Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de johnnybravo » 27 Apr 2020, 08:26

merci, la gratar deja ma descurc, recomand tuturor gratarul special de peste pe care il pui apoi pe gratarul propriuzis si asa intorci pestele in mod repetat pana e gata. Asa nu se mai rupe pestele deloc :)

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 29 Apr 2020, 10:33

Pag. 189 , salata de scrumbie afumata - nuke . Este singura reteta cu referire directa la scrumbie . Pana azi s-au strans in total 272 de retete , unele absolut geniale . La pag. 77 , sunt centralizate primele 131 retete / 06. feb. 2013 .

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de johnnybravo » 29 Apr 2020, 20:22

merci, deci nimic nou...
eu am incercat scrumbie marinata si nu mi-a placut (scrumbie cruda tinuta in borcane cu otet, apa , condimente, solutie ce se fierbe inainte sa se puna in borcane peste peste).

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de adrian99 » 29 Apr 2020, 20:45

incearca sa folosesti scrumbie sarata si afumata.ai sa vezi ca marinata este altfel :wink:
de fapt ce reteta ai vrea sa auzi?
s-a spus de gratar,pergament,la cuptor in pergament(staniol-de evitat),marinata... :roll:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de johnnybravo » 29 Apr 2020, 21:05

Am incercat pana acum conserva (ulei, otet, apa, ceapa, morcov, dafin, boabe mustar), este buna.
Am incercat gratar, mai uscat, mai suculent, e cea mai buna pana acum.
Am incercat marinata, nu mai fac cu ea cruda, in general imi plac conservele din comert cu peste marinat (prajit/gratar apoi in otet)
Am incercat la cuptor, a fost buna.
Afumata n-am incercat pt ca n-am conditiile necesare si parca as evita metoda nefiind una sanatoasa...

Pergamentul ala e foaia de copt?

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 29 Apr 2020, 21:21

Pag. 116 ,"pensionarul" a scris o fabuloasa (prin simplitate si savoare)reteta de macrou marinat . Eu am marinat , dupa spusele lui , stavrid , scrumbie si sardele . Minunat !
Scrumbia a stat la sare si otet cate 48 de ore , si ,trebuie sa mentionez ca am tinut-o ulei vreo 4 zile inainte de degustare .
Pescarii din Sf. Gheorghe , au o metoda de marinat rapid scrumbia , cu zeama de lamaie (de fapt este o salata cu scrumbie cruda).Nu cunosc cu exactitate reteta , d ar pot afla . Este foarte buna .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 29 Apr 2020, 21:23

Pergamentul ala e foaia de copt?

Da .

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de johnnybravo » 29 Apr 2020, 23:24

merci de reteta, o sa incerc :)
am vazut ca e adaptare dupa asta:
https://www.petitchef.ro/retete/felul-p ... fid-622140

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 14 Noi 2020, 16:25

Un sfarsit de toamna excelent.https://postimg.cc/gallery/gXcJxKh
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 12 Apr 2021, 20:08

>>> Cu mult timp in urma… , cand ospetele se tineau lant , a venit si ultima zi de dinaintea postului…
Pentru asa ocazie , m-am gandit sa gatesc ceva mai deosebit si mi-am adus aminte de pieptul de rata cu portocala . Nebunie curata . Dupa post , cand nu voi mai putea sa ma gandesc la miel , repet gateala asta .
> Piept de rata cu portocala . Un piept de rata zdravan , taiat in 2 jumatati , atentie este obligatoriu sa aiba piele . Partea cu piele se cresteaza in romburi iar cea cu carne se sareaza . Bucatile de piept se pun intr-o tigaie rece (f. important) prima data pe partea cu pielea si se rumenesc pana devin aramii . Eu pun in tigaie un strop de ulei , partea cu pielea lasa grasimea in care se face sosul . Daca rata a fost slabanoaga , se poate pune putina untura de rata (se gasesta la supermarket si este chiar buna). Se scot bucatile rumenite de piept , se pun pe hartie de copt intr-o tava la cuptorul incins in prealabil , cam
12 -14 minute , nu mai mult .
In grasimea ramasa in tigaie se pun cam 100 ml coniac , 3 linguri sos de soia , zeama de la 3 portocale si cand sosul s-a legat, se adauga si o lingurita de miere .Se amesteca .
Carnea scoasa din cuptor sta la odihnit vreo 5 minute cu cate un cub mic de unt deasupra.
La servire se acopera cu sosul obtinut . Cartofii gratinati si un vin bun desavarsesc ospatul . Eu am avut o Cramposie selectionata , olteneasca , de la mama ei…
Ie-te , m-a gasit cheful de scris!!!

Scrie răspuns