Masinile noastre

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 07 Aug 2005, 18:20

Nu m-am referit la breakuri.Dar de curiozitate,un bat de 3 m din 2 bucati intra in portbagaj?
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 08 Aug 2005, 07:55

Daca e vorba de Variant, Caravan, Breack rabatezi bancheta (fractionat) si incape cam orice undita de pe piata din RO.
Sunt si Sedan-uri care au bancheta rabatabila.
Cea mai misto varianta e bancheta rabatabila 40/20/40, adica lasi jos doar segmentul din mijloc, cotiera si-ti incap toate unditele si chiar schiurile :wink: + 2 persoane

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 08 Aug 2005, 18:27

Asta stiam si eu,dar era vorba doar de portbagaj,fara sa rabatezi bancheta.Daca mergeti 5 insi la pescuit?Eu am mers de multe ori cu 3 sau 4 prieteni,iar bagajele te omoara,mai ales ca dam si la crap de multe ori.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 08 Aug 2005, 19:03

@ Jonin
Iti ramane varianta cu portbagaj pe capota dar probabil asta stiai :)

Pe vremuri mergeam la pescuit cu trenul sau cu bicicleta, chiar si cu cortul in spate si nu aveam problema asta a bagajelor.
Se pare ca arsenalul a evoluat invers proportional cu nr. pestilor prinsi :(
In ultima vreme am inceput sa triez drastic nr. de "utilaje" carate deoarece am constatat ca nu le folosesc niciodata pe toate intr-o singura partida.

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 09 Aug 2005, 08:12

"Nu m-am referit la breakuri.Dar de curiozitate,un bat de 3 m din 2 bucati intra in portbagaj?"
Aici discutam despre masinile fiecaruia, eu am precizat ca am un golf variant...Da, intra, pe diagonala.

Jonin scrie:Asta stiam si eu,dar era vorba doar de portbagaj,fara sa rabatezi bancheta.Daca mergeti 5 insi la pescuit?Eu am mers de multe ori cu 3 sau 4 prieteni,iar bagajele te omoara,mai ales ca dam si la crap de multe ori.
La rapitor eu merg singur sau insotit de un prieten, dar eu sint pescar de rapitor(vezi siteul) nu de crap, no offence. :lol:

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 10 Aug 2005, 18:49

Tavi scrie:
Pe vremuri mergeam la pescuit cu trenul sau cu bicicleta, chiar si cu cortul in spate si nu aveam problema asta a bagajelor.
Se pare ca arsenalul a evoluat invers proportional cu nr. pestilor prinsi :(
In ultima vreme am inceput sa triez drastic nr. de "utilaje" carate deoarece am constatat ca nu le folosesc niciodata pe toate intr-o singura partida.
Cat adevar graiesti!Eu nu pot sa spun ca sunt pescar specializat pe crap,rapitor sau stationar.Eu pescuiesc in functie de locul de pescuit pt ca sunt locuri unde nu ai cum sa dai de salau si altele unde nu ai cum sa dai de crap.Locul si norocul sunt capitale.
Am pescuit foarte mult la salau si la somn,dar de vreo 4 ani am pescuit mai mult stationar pt ca asa au fost conditiile.
Si eu ma car cu o gramada de scule si nu folosesc decat 3,dar daca nu le iau atunci am nevoie de alea care imi lipsesc.
Acum o luna am vazut avatul sarind langa mal(pana in 6m distanta)si ma uitam ca prostul,nu aveam cu ce sa dau.Si daca va spun ca era secunda si saritura,paralizati.Asa ceva nici pe Discovery nu vedeti.


horacleus,probabil ca mergeti aproape,dar eu merg 50-70 km(numai dus) si la benzina se cunoaste,iar peste mai rar! :shock:
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
rica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 16 Oct 2004, 21:24

Mesaj de rica » 21 Aug 2005, 15:59

eu am un Logan. masina buna la banii ei in ciuda ultimelor "teste" si "descoperiri"

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

auto

Mesaj de Leba » 25 Aug 2005, 15:19

io bantui cu marca romaneasca de traditie... :D
in variantele ei numite break sau papuc. daca nu-ti bati joc de masina nici ea nu te lasa la greu. si am dat de greu... la greu! :?
un amic si coleg de suferinta merge cu suv-ul si este f. multumit. mai putin consumul, chiar la un diesel. pai... ce sa mai zic? ca dacia consuma oricum 10% cu tot cu ocolisuri, patinari, derapaje(mai mult sau mai putin controlate..) si mers in treapta I si II un nr. de km!
dar.... generic vorbind... sunt multumit, mai ales de papucul 4motion. :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Salut

Mesaj de MARINESCU ADY » 12 Noi 2005, 12:31

Eu intre timp am ales un break ford focus 1.8 tddi 2002(din pacate nu am carnet) iar replica lu tata a fost in genu' asta "nu mai pupi tu pescuit cu masina asta" :? :( :( :? Avantaje: are portbagaj mare si bancheta rabatabila din 2 bucati, punte spate independenta pt drumurile noastre, consumul dat de producator pt exterior 4.2L% combinat 5.8L asa ca este o masina cate tine cu bugetul familiei. DEZAVANTAJE : garda la sol joasa scutul baii de ulei este din plastic.

crisnorbi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 10 Noi 2005, 08:46

Mesaj de crisnorbi » 15 Noi 2005, 08:02

Eu sunt pe cale sa rezolv problema vehicului pt pescuit. Vreau sa-mi iau un motor de cros de 125ccm ca sa fiu sigur ca nu ma impotmolesc shi sa ma duc cu prietenii la pista de cros care-i la vre-o 300m de mine(daca stiti vreo oferta in arad,anuntati-ma va rog,n-am nevoie de acte pt motor),masina mi-ar placea un golf 2 modificat discret(oricum nu e potrivit pt pescuit asa ca ramane dacia lu'mama).......problema este ca doar la anu' imi fac carnetul :? .......am uitat sa va spun ca stau la 500 m de mures :P
VIOLATORS WILL BE SHOOT......SURVIVORS WILL BE SHOOT AGAIN........BY CRISTI FROM VESTU' SALBATIC

Scrie răspuns