ochelari

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boje
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 09 Sep 2009, 18:12

ochelari

Mesaj de boje » 04 Feb 2015, 13:07

Vreau sa-mi fac niste ochelari de vedere cu lentile colorate , protctie UV si polarizate.
Nu vreau de la magzine gen optiblue, opticris, ..., ca cer foarte mult. Eu am avut un optician care lucra cu toi producatorii de rame si lentile, insa nu mai pot comunica cu el. La orice solicitare zice da , sigur , cum sa nu, si dupa nu se intampla nimic. Nu-mi mai trebuie.
Prin urmare va rog daca stiti, sa-mi recomandati si mie un optician free lancer din Bucuresti.

Multumesc,
"There Is a Battle Of Two Wolves Inside Us All.
One is evil, anger, jelousy, greed, resentment, lies, inferiority, ego.
The other is good, joy, peace, love, hope, humility, kindness, empathy, truth.
The wolf that wins? The one you feed! "

Avatar utilizator
fish4funn
veteran
veteran
Mesaje: 3238
Membru din: 27 Sep 2013, 21:36

Re: ochelari

Mesaj de fish4funn » 14 Feb 2015, 20:49

Din pacate nu exista astfel de lentile "free lancer" nicaieri in lume.
Lentilele polarizante nu au si dioptrii,cu cateva mici exceptzii,cele de la Costa del Mar , Maui Jim si inca unul pe care nu mi-l amintesc,dar astea au doar niste "pastile" de citit aplicate peste lentila polarizanta,in partea d jos.
Ceea ce vrei tu se poate face numai pe comanda , numai de cateva firme foate specializate ca de exemplu Hoya,dar costa foarte mult,fiind un produs unicat pentru care trebuie o prescriptzie medicala ( retzeta ) foarte detaliata de la un optometrist.
Am incercat si eu de mai multe ori sa obtzin asa ceva,dar m-am lovit de ingenua ignorantza a celor din atelierele de optica din RO.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: ochelari

Mesaj de mynu_cs » 06 Mar 2015, 15:41

Eu sunt la a 2 pereche de ochelari de genu... nu e greu dar e scump :)

Mai bine cu lentile de contact
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ochelari

Mesaj de T.Adrian » 06 Mar 2015, 17:10

Am fost fix in aceiasi situatie ca tine si daca mergi unde trebuie si ai putina rabdare orice se rezolva de catre profesionisti (opticieni), nu neaparat firme super specializate.
Eu mi-am facut ochelari, cu dioptrii pentru astigmatism (reteta) + polarizarea lentilelor. M-a costat aproape 100 de euro/lentila si am asteptat cam 2 saptamani pana au venit din Germania. Singura problema este ca nu se pot face acolo cu lentile colorate, sunt cu filtru maro sau violet parca (nu culoarea lor, ca ele oricum par aproape negre).
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Scrie răspuns