Masinile noastre

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Iun 2005, 13:18

''la noi la romanica....''
'' SUV-uri versatile........dilemele cumparatorilor de genul...''

ai luat-o pe ulei, piticu,....si inca din ala ful sintetic :D :D
sau iar va chinuie cu auditu' intern?

pt claudiu:
ii dau dreptate lui Daniel , sa ai 2-3 lansete nu e moft deloc , plus ca daca pescuiesti de pe mal iti trebuie poate betze mai lungi iar din barca unele mai scurte .....cu alte cuvinte lucrurile se complica si mai mult ....acu fiecare cu stilurile si locurile unde pescuieste da cum s-a mai spus de multe ori ''inca lanseta universala nu s-a facut'' :x
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Iun 2005, 13:19

a, si inca ceva Claudiu, daca mai esti si vreunu d'ala pardalnic ca mine si rupi betzele pe malu apei ..... :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 23 Iun 2005, 13:37

marcelm scrie:[...]Bagajul cu care plec la pescuit sau in concediu si-l pot baga intr-un kombi nu ar intra intr-un "jeep", [...].
cred ca aici putem vorbi despre o eroare de estimare a volumelor.
nu prea intra intr-un kombi tot ce intra intr-un jeep, asta se vede si fara ruleta.
sau nu stiu io la jeepuri, ori stii tu vreun nemaivazut super kombi caravan break in doo volume si cinci usi.

@sorin: nu ma chinuie mah auditu' intern ci un prieten care posteaza in crucis pe doua topicuri diferite hihihihihi :lol:

acilea masini, dincolo lansete, mah!
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Iun 2005, 13:45

:oops: :oops:

da' acuma stii tu lansetele se tin si ele in masina, nu?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Iun 2005, 14:00

@ piticu
clar ca in caz de impact esti mai ferit intr-un SUV

nu m-am exprimat clar. Vroiam sa zic ca intr-o masina "de sosea" ai sanse mai bune sa EVITI IMPACTUL. Adica, ai distanta de franare IN GENERAL mai mica, stabilitatea mai buna la viteze mari si manevre bruste.
Cam asta ziceau si statisticile americane, era vorba de nr. de accidente nu de consecinte.
Performantele SUV -urilor in oras si pe sosea s-au imbunatatit semnificativ dar sunt totusi niste limitari fizice - vezi inaltimea si greutatea. In fond, au pus pe 4X4 ABS, ESP, control tractiune, adica aceleasi dotari ca si celelalte masini.
daca vrei e siguranta activa - mai buna la masini normale versus siguranta pasiva mai buna la SUV
Din ce am auzit, in SUA a inceput o campanie "anti SUV" in urma statisticilor cu pricina.
Am vazut pe discovery un experiment cu un BMW (nu SUV) si un Land Rover.
la vreo 60-70km/h au comparat ce se intampla la franare +ocolire obstacol ivit pe neasteptate.
BMWul s-a oprit pur si simplu iar Land Roverul s-a dat peste cap de 3 ori

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 23 Iun 2005, 15:53

saracu' land rover :cry:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

salut la totzi

Mesaj de MARINESCU ADY » 23 Iun 2005, 15:54

Tavi am vazut si eu experimentul ala cu land roverul care trebuia sa evite bmw cu un viraj in scurt la dreapta in timp ce frana.Sa nu uitam ca deatunci si pana acum (jeepu era din anii 80) s-au facut modificari la suspensii care micsoreaza garda la sol dupa o anumita viteza tocmai pt a ajuta in situatii extreme soferul. Sa nu uitam si de abs ,bmw-ul avea sigur (l-au introdus pe masinile de serie din anii 80) despre land rover nu stiu inca...mai trebuie luat in calcul si "soferii de duminica" care nu au reflexe la franare sau pur si simplu "se pierd" in situatii limita...

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MARINESCU ADY » 23 Iun 2005, 16:02

PITICU merci pt sfat crede-ma nu vreau sa ajung la stiri inconjutat de echipa de descarcerare de aceea am sa merg incet, oricum vreau sa fac o scoala de pilotaj cat mai repede(gen rally) nu pt brevet ci pt ce invat acolo Eu iubesc masinile (vreau sa ajung inginer mecanic) si nu vreau sa fiu un pericol public pt ceilalti participanti la trafic. Cand am zis "teren accidentat" m-am referat la partide de pescuit mai dese fiindca nu am sa mai depind de altii, am sa fiu 'indepent' :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Iun 2005, 21:54

@ ady
Ai dreptate, soferul conteaza f.f. mult
Cred ca am ajuns unde trebuie cu discutia, un sofer ar trebui sa accepte ca un SUV se comporta altfel si sa nu il conduca ca pe un McLaren F1.
Progresul a atenuat diferentele intre masini dar nu le-a eliminat. Poate candva Hummer va fi leader in cursele de formula 1, cine stie

:wink:

Daca imi este ingaduita comparatia, oare de ce nu pescuim cu lansetele de crap si la musca artificiala, ca doar si lansetele astea (de crap) au tot evoluat din anii 80? :roll:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Iun 2005, 01:13

tavi... iti ziceam ca am reusit sa tavalesc masina, din neatentie...iarba uda..viteza..nu mare 80-90 pe o panta usoara...usoara de tot..am luat un damb... cand sa evitam un altul am luat usor dreapta la deal...spatele a alunecat si pana sa ne speriem..ne-am trezit cu rotile in sus.
oricum...erorile de pilotaj la 2,6t. iti pot da dureri de cap...
in rest e numai de bine...am avut zile de pescuit in locuri...unde nu am vazut urma de om...daramite de masina...la intoarcere..nu era loc mai mare de 5cm. fara noroi...doar ca n-am facut masina submarin.
oricum masina e echipata cu roti medii (originalele nu mai sunt demult) si chiar si asa la peste 100km/h , are un rulaj zgomotos pe sosea.
o masina care intradevar ma pune pe ganduri este V70XC.
am mers cu cineva cu masina si m-a lasat fara cuvinte. este o masina fatoasa si descurcareata...

Scrie răspuns