Memorie plina pe calculator

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Memorie plina pe calculator

Mesaj de Razvan V. » 12 Sep 2011, 21:08

Eu am facute numai doua partitii C si D. Pe C am windows si programe si pe D tot felu de prostii. Cand mi le-am facut am pus 45 de giga pe C, acum am vrut sa instalez un joc si imi spunea ca nu am spatiu. Am tot cautat sa sterg si nu am gasit ce aveam ocupat. Din 45 de giga am 17 giga la program files, 2 giga la windows si 12 giga liberi, unde is restu de 14 giga? SI cum as putea sa ii recapat fara sa reinstalez windows-ul?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Sep 2011, 21:11

restul sunt in fisierele temporale ... cauta pe net si vei gasi cum sa cureti ca asa e cam mult de explicat.

ps : incearca sa nu iti mai instalezi jocuri pe partitia C ... Si nici softurile foarte mari ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Mesaj de Razvan V. » 12 Sep 2011, 21:17

Pai daca nu instalez pe C si instalez pe D nu devine aceasi situatie acolo? Adica memorie ocupata aiurea?

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Mesaj de Razvan V. » 12 Sep 2011, 21:24

Am gasit chestia aia cu CCleaner si maine o sa incerc, ii buna?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Sep 2011, 21:25

Razvan V. scrie:Pai daca nu instalez pe C si instalez pe D nu devine aceasi situatie acolo? Adica memorie ocupata aiurea?
banuiesc ca partitia D e mai mare decat C-ul, deci ai mai mult spatiu de instalare pe acolo plus ca nu e o idee prea buna sa stai cu C-ul la limita tocmai pentru ca windows-ul de felul lui e mai tolomac si isi creeaza o gramada de fisiere temporale de care nici nu stii si care iti ocupa mult spatiu pe acolo de te trezesti brusc ca primesti mesajul de memorie disponibila putina ...

ps : incearca eventual sa iti scoti Hiberbate-ul, si ala ocupa o gramada de spatiu si nu stiu in ce masura il folosesti ... cauta pe google disable hibernation in windows plus tipul de windows pe care il ai si vei gasi toate explicatiile necesare ...

pps : ce windows folosesti?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 12 Sep 2011, 21:26

Nu ai zis ce windows ai.
- In primul rand arunca cosul de gunoi :D
-Apoi cauta si directorul in care ai facut download. ( posibil sa fie in user\razvan\download) .De acolo poti scapa de multe lucruri netrebuincoase. kituri de instalare, etc.
-Poti merge si la casuta de mail sa stergi mailurile din deleted si spam. Multe au atasamente ce ocupa spatiu.
- Poti merge si in control panel si sa dai uninstal la programe pe care nu le folosesti. Sa nu dezinstalezi programe care nu sti ce fac, ai sansa sa stergi unele indispensabile.
- vezi si stergerea temporarelor de care ti-a zis d4md3...
- la sfarsit mai arunca o data cosul de gunoi.

Zi-ne cati Giga ai salvat
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Sep 2011, 21:27

Razvan V. scrie:Am gasit chestia aia cu CCleaner si maine o sa incerc, ii buna?
de obicei prefer sa il curat manual dar e ok si o aplicatie pentru asa ceva cu toate ca nu il va curata cum trebuie ....

sa ai grija ce "cureti" pe acolo sa nu te trezesti cu surprize ... :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Sep 2011, 21:29

Adrian SB scrie: ....
- In primul rand arunca cosul de gunoi :D
...
asta e criminala ... :lol: :lol: :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 12 Sep 2011, 21:31

Nu ai zis ce windows ai.
- In primul rand arunca cosul de gunoi :D
-Apoi cauta si directorul in care ai facut download. ( posibil sa fie in user\razvan\download) .De acolo poti scapa de multe lucruri netrebuincoase. kituri de instalare, etc.
-Poti merge si la casuta de mail sa stergi mailurile din deleted si spam. Multe au atasamente ce ocupa spatiu.
- Poti merge si in control panel si sa dai uninstal la programe pe care nu le folosesti. Sa nu dezinstalezi programe care nu sti ce fac, ai sansa sa stergi unele indispensabile.
- vezi si stergerea temporarelor de care ti-a zis d4md3...
- la sfarsit mai arunca o data cosul de gunoi.

Zi-ne cati Giga ai salvat
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 12 Sep 2011, 21:37

Nu ai zis ce windows ai.
- In primul rand arunca cosul de gunoi :D
-Apoi cauta si directorul in care ai facut download. ( posibil sa fie in user\razvan\download) .De acolo poti scapa de multe lucruri netrebuincoase. kituri de instalare, etc.
-Poti merge si la casuta de mail sa stergi mailurile din deleted si spam. Multe au atasamente ce ocupa spatiu.
- Poti merge si in control panel si sa dai uninstal la programe pe care nu le folosesti. Sa nu dezinstalezi programe care nu sti ce fac, ai sansa sa stergi unele indispensabile.
- vezi si stergerea temporarelor de care ti-a zis d4md3...
- la sfarsit mai arunca o data cosul de gunoi.

Zi-ne cati Giga ai salvat
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Scrie răspuns