Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 23:36

>>>Unt de raci.
Pentru unt de raci se folosesc cozile si clestii dupa ce a fost consumata carnea.Eu pun resturile la frigider,neacoperite,sa se usuce bine.Daca nu sunt uscate nu se pot pisa ca o pulbere(mai grosiera).La un pachet de unt se pun resturile a cca 100-120 raci.De la cantitatea asta etalon se pot face calcule pentru diferite cantitati. Pulberea se pune in unt topit si prin amestecare iese o pasta rosiatica.Se adauga apa sau zeama in care au fiert racii si se fierbe compozitia.Se lasa la racit si se poate colecta cu usurinta untul strans la suprafata. Untul asta se poate pastra la congelator si folosi la diverse preparate. Este bun pe paine prajita cu icre de stiuca servite ca atare. Multa lume intreaba cum se pot manca icrele crude dar si in salata ele sunt tot crude intr-o masa de ulei.
>>> Pentru sos de raci se pune o bucata de unt(de raci) intr-o tigaie la foc mic,se adauga 50 g faina ,se tin la foc cateva minute si se amesteca. Se pune apa in care au fiert racii cu mirodenii(serie de raci preparati in vederea servirii cu acest sos),zeama de lamaie,tarhon,patrunjel verde,1/2 pahar vin alb sec,sare si piper.Se amesteca continu.Cand s-a legat,sosul se serveste cu raci sau peste slab. Vinisorul alb, tip aligote de ex.,este ceea ce completeaza ospatul.
>rine< sper ca esti multumit.

mircioneolt
veteran
veteran
Mesaje: 938
Membru din: 12 Noi 2009, 13:25
Localitate: Rosiorii de Vede

Mesaj de mircioneolt » 22 Dec 2011, 21:22

inca una buna rau....file de salo dat prin boia dulce si usturoi zdrobit se lasa cateva ore,dupa care se prajeste fara ulei doar o lingurita de unt,cu vinisor alb si cartofi natur si veti vedea ce repede vine mosu :twisted:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 22 Dec 2011, 21:57

Promit ca voi incerca toate retetele publicate pe topic si voi reveni cu impresii. Sunt care mai de care mai apetisante. Maine(trebuia azi dar de...)plec in Moldova la socrii si ma asteapta zile grele din punct de vedere gastronomic. Se pregatesc tot felul de delicii,unele vor fi destainuite.

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 22 Dec 2011, 22:04

Pai la atatea retete minunate trecute aici cred ca ai pacatuit cu gandul mai mult decat daca mancai de dulce .

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 22 Dec 2011, 22:08

Ai inviat? Esti in tara?

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 22 Dec 2011, 22:12

Sunt in tara de mult . Am si servit o bere cu baietii unde in afara de escuit sa discutat foarte mult de mancare asta ca sa fiu on topic . Toata mancarea bineinteles din peste si cu niste fete foarte simpatice din patea lui @deltaic , care postea .

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 22 Dec 2011, 22:14

te sun miine,poate facem o Oltenita pe 28 decembrie

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 22 Dec 2011, 22:18

Poti sa ma suni si acuma k nu dorm asa ca nu nici o problema .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 22 Dec 2011, 22:24

Razvane nici nu sti prin ce trec. Am mancat cel putin un camion de zacusca,fasole batuta , pate vegetal si alte bunataturi d'astea. Te astept la revansa cand ma intorc, cum am stabilit.

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 22 Dec 2011, 22:49

Obligat fortat trebuie sa iti iei revansa . Poate pana atunci fac rost si de ceva material didactic ( salau de dunare ) cu care sa facem putina practica gastronomica .

Apropo de topic mie salaul imi place fileuri prajite in unt , mamaliguta calda si mujdei facut cu smantana si un strop de otet balsamic si optional putin marar tocat marunt . Garantat te lingi pe degete .

Scrie răspuns