Masinile noastre

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 26 Mar 2006, 10:38

Momentan eu sunt posesor de supernova dar o vand zilele astea. Pentru mine cea mai mare problema pana acum nu a fost neaparat garda la sol cat noroiul si de aceea am vrut sa iau un 4x4. Nu de putine ori am apelat la un amic cu un aro 10 pe care il foloseste numai pentru pescuit dar el merge relativ aproape de casa, maxim 15km (eu mergeam cu masinuta mea pana la el, acolo incarcam totul in aro si mergeam mai departe). Eu am cel putin 30km de mers pana la rau si inca vreo 10-20km pana la locurile favorite pe drumuri pe care la cea mai mica ploaie se face un namol de nu mai ies cu supernova mea.

Din pacate un 4x4 adevarat nu imi permit si vreau o masina pe care sa o folosesc si pentru mers la serviciu. In cele din urma am ajus la concluzia ca cea mai potrivita masinuta ar fi un Suzuki Wagon R+ 4wd. E destul de mica dar asta e un avantaj prin hatisurile de la marginea raului, nu e un 4x4 adevarat dar e suficient pentru nevoile mele, motorul e decent, spatiu suficient pentru 2 persoane si bagajul aferent, relativ ieftina la achizitie (era o oferta la cca 9000 euro noua si am gasit SH pe mobile.de la 5500 euro). Garda la sol e de 155 mm, suficient daca tinem cont ca distanta dintre roti e destul de mica. Alte optiuni ar mai fi Suzuki Ignis 4wd sau Fiat Panda 4x4 dar pretul e mult mai mare. Apare si Fiat Sedici=Suzuki ??? dar inca nu stiu exact data si pretul.

Parerea mea este ca pentru pescuit e mai bun un 4x4 mic de genul celor de mai sus deoarece nu de putine ori drumurile de la marginea raului nu sunt foarte largi, nu sunt curatate, mereu sunt crengi care atarna peste drum si cu o masina mai mare risti sa iesi cu ea zgariata bine.

jenel
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 07 Feb 2006, 19:20
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 04 Apr 2006, 23:30

avntaj la masinile 4x4 e ca majoritatea au caroseria pe un sasiu care e foarte solid in caz de impact sau derapari prin omis irape scapi 80% cu bine (gen piticu) asa ca daca vreiti siguranta si puteti bagativa la 4x4 ,cine se suie odata intr-o masina de teren greu va revenii la un turism obisnuit

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 05 Apr 2006, 20:04

Pentru mers la peste eu mi-am luat un Suzuki Jimny si ar recomanda oricarui pescar modelul asta. Singurul dezavantaj este legat de capacitatea de incarcare, in rest face furori prin noroaie.
Cu lacrimi Bastus!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 26 Iul 2007, 18:46

A trecut mai bine de un an de la ultimul mesaj pe topicul asta, revin eu pentru ca iar sunt in dilema. Intre timp am dat supernova si de un an si o luna am logan diesel.
Pana saptamana trecuta totul a fost ok, nu am avut nici o problema, am fost destul de multumit de ea, am facut cca 22500km, consum mic, s-a comportat destul de ok si pe drumuri mai desfundate, pana cand am ramas saptamana trecuta pe coclauri din cauza ca mi s-a blocat cutia de viteze, am avut ceva bolt slabit care bloca cutia in marsarier. Am reusit cumva sa o scot de acolo si a doua zi am tractat-o in service, in aceeasi zi a fost reparata dar acuma nu mai am incredere in ea, de fiecare data cand ma duc pe drumuri mai rele ma gandesc ca o sa raman acolo. Decat o masina in care te urci cu groaza ca ce mai pica, mai bine o vand si iau altceva.

Ca sa impac si capra si varza, si cum am devenit ceva mai pretentios decat anul trecut, vreau o masina ( nu-mi permit deocamdata sa tin 2 masini) care sa fie ok si pentru oras si autostrada, nu am pretentii de sportivitate, dar sa am si avantajul unei transmisii 4wd pentru iarna si mers la pescuit, cum ziceam mai inainte nu vreau sa fac offroad dar sa pot iesi din noroaie.

Dupa indelungi cautari pe net m-am oprit la 2 modele:

1. Suzuki SX4, 4wd, benzina la cca 17000 euro sau motorina la cca 20000 euro cu toate taxele incluse. http://www.suzukisx4.ro/

Imi place mult cum arata masinuta asta, are garda la sol ok, aia pe benzina cred ca e suficienta pentru ce vreau eu si pretul e bun, cu un efort poate si dieselul desi la consum nu e mare diferenta, mai mult pentru cuplu. Are 3 moduri de functionare ale transmisiei si anume: 2wd - trag numai rotile fata, 4wd - trage fata si cand pierde aderenta se transmite cuplu pe rotile din spate pana la 50%, 4wd-lock - diferential blocabil, transmite permanent cuplu pe ambele punti in proportie de 50-50%, pana la o viteza de cca 30km/h dupa care intra automat in 4wd.

