Masinile noastre

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 24 Iun 2005, 05:20

O masina buna de mers la pescuit ar fi una care sa duca in spate si o remorca pe care se afla o barca cu motor.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 24 Iun 2005, 07:33

@ ovidiu
sper ca n-ati patit nimic, fiarele se indreapt da-le dreaq
Eu am condus cateva sute de km un Ford Explorer de prin 90 si ceva.
Era tare sensibil in curbe. Eu am mers mai incet si nu s-a intamplat nimic, dar taica-meo a reusit sa derapeze. In rest era OK.
Sunt si io curios cum se comporta un SUV nou dotat cu toate minunatiile.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 24 Iun 2005, 14:40

sa nu uit - referitor la stabilitatea in curbe, amortizoarele noi transforma masina de zici ca nu-i tot aia... va recomand aceasta investitie cu toata caldura (bineinteles daca este cazul!!!)
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 24 Iun 2005, 15:26

...Dacia mea e cea mai tare! :lol: Am o rabla din 90' dar merge de rupe.
I-a sa va zica Piticu cum am fost eu din Tm pana la Sarulesti si retur ...si l-am mai avut si pe Relu de 150 kg plus bagaje.Mamaaa...si a mers de nu am avut nici o problema cu ea.
DACIA RULZ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Iun 2005, 19:04

Tavi scrie:@ ovidiu
sper ca n-ati patit nimic, fiarele se indreapt da-le dreaq
Sunt si io curios cum se comporta un SUV nou dotat cu toate minunatiile.

...pai masina de care vorbesc e un model de prin '87. nu e noua, dar masina e rocka! cand ne-am rasturnat am impins plafonul din fata nu picioarele ca era de fibra....in rest are cadru pe interior...n-a avut nimic...s-a crapat parbrizu si a zburat in exterior...la intoarcere l-am pus asa cum era si l-am lipit cu banda pe margine....si a mers perfect. pierduse niste ulei si mai maraia servodirectia. geamurile laterale erau inchise si nu au patit nimic desi colturile trebuie indreptate un pic ..nu se mai inchide etans... :) (de parca ar conta)
noi cand mergem la peste...unul spune : uite tre' sa ajungem la padurea aia... chiar daca avem drum....luam un reper...si go!!! ce drum...ce ciment...decat sa merg pe drumurile alea de tara mai bine o iau pe camp.
de cateva ori am urmarit si iepuri...o data cu succes... pentru oras...este bun un scuter.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 25 Iun 2005, 08:19

pentru oras...este bun un scuter.
O fi da' scuterele nu-mi plac de nici un fel
Mai bine ma dau cu role :lol:
Mai ales cand ma duc la servici cu cravata la gat :)
Ajung mai iute pe role

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 27 Iun 2005, 07:15

Salutare!

Io de 6 ani am un Oltcit, o Oltena 12TRS care a vazut la viata ei saraca drumuri forestiere, off-road si urcari pe deal la zbor cat alte SUV-uri intr-o viata :lol:
De prin ianuarie insa am transformat masina inr-o masinuta de oras...
Pt pescuit mi-am luat un papuc (pt garda la sol) ca sa am unde sa imi bag bagajele de pescuit.
Daca ar fi sa am bani sa nu stiu ce sa fac cu ei, mi-as lua o Toyota Rav4.

Momentan ma multumesc si cu papucul, desi confrtul e de tot rahatul, in plus, daca rotile spate apuca sa patineze - atunci adio plecari de pe loc...

marcelm
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 08 Mar 2005, 09:17
Localitate: Düsseldorf

Mesaj de marcelm » 27 Iun 2005, 15:53

piticu scrie:
marcelm scrie:[...]Bagajul cu care plec la pescuit sau in concediu si-l pot baga intr-un kombi nu ar intra intr-un "jeep", [...].
cred ca aici putem vorbi despre o eroare de estimare a volumelor.
nu prea intra intr-un kombi tot ce intra intr-un jeep, asta se vede si fara ruleta.
sau nu stiu io la jeepuri, ori stii tu vreun nemaivazut super kombi caravan break in doo volume si cinci usi.

procura-ti o ruleta.. :lol: daca doresti iti trimit o poza sa vezi cum se pleaca la pescuit.

Tavi: referitor la testele facute prin SUA, au dreptate cand spun ca-s nasoale in ce priveste siguranta, si mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut aici la TV un test facut cu un Mitsubishi Pajero care sa lovit frontal cu un VW Golf la tempo 60 kmh si in care pasagerii din Pajero ar fi murit si cei din Golf nu. Si in general masinile americanesti sint mult mai proaste decit cele europene si decit cele japoneze, cam din toate privintele.

Piticu: daca americanii erau multumiti cu spatiul ce-l ofera un jeep nu ar fii venit pe ideea de a construi pick-up uri.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 27 Iun 2005, 16:21

piticu scrie:(mai bine cu papucu' cu "banda & avocat" :wink: decit cu maybach-u' lu' gigi)

Merci , Piticule
Apropo de papuc , sa stat mult in cumpana pana sa-l cumpar deoarece aveam multe probleme de rezolvat.

Daca imi luam o masina cu care sa pot sa merg si la Viena (exe) si la vanatoare , dupa 3 ani de utilizare nu mai iei aproape nimic pe ea si in acelasi timp trebuia sa pompezi bani de intretinere la greu.
Trebuia sa am o masina in care sa poti sa-ti "bagi picioarele" si la propriu si la figurat.

Dupa aceea trebuia sa si poti sa mergi pe sosea cu ea cu viteza relativ mare pentru ca nu-mi pot permite sa fac 6 ore pana in delta.

In general la masinile de teren trebuie ca intretinerea sa fie facuta mult mai des decat la o masina normala iar costurile trebuiau luate in calcul.

Astfel am decis ca cel mai bine mi se potriveste papucul 4x4 Double Cab.

Dezavantaje: viteza limitata la 110 km/ora
confort deficitar , mai ales pentru locurile din spate.
foarte zgomotoasa la viteza.
ramai fara rezerva daca nu-ti pui lacat la sistemul de fixare de sub masina.
ecartament lung si poti ramane suspendat la trecerile peste pante inguste.
in permanenta ti se strica ceva , dar nu ramai in drum.

Avantaje: consum mic ( 5,5 - 6 litri de motorina)
piesele si intretinere ieftine.
volumul ptr. bagaje suficient de mare.
foarte buna pe teren accidentat , inzapezit si noroios.
Atentie Gabii trebuiesc schimbate cauciucurile cu care vine livrata din fabrica daca vrei sa se comporte excelent in teren.
Casco cu o valoare mica.


Concluzie : pentru mine este masina ideala pentru care nu-i dau prea mare atentie si pot sa fac ce doresc cu ea fara sa ma doara buzunarul.

PS: o mai folosesc si la firma in cursul saptamanii.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 27 Iun 2005, 16:25

marcelm scrie:procura-ti o ruleta.. :lol: daca doresti iti trimit o poza sa vezi cum se pleaca la pescuit.
[...]
Si in general masinile americanesti sint mult mai proaste decit cele europene si decit cele japoneze, cam din toate privintele.
[...]
daca americanii erau multumiti cu spatiul ce-l ofera un jeep nu ar fii venit pe ideea de a construi pick-up uri.
marcel, deja prea multe chestii la care nu am ce comenta. m-ai invins. :lol:
sa nu uit: da, doresc sa imi trimiti o poza sa vad cum se pleaca la pescuit.
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Scrie răspuns