cand treci. cam greu sa nu-i vezi, mai ales ca sunt acolo in fiecare zi, e job-ul lor. degeaba ii reclami oricum, nu li se va intampla nimic cat timp nu isi fac treaba cei care sunt salarizati sa aiba grija de balti.

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 19 Ian 2005, 11:09

Adilucu: "...Metro si Carrefour probabil iau de la crescatorii, nu din apele publice. Si cei de la crescatorii fac ce vor ei cu pestele lor."

Nu e chiar asa, puietul este destinat EXCLUSIV (re)popularilor si nicidecum comercializarii. Oricum, stai linistit ca nu de acolo il iau, ai auzit tu de vreo crescatorie care produce si comercializezza salau si stiuca? Eu nu ...

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 19 Ian 2005, 11:10

Eugen, mai nou cum ajung salaii de la pod la 5 kg? Alice de plumb sau pietris in burta? :twisted:
Acu' vreo doua veri a incercat unul sa imi vinda somn la Hirsova, cica 5kg. Ma apuc sa ii palpez abdomenul (LA SOMN!!!, nu te gindi la prostii), la care gagiu` "Stai dom'le ca am si altii".
Am auzit ca mai nou le toarna nisip pe git, sa nu simti la palpare. :evil:

Scrie răspuns