Avantaje: transmisie, model nou, dotari generale bune, pretul pentru modelul pe benzina, consum acceptabil.
Dezavantaje: portbagaj relativ mic, retea service, pierdere relativ mare de valoare, roata de rezerva din aia mica, provizoprie.

2. Skoda Octavia Combi 4x4 TDI, cca 23000 euro cu toate taxele incluse (in functie de dotari).

Imi place ca aspect, pare a fi o masina mai mult pentru sosele decat macadam dar face fata unor conditii mai dificile, transmisie integrala permanenta de tip Haldex daca nu ma insel.

Avantaje: Spatiu, imagine, service (fata de suzuki, desi s-ar putea sa fie mai scump), foarte versatila, motorul diesel.
Dezavantaje: Pret (standard e ok dar cu optionale creste foarte mult), transmisia nu are diferential blocabil.


Am mai luat in considerare: Suzuki Ignis - cam micuta si nu suficient de versatila dar cu pret bun, Suzuki Jimni - ok doar pentru offroad, Hyunday Tucson - cam scump si nu prea mere in oras + consum mare, Kia Sportage - mie nu prea imi place masina asta, Golf 5 TDI 4motion - faina dar cam la fel de scumpa ca si octavia si spatiu mai mic dar totusi o optiune de luat in seama, nu sunt sigur de garda la sol.


Ce parere aveti ? Daca cumva aveti masinile de care am pomenit va rog sa-mi dati cat mai multe detalii despre ele, eventual alte recomandari.

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 26 Iul 2007, 19:03

Pt Golf si Octavia cred ca garda la sol este o pb....daca chiar vrei sa le folosesti in off-road. La Octavia multi au spart baia de ulei. Cu pachetul de drumuri grele nu castigi mare lucru ( poti sa faci asta din stilul de condus ), dar pierzi la stabilitate pe sosea.

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 26 Iul 2007, 19:40

TOYOTA RAV4 D4D
face toti banii ....:)
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 26 Iul 2007, 19:59

@ Danoc

Nu vreau sa fac offroad adevarat, doar sa am o sansa sa ies din noroaie cand merg la peste, sa stiu ca nu raman iarna pe undeva (apropo de ce s-a intamplat in iarna), sa merg la mosie unde am de parcxurs un drum forestier si o portiune de drum cu iarba pe care aluneci tare rau daca da o ploicica. La octavia, daca bine am retinut, e disponibil ca optiune un scut motor, garda la sol din cate am inteles e de 17cm, nu e cea mai buna dar nu e un SUV.

@musKloiu

Faina masina aia dar scumpaaaaaaa. Si cu octavia as fi deja peste buget, poate mai renunt la ceva optionale, sx4 cu motor de 1.6 pe benzina e ok la 17000.

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 26 Iul 2007, 21:03

Am avut ocazia sa testam un D4D si am ramas impresionati....
Tinuta de drum impecabila in viraje de viteza mare de parca era fo masina sport :? .....te scotea prin usa la viraje pur si simplu....atat de bine se lega de asfalt.
Ne-am intors de la Galati la Bucuresti cu o salupa la "trena" si cu un consum mediu de 7.5 .... :shock: :shock: :shock:
Masina face toti banii....
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Avatar utilizator
ss
senior
senior
Mesaje: 308
Membru din: 07 Apr 2005, 12:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ss » 26 Iul 2007, 21:11

Daca te intereseaza functionalul si nu fatada, masina care e cea mai buna pe sosea dintre suv-uri si cea mai capabila in teren dintre break-uri, plus fiabila si ieftina este... Subaru Forester :!:
PESTELE NU ESTE UN FEL DE MANCARE

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 26 Iul 2007, 21:25

ss scrie:Daca te intereseaza functionalul si nu fatada, masina care e cea mai buna pe sosea dintre suv-uri si cea mai capabila in teren dintre break-uri, plus fiabila si ieftina este... Subaru Forester :!:
Uiti un singur "amanunt".....Subaru Forester este pe benzina si face jaf prin buzunarele utilizatorilor vis a vis de consum.....altfel la tinuta de drum nimic de zis jos basca...:)
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Scrie răspuns