ofer spre adoptie ciobanesc german negru

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Feb 2011, 22:55

eugene,
nu da cateaua.
nu de la ea este alergia, mai ales ca o ai de atat timp si deabia acuma s-a manifestat acea alergie.
cu siguranta nu de acolo vine problema.sa ii dea dumnezeu sanatate kinderului tau si sa aiba parte in continuare de prietena sa lupoaica.
crede-ma am caine lup crescut de mic aprope numai in casa si intre timp m-am pricopsit si cu un brac german cu parul scurt care tot in casa sta si care in ciuda parului f scurt lasa mai mult par decat lupul si cu toate astea nimeni din familie nu a avut probleme.
sincer, nu am prea auzit de cazuri de alergii la par de caine sau de boli transmisibile de la caine la om, or fi poate in cazuri extrem de rare dar cu siguranta nu este cazul copilului tau.
repeta testul si grija mare cu medicamentele astea, pe mine anul trecut m-a luat salvarea de la niste paracetamol
sa ai tot timpul in casa niste Claritin - este esential acest lucru, vorbeste cu medicul.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 23 Feb 2011, 23:03

Mi se pare ciudat si faptul cabaiatul poate sta totusi in casa cu ciinele, inteleg ca nu l-ati dat inca. Spun asta pentru ca baiatul meu, acum mare, are astm bronsic de la virsta de 5 ani, boala care are si o componenta alergica. In momentul in care intra in contact cu alergenii intra in criza.
Si parerea mea este sa consultati mai multi medici alergologi si sa repetati testele de sensibilitate la diversi alergeni asa cum zicea si Dragos. Si tot cum zice Dragos sunt nenumarate elementele care pot declansa alergii.
Ca idee, am avut un coleg care era alergic la carnea de porc. S-a chinuit mult pina a dat peste un medic bun care sa-i puna diagnosticul corect.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 24 Feb 2011, 07:39

Salut Eugen,
Eu as tine-o pana se rezolva problema, macar ca sa va lamuriti daca este de la caine sau nu. Fara caine in casa puteti sa va dati seama daca alergia pustiului da inapoi. Din pacate , in momentul asta , cateaua mea este in calduri si avand in vedere ca amandoi cainii, si Joujou si Thor stau in casa din cauza frigului, nu-ti pot explica ce-i aici si cate reguli de circulatie avem in casa! Si oricum cred ca cele doua catele nu se vor intelege!
Pe de alta parte, sotia mea, Cami, este alergica de copil, si are probleme imense primavara, toata vara in oras din cauza prafului si mai ales este alergica la pisici. Daca se apropie de ea o pisica la mai putin de 2 metrii, ii ies bube pe fata. Cu toate astea, a fost la medic si-a facut niste teste si a aflat cam la ce anume exact este alergica si a primit un tratament cu care poate trece primavara si vara rezonabil, fara mari probleme. Nu mai este nevoie sa-ti spun ca , atata timp cat este acasa sta cu doi caini pe langa ea si se mai si pupa cu ei, fara sa aibe probleme!
De aceea voi vorbi cu ea azi la telefon(deja a plecat la munca acum) si o pun sa-ti dea detalii despre tratamente si medicul (bun) la care a fost ea !

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 25 Feb 2011, 10:04

A fost ieri sotia cu juniorul la SMC pentru test alergologic. Din start doctorul (nu un papleaca) a spus ca nu are nimic de-a face cu cainele, ci are intoleranta la algocalmin. Rezultatele testului imi vor parveni vinerea viitoare.
Pana atunci topicul sta in stand-by. Multumesc tuturor pentru sprijin (aici in topic, prin telefon sau y-mess).
Bucuresti

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 26 Feb 2011, 15:19

eugene, ma bucur enorm pt soarta cainelui, sper sa nu mai fie nevoie sa il instrainezi.
cat pt alergia copilului,...........eu ti-am spus ce am patit de la paracetamol si nu era prima data cand luam acele pastile, dar....................iar acuma sunt racit copt si nu pot lua nici un medicament pe baza de paracetomol, imi este frica de acea reactie, iar un test alergologic la noi in valcea e cam apa de ploaie.

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 26 Feb 2011, 15:27

@adi paracetamolul se foloseste ca antipiretic si antialgic.mai poti folosi alte medicamente in cazul in care esti racit(ibuprofen de exemplu)

PS scuze de off topic si ma bucur ca o sa ramai cu cainele.si eu iubesc animalele dar nu pot sa stau cu unul in apartament din diversele motive pe care unii dintre voi le cunoasteti.la casa am 2 catele luate de pe strada(de fapt aruncate dupa nastere nu stiu de cine,le-am gasit intr-un ligehan.in plsu la bunici mai am 4 caini tot asa aruncati pe camp de cineva)
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 26 Feb 2011, 16:53

Eugen, bine ca nu ai dat mai repede cateaua. Ma bucur ca alergia nu e de la lupoaica, dar sper ca baiatul tau sa nu fie alergic nici la algocalmin sau altceva. Io-s alergic la penicilina, ampicilina, busuioc si la marul lupului :x In postliceal mi-a zis un medic, in urma testului, ca o doza normala de penicilina ma poate omori daca nu-s tratat la timp :cry:

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 26 Feb 2011, 17:11

@luci adik in urmatoarele cateva minute :twisted:

scuze de off
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

ADY WUNDERKIND
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 09 Noi 2010, 23:07
Localitate: CT

Mesaj de ADY WUNDERKIND » 26 Feb 2011, 17:31

feugen scrie:A fost ieri sotia cu juniorul la SMC pentru test alergologic. Din start doctorul (nu un papleaca) a spus ca nu are nimic de-a face cu cainele, ci are intoleranta la algocalmin. Rezultatele testului imi vor parveni vinerea viitoare.
Pana atunci topicul sta in stand-by. Multumesc tuturor pentru sprijin (aici in topic, prin telefon sau y-mess).

:D era de asteptat sa fie asa...Algocalminul e o otrava care trebuie interzis .Cunosc multe persoane care mai rau si-au facut luand acest "medicament".
Unii s-au ales cu boli renale,altii cu boli de ficat...

Sanatate multa copilului !

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 26 Feb 2011, 18:40

Multumesc tuturor pentru incurajari. Rezultatul testului nu a sosit inca. Hopul nu-i trecut. Deocamdata sunt doar supozitii.
Bucuresti

Scrie răspuns