Masinile noastre

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Masinile noastre

Mesaj de MARINESCU ADY » 22 Iun 2005, 11:53

Ma surprinde ca nimeni nu vorbeste despre pasiuni in domeniul auto. Masina ne duce la locul de pescuit...nu?( face parte din viatza noastra).Cred ca am abordat un topic firesc pt site-ul asta predominat de barbati. CE MASINI AVETZI si ce marci preferati?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 22 Iun 2005, 14:06

Ady, mare diferenta intre ce am si ce prefer.... As prefera un Jeep, dar nu am decat o "baba" de 18 ani :D ... un Renault 9. Partea buna e ca e diesel, si inca merge foarte bine.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 22 Iun 2005, 14:42

Eu ma delectez cu o SuperNova de 2 ani si 3 luni. adevarule ca nici mie nu mia-r displace un Grand Vitara sau ceva de genul. Nu de alta, dar mi se rupe sufletul de fiecare data cand merg la pescuit. :)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Iun 2005, 14:51

Astra H Caravan 1.6 benzina, 105 cai.
La preferinte intra Volvo XC 70, Audi Allroad si ar mai fi...
Mi-ar trebui si un Suzuki Samurai pt. unele drumuri de la munte, dar dupa ce platesc rata la Astra ma linistesc :( .

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 22 Iun 2005, 15:09

io merg cu un nissan terrano II 2.7 TDI, masina buna, intra cam "pe peste tot", totusi are anvelope normale de vara si pe noroi clisos sau iarba uda face figuri (nu ca celelalte dar oricum, necesita o leaca de atentie, oricum) Consum in jur de 10l/100Km, cu AC si v=110-120Km/h.

dorm super confortabil in ea singur fiind, dar sa nu uitam ca eu sunt cam micutz. :wink:

din toate masinile 4x4 pe care le-am condus (opel frontera, korando, land rover, citeva nissan, suzuki pajero, opel zafira, renault scenic) am ramas foarte placut impresionat numai de un land rover discovery '98 cu care am intrat si am iesit din locuri incredibile. forta si fiabilitate. pe drum drept nu avea demaraj, e adevarat, dar atingea o v de croaziera de 120 la care consuma incredibil de putin.

Categoric cea mai "suitable" masina de mers la pescuit.

dar crede-ma, conteaza de mult mai multe ori cu CINE, nu cu CE mergi la pescuit.
(mai bine cu papucu' cu "banda & avocat" :wink: decit cu maybach-u' lu' gigi)
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
redkid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 01 Mar 2005, 15:55
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Mesaj de redkid » 22 Iun 2005, 15:57

Eu plimb o dacie din 90' ... Daca ar stii tata pe unde ma duc cu ea... nu as mai vedea io pescuit!!! da nu am ramas niciunde cu ea pana acum :D
Apropo am 19 ani ...
Poate ajung si eu arhitect si imi iau un Mitsubishi L200 :lol: :twisted:

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MARINESCU ADY » 22 Iun 2005, 16:37

Eu ma 'bucur' de un Audi 80 din '90 care merge bine.Singurul 4x4 care-mi place e land rover care are traditie in domeniul jeep-urilor dar e cam scump. Apropo peste o luna imi i-au carnetul...sa vezi atuncea teren accidentat, pacat ca nu e si quatrro.

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 22 Iun 2005, 16:41

redkid scrie:Eu plimb o dacie din 90' ... Daca ar stii tata pe unde ma duc cu ea... nu as mai vedea io pescuit!!! da nu am ramas niciunde cu ea pana acum :D
Apropo am 19 ani ...
Poate ajung si eu arhitect si imi iau un Mitsubishi L200 :lol: :twisted:
Nu este totul sa ajungi ci sa si profesezi!

Avatar utilizator
redkid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 01 Mar 2005, 15:55
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Mesaj de redkid » 22 Iun 2005, 16:59

Pai deocamdata sa imi iau BACul sa intru la facultate(ca e greu ...) si sa o termin... ca dupaia mai vad eu :D
Oricum deocamdata ii bine si cu dacia... (da luni incepe bacu si) peste vreo cateva saptamani o bag la drum si presimt ca prin toamna tre sa o internez intr-un service auto :twisted:

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 22 Iun 2005, 17:25

MARINESCU ADY scrie:[...]Apropo peste o luna imi iau carnetul...sa vezi atuncea teren accidentat, pacat ca nu e si quatrro.
nu ca vreau sa iti dau lectii
nici ca vreau sa te-nspaimant

(sunt si io un mic poet, nu? :wink: :lol: )

io as zice sa o iei mai incet ca incepator. chiar daca crezi ca stii sa mergi sau chiar daca ai sute de mii de km... "shit happens" are ca antidot doar pe "don't push your luck"...

:wink:
ce mosh plicticos si sfatos am devenit, mai nene... :lol:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Scrie răspuns