paguba salau!!!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 19 Ian 2005, 11:12

Pina acum nici nu ii intreba nimeni de dimensiuni. De cind a aparut Inspectia Piscicola eu n-am mai vazut strapi la Metro

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 19 Ian 2005, 11:15

Doamne da!!!
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Mulder
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 19 Aug 2004, 10:41
Contact:

Mesaj de Mulder » 19 Ian 2005, 11:24

Singura solutie:
1. Mancati numai peste oceanic (cod, macrou etc)
2. Spuneti la toti cunoscutii care cumpara peste romanesc (de pe dunare olt mures etc) ca este infestat si are continut ridicat de mercur etc.
3. si ce e mai important "catch & release"
:lol:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 19 Ian 2005, 12:14

SAU
- cind vedeti in raft peste sub dimensiunea minima legala, faceti reclamatie la Inspectia Piscicola. Marile magazine nu isi pot permite reclama proasta si sunt cooperante in astfel de situatii, iar magazinele mici nu isi permit sa plateasca amenda. Iar pentru TM puteti posta pe forum si o sa transmit eu mai departe.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 19 Ian 2005, 19:35

bogdan,

eu am dat dimensiunea reala, in fine, estimata ochiometric. era cat cel prins de dan asta primavara si ceva mai mare decat cel mai mare prins de mine. deci in jur de 5. pe cantarul lui facea 8.700. :)
nu stiu cum reusisera, si eu cred ca avea pietre sau plumb in burta. todi (ca-i din zona) zice ca isi intind arcurile la cantar si ca sunt acolo in fiecare zi. cum ziceam, e job-ul lor.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Ian 2005, 22:09

aia sunt strapazani mari...despre saci de puieti mici de 5-10 cm. prinsi la perdea cu sacii ce ziceti..?mii, poate zeci de mii de pesti, viitori salai...un fel de salai de 5gk morti la nastere... L-am intrebat pe localnicul respectiv(nu spun taran prost, cu teoria are balta peste) ce face cu ei...raspunsul...ii dau la ratze si la porci.am ramas mut...cineva ar trebui sa-i impuste...pe lacul respectiv(dridu) la pescuit de pe mal la jig.prindeam frecvent strapazani in jur de 200-300gr. credeti-ma ca dupa ce am eliberat 5-6 pesti a venit un taran...pe langa ca mi-a ras in nas...mi-a spus pe un ton...imperativ...sa-i dau lui sa nu-i mai arunc. asa ca am inceput sa-i prind pe shest si sa-i eliberez pe furis...sa nu am vada taranul...si sa-i opresc pe cei de peste 700...oricum...ne racim..."gura" de pomana...e prea mult de munca la capitolul"sa furam tot"

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 19 Ian 2005, 22:45

adilucu scrie:mai dane, eu personal nu am mai vazut asa ceva. Era portbagaul plin!!!
Metro si Carrefour probabil iau de la crescatorii, nu din apele publice. Si cei de la crescatorii fac ce vor ei cu pestele lor.
Vreti sa stiti de unde sunt majoritatea marlitelor si strapazanilor?!
Va spun eu: din frumoasa noastra DELTA,... pana cand?!...pana cand se termina, logic!
A, va intrebati de ce sunt doar cei subdimensionati la vanzare?!
V-o spun si pe asta: pt ca cei selectionati iau drumul caselor mari, unde baronii se ospateaza impreuna cu oaspeti onorabili, carora nu le place oscioarele...
Cateodata adevarul e cutremurator. :cry:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 20 Ian 2005, 09:07

si mai zic unii ca Dumnezeu nu are mila de noi si ca ne bate. Pai ne batem singuri!!!
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 20 Ian 2005, 09:54

bogdank scrie:Eugen, mai nou cum ajung salaii de la pod la 5 kg? Alice de plumb sau pietris in burta? :twisted:
Acu' vreo doua veri a incercat unul sa imi vinda somn la Hirsova, cica 5kg. Ma apuc sa ii palpez abdomenul (LA SOMN!!!, nu te gindi la prostii), la care gagiu` "Stai dom'le ca am si altii".
Am auzit ca mai nou le toarna nisip pe git, sa nu simti la palpare. :evil:
Cu scuzele de rigoare Bogdank , dar inainte sa opresti nu te-ai intrebat de unde provine pestele pe care doreai sa-l cumperi sau chiar mai bine ptr. siguranta ta , de cate zile era prins pestele respectiv ?

Eu de cate ori trec pe la Harsova si ii vad ce indivizi ce flutura mainile , le arat cate un deget , de obicei cel mai lung.M-am gandit si la modalitati cum ar fi rosiile de toamna bine coapte.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 20 Ian 2005, 10:47

Gyorg: "...Eu de cate ori trec pe la Harsova si ii vad ce indivizi ce flutura mainile , le arat cate un deget , de obicei cel mai lung.M-am gandit si la modalitati cum ar fi rosiile de toamna bine coapte."

Ai mare grija, la fel am facut si eu in 2000 (cu rosii coapte luate de la intersectia de dinainte de Harsova) si m-am ales cu parbrizul spart :? Nici acum nu stiu cum au reusit, cred ca aveau pietrele in buzunar gata pregatite pentru orice eventualitate ... Degetu' ala lung il mai inghit :twisted: ei din cand in cand, da' se pare ca nu le trebe' rosii de bulion.
Oricum, de atunci nu mai trec pe acolo chiar daca intre timp mi-am schimbat masina.

Scrie răspuns