Masinile noastre

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 27 Iun 2005, 16:47

La 6.900 EUR cat costa un double cab 4X4 diesel, e o varianta interesanta pt. pescuit.
@ Gyorg
Ce anume "se strica des"?
Sau e ca la Daciile care le stim cu totii la care intrebi "ce nu se strica"?

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 28 Iun 2005, 07:45

Concluzie : pentru mine este masina ideala pentru care nu-i dau prea mare atentie si pot sa fac ce doresc cu ea fara sa ma doara buzunarul.
Gyorg, Pick-upul e ideal pt pescuit!

A mea e cu tractiune doar pe spate, motor pe benzina de 1,6 carb dublu-corp (ca doar eram obisnuit cu cel de oltcit - nu :lol: ??). Motorul trage bine, am pus-o pe gaz, cand am chef de alergatura trec pe benzina, in rest pe gaz... In oras e marfa de tot, ca se feresc toti jmeckerii cu masini bengoase de papucul meu... merg fara nici o grija. Si nu iert nimic, daca nu imi da careva prioritate il sifonez ... ca sa se invete minte!

Dezavantaje: Cofort foarte foarte scazut, huruit continuu intre 80 si 90 la ora (intra cardanul / crucea cardanica in rezonanta si trepideaza toata masina de iti face masaj permanent) - bre da huruie nu gluma! Dupa ultimul drum Arad- Bucuresti m-a durut capul toata ziua de la zgomot!
Peste 90 e silentioasa, a mea mere si 140 da consuma mult!
Garda la sol mare, poti sa te bagi cu ea pe unde alte dacii normale nici nu viseaza. Pivotii dupa trei luni deja au inceput sa bata. In fine, e o masina pt nepretentiosi.

In ceea ce priveste dieselul: parerea mea ca e muuuult prea scump! Motorul e excelent, caroseria de doi bani! Adica daca nu ai garaj, in maxim 2 ani ti-o cam gaureste rugina. Apoi ai grija la plecarile de pe loc, cand ai masina incarcata... am un prieten care a scimbat 3 planetare intr-un singur an de zile! Cuplu mare rupe efectiv planetarele!

Hai ca am dat-o la povesti!
Fir intins!

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 28 Iun 2005, 08:42

Tavi scrie: Ce anume "se strica des"?
Sau e ca la Daciile care le stim cu totii la care intrebi "ce nu se strica"?
Pai are "deja" 40.000 km si am schimbat 2 serii de pivoti inferiori, cateva capete de bara , rulmentii , din buzunarul meu (adica al firmei) - cardanul si grupul (asta l-am schimbat degeaba) de la garantie.

Este perfect adevarat ca daca nu sufera menajamente in teren , reviziile le fac cam dupa a doua sau maxim a treia iesire.

Oricum ganditi-va ca orice masina de teren pe care o exploatezi serios iti va face probleme la articulatii iar cand te duci la service iti dau pantalonii jos. Iar daca incerci sa-ti iei o masina secondo mano la aceeasi bani , deja trebuie sa te gandesti serios la investii pe termen scurt in articulatii si alte componente.
Pentru mine a fost alegerea ideala.

La un moment dat am fost tentat sa-mi iau o mazda b2500 care mi se pare ok la 12.800 euro. Problema era ca la banii astia era doar camioneta cu 2 locuri iar cea cu 5 locuri era deja 16 mii si ceva+ taxe ...... , iar ce fac cu asta faceam si cu aia numai ca aveam cheltuieli mai mari , confort mai mult , viteza o idee mai mare (urmata de amenzi la radar) , o faceam varza in special la vanatoare unde in permenenta este noroi (agreez vanatoarea "la picior" , nu "la scaunel") iar daca vroiam sa o schimb dupa 3 ani , mai luam canci pe ea.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 30 Iun 2005, 09:23

Eu ma gandeam la cu totul altceva...De anul acesta sa imi iau frumos bicicleta sa o urc pe masina (un mitsubishi colt din 90 care e si sport pe deasupra si ating tot timpul cu spoilerul fata) si sa ma duc frumos pana la locul faptei cu rucsacul la spinare. Nu de alta dar m-am cam saturat sa stau tot timpul cu ochii pe nori si sa o tulesc cand e cazul :lol:.Eu ma gandeam sa imi cumpar un ww transporter sau caravelle 4x4 in care sa si poti dormi linistit , al poti folosi si la un botez ,o nunta :lol: ,la munte.Dar pana acolo mai sunt de strans bani.Multi :(

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 30 Iun 2005, 10:00

cel mai potrivit e un Audi Allroad quatro. Are garda la sol ajustabila, si e si combi pe de-asupra, deci poti dormi linistit in el, chiar 2 persoane. :wink:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

marcelm
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 08 Mar 2005, 09:17
Localitate: Düsseldorf

Mesaj de marcelm » 30 Iun 2005, 15:14

adilucu scrie:cel mai potrivit e un Audi Allroad quatro. Are garda la sol ajustabila, si e si combi pe de-asupra, deci poti dormi linistit in el, chiar 2 persoane. :wink:

de modelul asta nu am auzit, poti sa dai detalii? Cum poti ajusta garda la sol? Si chestia cu dormitu in doi... depinde cine este a doua persoana :P

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 30 Iun 2005, 15:17

probabil are vreun sitem pe ulei gen Citroen care ridica cat vrei tu masina dintr-un buton din masina.

marcelm
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 08 Mar 2005, 09:17
Localitate: Düsseldorf

Mesaj de marcelm » 30 Iun 2005, 15:21

[quote="george."] (un mitsubishi colt din 90 care e si sport pe deasupra si ating tot timpul cu spoilerul fata)

Mitsubishi Colt este sport? Si eu am unul, adica nevasta-mea, si nu sa plins ca este rapida ,masina. :lol:

marcelm
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 08 Mar 2005, 09:17
Localitate: Düsseldorf

Mesaj de marcelm » 30 Iun 2005, 15:26

george. scrie:probabil are vreun sitem pe ulei gen Citroen care ridica cat vrei tu masina dintr-un buton din masina.
nici Citroenul nu se ridica cit vrei. Are o pozitie de mers normala, inca una care-l ridica cam 5cm si se foloseste in cazuri extreme cind trebuie sa treci peste vreun prag mai ridicat, si inca una cind este ridicata la maxim folosita pt. schimbatul unei roti de ex. si nu se poate circula cu ea deoarece nu mai exista cursa de amortizare. Am avut un Citroen XM timp de 7 ani.

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 01 Iul 2005, 07:30

Mitsubishi Colt este sport? Si eu am unul, adica nevasta-mea, si nu sa plins ca este rapida ,masina. :lol:


Pey cel putin a mea este ca are 120 HP ,motor 1600, 16 v.

Scrie răspuns