Majorare pret permise pescuit- propunere

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2016, 17:28

Prima postare scrisa cu rosul- dati clic pe ea
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/#more-59
Popunere majorare pret permise pescuit sportiv.
intreg 150 lei
elevi si studenti 100 lei
pensionari 100 lei
handicapati si veterani de razboi gratuit
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de anem » 26 Feb 2016, 18:02

"100 lei pentru eliberarea permisului de pescuit comercial"

adica e mai scump un permis de pescuit amatorial decat unul comercial?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de RYOBI » 26 Feb 2016, 18:34

Unde i Popescu sa ne salveze?
Ar lua astia mai mult ca oricum nu fac nimic.
Eu speram sa fie mai bine dar harababura legislativa si faptul ca nu da nimeni 2 bani pe resursele acvatice e certitudine,nici nu ma ma mai mir daca padurile sunt tratate cu acelasi sictir si vandute la austrieci pe nimic daca au dat spagile unde trebuie pesti oricum nu se pot inventaria asa ca....
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de stradic » 26 Feb 2016, 20:10

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: La ce sa platesc permis?! Eu oricum nu platesc de vreo 4 ani.....morivul:Nu m a verificat nimeni niciodata......si arunc banii aiurea....mai bine ii dau la un sarac......AJVPS....si alte asociatii....nu fac controale....nu fac absolut nimic!!! Eu eliberez tot....si pt.mine nu exista perioada de prohibitie!!!! Asta e adevarul!
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de old_radu » 26 Feb 2016, 21:22

... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: etc.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de buzias » 26 Feb 2016, 23:12

stradic scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: La ce sa platesc permis?! Eu oricum nu platesc de vreo 4 ani.....morivul:Nu m a verificat nimeni niciodata......si arunc banii aiurea....mai bine ii dau la un sarac......AJVPS....si alte asociatii....nu fac controale....nu fac absolut nimic!!! Eu eliberez tot....si pt.mine nu exista perioada de prohibitie!!!! Asta e adevarul!
Asta cu prohibitia e o mare ipocrizie...pfuiiii de puii mei :? !!!! Ce doamne iarta ma sa mai intre in prohibitie, cand deja dupa 15 noiembrie se zmancea de trebuia sa umblii cu vata in urechi ca te lua curentu :oops: . Sa ii iau in car!!! Nu controleza nimeni ce se petrece pe apa, da repede se spala pe mainii :evil: prohibitie.... .Ce prohibitie ca apa o fost stracurata de parasute, ce sa mai intre in prohibitie?? !!!! Da..... obletii ce au trecut prin ochiurile parasutelor :evil: :evil: .

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de buzias » 27 Feb 2016, 10:55

De cormorani nu se ocupa nimeni, deh !...... specie protejata..... sau inmultit in nestire. Cum vine iarna haituie pestii , pestii seretrag in zone cu trafic.... galagie ,agitatie cormoranii nu se apropie da..... aici dau de cormoranii fara pene care practica stilul smuls ( 2 carlige ) :oops: , asta din cand in cand deorece in majoritatea timpului tripla si parasuta fac legea. Asociatia spune : nu avem ce face , taie monturile pana ajungem la ei :? , politia spune : ce tot sunati... voi credeti ca astea sunt singurele infractiuni din zona..... . Da prohibitia e sfanta..... nu misca nimeni ca doar ea e importanta, restul timpului..... dumnezeu cu mila :lol1: .

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de wdec252002 » 27 Feb 2016, 12:02

Prohibitie pe dracu! Am fost anul trecut, in mai, in plina prohibitive in delta. Am zis ca pot sa ma duc si eu ca turist, cu sotia, fara lansete ca doar ii prohibitive. In toata delta erau sute de lansete in apa si pe canalele mari si pe balti si cat se poate de la vedere. Nimeni nu ii intreba de sanatate desi am vazut o gramada de salupe a autoritatilor care treceau impasibile pe langa ei. Daca mai exista si unii ''fraieri'' ca mine care respecta legea ii doar o intamplare. Cei corecti nu sunt normali in Romania.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de adrian99 » 01 Mar 2016, 09:18

anul trecut(culmea)in Delta chiar s-au facut controale in timpul perioadei de prohibiti dar si dupa(eu am fost controlat de permisul eliberat de ARBDD)de 3 ori

mult....putin...comparativ cu alti ani in care nu vedeam o barca a lor pe apa este un inceput

revenind:anul trecut(prohibitie)inclusiv cei cu plasele au fost amendati,confiscari de scule

daca nu ma crezi pe mine poti lua legatura cu liviu(deltaic) care face cam 20iesiri pe an.... :-D

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de mircea13 » 01 Mar 2016, 10:51

Eu nu inteleg dece atat de multi pescari de pe acest forum se plang ca taxa de 150 e prea mare cand la ora actuala toti platesc 100 lei la asociatii din care asociatiile varsa la Trezorerie 30 lei si raman cu 70 lei din care traiesc bine merci pe seama fraierilor care le dau banii pentru nici un sericiu.
In loc sa sustineti ca permisele de pescuit sa fie desfiintate si taxa anuala sa fie platita la Trezorerie iar chitanta de la Trezorerie sa tina loc de permis de pescuit voi nu vreti sa sustineti aceasta idee ci mergeti in continuare pentru sustinerea ideii de a fi membru al unei asociatii.Am postat forumul Guvernului Romaniei prin care guvernul solicita sprijinul populatiei pentru reducerea birocratiei tot aici pe acest forum. Voua va ramane doar a da un click pentru sustinerea mai multor propuneri care sa gasesc pe siteul guvernului romaniei. Nu trebuie sa va inregistrati ci numai sa votati si cu cat votati mai mulri cu atat v-a fi luata in considerare propunerea sustinuta de voi..Votati nu ezitati spre binele vostru.
http://www.rapitori.ro/forum/reducerea- ... 40116.html
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns