paguba salau!!!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 20 Ian 2005, 11:10

Era proaspat. Crede-ma ca stiu sa deosebesc un peste proaspat de unul mort acu' o luna. :wink:
Pina la urma m-am inteles cu ei. Stiam ca o sa ma fure undeva, asa ca le-am zis si mi-a si aratat. Cintarul arata cu 500g in plus. Aveam o obligatie si a trebuit sa iau peste. Una peste alta am iesit bine.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Ian 2005, 11:22

bogdank scrie: Cintarul arata cu 500g in plus.
Cantarul arata 500g in plus la KG? Sau cum?
Acum cativa ani buni am fost la pescuit prin zona aceea... mai precis, Giurgeni.. Cand am plecat de-acolo, intamplarea a facut sa ne intalnim cu niste consateni (de prin Bz) veniti cu o dubita. Ne-a luat si pe noi. Unul dintre ei cumparase 3KG de marla (asa zicea el, ca i-a cantarit stiuca in fata lui). Iti sarea in ochi ca n-aveau cum sa fie 3 KG de peste acolo... oricum, baietii erau tare bine dispusi :) Probabil ca pana acasa se uscase asa de tare marla aia, incat cantarul arata cam 1.1Kg si numai marlita de 100 - 200 grame :evil:

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 20 Ian 2005, 11:27

Bogdan nu as dorii sa-ti fac morala dar noi trebuie sa fim constienti ca , asa cum am mai spus undeva pe aici, cumparand de la astfel de indivizi incurajam braconajul si furtul. Asta este general valabil ptr. toate lucrurile cumparate din surse diverse ex: oglinzi, casetofone , etc.
Cumparand intretii cererea si deci vei avea si oferta prin caile nelegale.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 20 Ian 2005, 15:16

Gyorg scrie:[...] cumparand de la astfel de indivizi incurajam braconajul si furtul. [...]
atuncea s-ar merita un filtru cu politzai dupe pod. sa-i opreasca pe soferi sciiirtz pe dreapta domnu avetzi factura pa pestele asta?
nu? 10 milioane si dosar penal. in spate unu cu camera si gata. seara la stiri si tot asa doua trei zile. poate asa le iese din cap obiceiu asta?

acuma nu stiu cit e de legal sa deschida ei portbagajele la masini, dar daca le-a deschis alora cu 1000 de strapi, 3 sa existe o cale...

una adevarata: intr-o noapte unu parcheaza, coboara si da sa urce in bloc cu cass-u de la masina in mina, opreste patrula linga el:
- sa traitz, domnu' - al matale e cass-u?
- da, dom'le.
- ihih, misto, factura la el ai?
- n-am dom'le...
- nici acasa?
- n-am dom'le, e luat din tirg...
- aaaaa, pai da-l incoa' atuncea.
si vruuuum ...a ramas omu' cracanat cu mina goala.

acuma, el = javra oricum ca era de furat si stia cind l-a luat, nici n-a ciriit - a meritat ce i s-a intimplat.
da' aia patrulantzii = javre (catz dai seama ca l-au baut in aceeasi noapte...)

:lol: :x :lol: :x nici io nu mai stiu...

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 20 Ian 2005, 15:23

il durea mah gura sa zica ca are factura?
ca doar nu-l cotrobaiau in sifonier printre cearshafuri si bikini din panza de bomfaier dupa petecu de hartie.....
Oricum , mare ti-i jardenu Doamne ......
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Ian 2005, 15:29

stai putin si daca n-ai factura care-i treaba
asta nu inseamna ca e furat, exista o prezumtie de nevinovatie in lege

mi se pare prea incredibila treaba asta, sa-ti ia politia cu japca casetofonul, prea e "pescareasca" :lol:
Ultima oară modificat 20 Ian 2005, 16:02 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 20 Ian 2005, 15:36

mah piticu poate a uitat omu ala sa-ti spuna ca de casetofonu pe care-l avea in mana atarnau niste fire rupte si nevinovate .... :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 20 Ian 2005, 15:55

danr scrie:[..] exista o prezumtie de nevinovatie in lege

mi se pare prea incredibila treaba asta, sa-ti ia politia cu japca casetofonul, prea e "pescareasca" :lol:
dane, la noi inca 3 sa dovedesti TU ca esti nevinovat! 'ai satz zic: cel putin in infractiuni economice, domnii fac un dosar, te acuza, nu esti de acord, 3 sa platesti o expertiza k sa le dovedesti contrariul. nicidecum k ei sa creiereasca sa iti dovedeasca vinovatia...

asa ca asta cu prezumtia o stii din filme straine.

2. omu' de care zic avea vreo 20 de ani asa, s-a pierdut, aia s-au prins, si chiar i-a luat politia casetofonu' din mina, da.

imi place sa cred ca daca eram io sau tu n-ar fi urcat la mine acasa sa cautam factura... da' po' sa stii cit le-o fi fost de sete in clipele alea??? :lol:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 20 Ian 2005, 16:00

pai , ca sa o caute in shifonieru cu pricina , trebuiau sa aiba un mandat de perchezitie mah....nu poa sa intre politzaiu oricum la tine in casa
ei stiau treaba asta da daca omu s-a pierdut.....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Ian 2005, 16:05

piticule, normal ca fac un dosar si te acuza ca asta e rolul lor dar tot beneficiezi de prezumtia de nevinovatie si pana la o condamnare esti nevinovat !!!
asta daca vb. de infractiuni, daca vb. de contraventii constatata ei treaba asta, iti trag o mega amenda si te descurci
baiatul ala daca avea 20 de ani trebui sa vb cu taicasu a doua zi si sa faca taraboi mare
abia asteapta astia prin massmedia sa mai prajesaca vreo 2 politisti mititei, ca aia mari nu-i intereseaza pe nimeni

Scrie răspuns