Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de bogdanpesc » 07 Dec 2017, 09:49

@ pikeman
No problem

Aseara nu a mai avut cine posta.M-am impiedicat la amicul meu(cu afumatoarea) de oaresce bere asezonata cu feliute de avat afumat ...mare greseala am facut.
Stand la povesti cu inca o familie s-au dus pe topogan (a se citi gat) cam jumatate din fileurile mele.Concluzia unanima a fost, ca nu-i peste afumat mai bun decat avatul...poate este o concluzie falsa dar dupa cateva beri este de inteles :)....Multumesc onoratului Malin ca nu a pus si avatul pe lista neagra a pestilor pe cale de disparitie din DD alaturi de crap,stiuca,somn si salau.
Ce a fost interesant este ca nu este sarat rau,eu nu mananc sarat(sanatatea nu-mi permite) si nici nu-mi place mancarea sarata si cu toate astea a avut un gust deosebit de bun.Sa numai zic ca nimeni nu a ghicit ce peste mananca.
Am borcanele de marinata pe terasa si ma invart mai ceva ca pisica pe linga ele...maine tot desfac unul sa vad ce minune este inauntru.
respecte

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 07 Dec 2017, 15:46

> "bogdanpesc” , lasand la o parte afumaturile…, ca nu mai pot de pofta , imi storc mintea si nu-mi dau seama unde ne-am intalnit . Sa fie…Matita (pana sa o vanda Raduta) ? ,…tabara de corturi de la bratul Cernovca (acum 3 ani) ? , … sat Caraorman ? Sunt singurele locatii unde am cunoscut Bogdani ( cel putin asa tin minte).

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de bogdanpesc » 07 Dec 2017, 16:31

La mila 23...acum vreo 6-7 ani cred...eu eram cazat la familia Marcov si Dvs ati venit cu oarece prieteni la ponton.

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de bogdanpesc » 07 Dec 2017, 16:37

Ne-am mai intalnit pescuind prin Baclanesti,Sontea lata,Fortuna...tot in perioada aia

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de bogdanpesc » 12 Dec 2017, 17:55

Salut !
Am gustat din marinata,impreuna cu familia si cativa prieteni, pana s-au evaporat toate borcanele (10 la numar in trei zile).....a iesit un deliciu.Maine scotocesc prin congelator si fac alta tura :)...sunt curios din stiuca ce-o iesi ??

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 13 Dec 2017, 21:48

“ nihil sine Deo”
Fiecare om traieste o frantura de istorie , fragmentele unite formeaza istoria unui neam . …am fost cu familia la Arcul de Triumf si le-am spus baietilor mei ceea ce bunicul (eroul de la Marasesti) mi-a spus cu multi ani in urma :“ nu-i da uitarii pe cei ce au facut ceva pentru tara “.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 14 Dec 2017, 10:50

deltaic scrie:“ nihil sine Deo”
Fiecare om traieste o frantura de istorie , fragmentele unite formeaza istoria unui neam . …am fost cu familia la Arcul de Triumf si le-am spus baietilor mei ceea ce bunicul (eroul de la Marasesti) mi-a spus cu multi ani in urma :“ nu-i da uitarii pe cei ce au facut ceva pentru tara “.
Bunicul tau,in plus fata de dragostea lui de tara, a avut ca indrumatori pe maiorul Antonescu din Marele Stat Major,pe maresalii Prezan,Averescu,Eremia Grigorescu si generalul Berthelot.
Si Regina Maria,artizana Marii Uniri.Iar politicieni erau Bratienii, Maniu si Mihalache.
Nu gunoaiele de azi.
"Fii om drept.Recunoaste ca pe deasupra ambitiilor,intrigilor si urilor este Patria,este Vesnicia Neamului si ca acolo trebuie sa ne intalnim intotdeauna chiar daca nu ne intelegem de fiecare data".Ion Antonescu,Maresal al Romaniei,Mesaj catre Romani,01.01.1941.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 31 Dec 2017, 12:45

In primul rand sanatate si la multi ani tuturor romanilor,oriunde unde ar fi...
Nu uitati ca maine e prima zi in care sarbatorim 100 de ani de la statul unitar Romania si fo' 42.000 de ani(cel mai vechi Homo sapiens-"Ion din Anina") de cand suntem neclintiti de aici,din plaiul nostrul frumos..

On topic acum,o reteta simpla..
Slaninuta la borcan...
Un porc parlit cu paie, cum se cuvine are si cateva "cazaturi" la sacrificare si impartire,ziceti-i cum vreti..
Slaninuta cea mai subtire(max 2 cm),din capacul de la pulpa,gusha,de la orice "fasonat" de burta("foali" in Transilvania") se ia cu grija,se taie cat sa incapa intr-un borcan(gen Ik.a) cat mai etans..
Ramurele cimbru,2 cuisoare,usturoi facut pasta,max 5 boabe ienupar si saramura strashnica din sare neiodata.
Se capaceshte si se lasa la frigider minim 7 zile.
Se papa cu ou fiert "cleios" si branza.
Normal, tzuica pt adulti.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de marcel gheorghita » 08 Ian 2018, 10:30

Doar la saramura?
La noi, in Moldova, nu se pune slanina la saramura....adica se pune, doar pt a o pregati pt afumat...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 08 Ian 2018, 10:53

marcel gheorghita scrie:Doar la saramura?
La noi, in Moldova, nu se pune slanina la saramura....adica se pune, doar pt a o pregati pt afumat...
Este o reteta rapida,(o faci si la bloc) asta pana cand slaninile/suncile stau in covata 3-4 saptamani(depinde de grasime),in saramura, in asteptarea fumului.
In 5-7 zile e gata,iese o minune usturoiata,picanta si frageda,binenteles.
La fel si kaiserul fiert in vin si cidru de mere si aromat cu boia si cimbru(sau gusa)..

Scrie răspuns