Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 19 Iul 2019, 19:05

am reusit sa realizez reteta pensionarului ,dacă pestele nu este foarte proaspăt,sunt probleme. la prima încercare am stricat tot cu ardeiul foarte iute si am aruncat cele două borcane cu fileuri .acum am facut reteta cu hamsii, cam chin,dar ,in final bune.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 24 Iul 2019, 20:24

marcel gheorghita scrie:
06 Mar 2019, 11:18
Stie cineva cum se poate marina/conserva obletele - pe modelul ansoa...?
Din pacate nu-i posibil , nu se poate , absolut !Is doua clase mult diferite de peste in cea ce priveste grasimile , mai bine zis enzimele care fac maturarea , nici vorba .

Daca nu ma insel , is vreo doua specii din care poti sa faci anchoua , restu is glume , din pacate , de la an la an , apar tot felu de ....aparitiii ... sa le zicem .
Ca sa ai o idee , kilu ajunge la vreo 80 de euro . minim , in Franta sau Germania poate trece de pretu asta .

Sa incerci ceva din oblete , buna idee , insa nicicum anchoua :wink:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pikeman » 25 Iul 2019, 09:59

poi faci ceva diluat, iei din speciile alea doua juma de kil si bagi oblete printre :lol1: :lol: iesi mai ieftin :headbash:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de vgb » 02 Sep 2019, 03:05

tocmai am terminat un spanish mackerel, facut intreg la cuptor, cu felii de lamaie si o crenguta de menta proaspata. cel mai bun peste gatit de mine :mrgreen: si probabil in primii 3 cei mai gustosi pesti pe care i-am mancat ... excelent gust, carne moale, preia aromele din condimente fara sa fie depasita de ele.

pe langa senzatiile misto cand ii ai in bat (sunt totusi pesti pelagici, greu de ajuns de pe mal), sunt excelenti de mancat. apropo, imediat dupa ce i-am prins, i-am sangerat, curatat (in apa de mare, sarata) si pus in genata frigorifica cu gheata. data viitoare cand mai prind o sa incerc sashimi :wink: eventual chiar pe malul oceanului, cum recomanda cineva p'aici :mrgreen:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 21 Oct 2019, 19:19

>>> Toamna , vremea mustului si tulburelului . In gastronomia autumnala , un loc de cinste il ocupa pastrama de berbecut (mai cinstit spus de oaie , ca nu chiar toti sunt berbecuti). Pe gratar sau in tigaie , asociata cu must , imi trezeste amintiri de neuitat din adolescenta si armata .
Zilele trecute am avut un festin de acest gen , si mi-am permis sa vin cu o inovatie . Gatita de mine de ceva vreme , s-a bucurat de aprecieri de-a lungul timpului . Pastrama de berbecut/oaie , nu foarte sarata dar ‘rasfatata’ in mirodenii[strictul necesar (preparata de gazdele unde am petrecut)] am gatit-o cu ceapa taiata julien si calita , la stadiu “sticloasa”, in ulei . Am adaugat pastrama taiata in felii lungi si subtiri si cand s-a rumenit putin am adaugat jumatati de rosii cherry (merg si cubulete de rosie proaspata) si piper proaspat macinat . Gateala se supravegheaza permanent si se amesteca . Rezultatul este fabulos , rezulta un sos grosier foarte bun , care parca atrage stacanele de must .
Gateala merge bine si cu pastrama proaspata de porc sau pasare . La un kg de pastrama pun 2 cepe maricele si cca. 8 rosii cherry sau o rosie mare taiata cuburi grosiere . La ceaun , pe pirostrii , este nenorocire . Asociata cu Merlot …, arma de nimicire in masa .

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de adrian99 » 21 Oct 2019, 20:34

si cand fostul ministru Daea indemna lumea sa consume carne de ovina era luat in deradere... :|
e drept,n-o recomanda alaturi de Merlot... :D

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 29 Oct 2019, 06:30

Duminică am participat la un grătar.Vedetele au fost coaste de porc marinate în dulceață de ceapă.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de marcel gheorghita » 29 Oct 2019, 10:32

Coastele merg marinate si cu dulceata de ardei iuti. Dar sa nu fie prea picanta, ca nu le mai poti manca.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 29 Oct 2019, 14:48

kleniacul scrie:
29 Oct 2019, 06:30
Duminică am participat la un grătar.Vedetele au fost coaste de porc marinate în dulceață de ceapă.
Am cumparat din Franta(se gaseste si la noi), dulceata de ceapa cu trufe...
Nici nu mai are rost sa comentez .

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 29 Oct 2019, 15:29

Acum mi-o foameee,de nu știu unde să găsesc o șaorma,și tu vorbesti de trufe!
Trufe sînt și in Romania,eu am gasit la Buzău.

Scrie răspuns