Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mircioneolt
veteran
veteran
Mesaje: 938
Membru din: 12 Noi 2009, 13:25
Localitate: Rosiorii de Vede

Mesaj de mircioneolt » 21 Dec 2011, 20:47

inca una.... file de salau dat prin boia dulce si usturoi zdrobit de lasa cateva ore dupa care se prajeste fara ulei doar o lingurita de unt se face foarte repede am luat reteta de pe net si acum o fac de ceva ani si mananc de imi fruiera urechile cu vin alb si cartofi natur :D

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 20:50

Este mai mult decat pot indura! Acum fac bagaje dar...vedeti voi cam intr-o ora.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 21 Dec 2011, 21:22

deltaic scrie:Este mai mult decat pot indura! Acum fac bagaje dar...vedeti voi cam intr-o ora.
Nu te mai chinui degeaba,in poze sint si produse de post,de ex sparanghelul,deci pe el.Sa va pun si eu o reteta de salau:se ia salaul,una-doua bucati,dupa priceperea pescarului si numarul mincaciosilor,se curata de mate si de solzi,se unge cu putina sare,ulei,un praf de piper,se lasa cam o jumatate de ora sa se odihneasca,se tavaleste prin malai,apoi se prajeste in tigaia bine incinsa,in care punem cam jumatate de pachet de unt si ulei cit mai trebuie.Se scoate cind se face crocant pe ambele parti,se serveste cu lamiie,usturoi si un vin alb demisec bine racit.Foarte important :cind incepe sa se prajeasca verificati usa sa fie inchisa,sa nu va viziteze vreun vecin,mai ales din cei care postesc(':D')

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 21 Dec 2011, 21:29

Alta reteta,foarte usor de facut:se ia muschi de porc,se taie cuburi de cam 5 cm latura,se sareaza,pipareaza,se inconjoara pe lateral cu bacon,asta se prinde cu scobitoare prin muschi,apoi se frige cubul pe o tigaie grill, pe toate laturile,la sfirsit drept capac punem pe cub putin cascaval si se asteapta topirea acestuia.Carnea de porc e frageda si se frige usor,nu trebuie sa fie decit usor rumenita pe toate laturile,se patrunde si in interior,trebuie insa o tigaie groasa,care frige si in profunzime si nu arde carnea la suprafata.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 21 Dec 2011, 22:14

kleniacul scrie:Alta reteta,foarte usor de facut:se ia muschi de porc,se taie cuburi de cam 5 cm latura,se sareaza,pipareaza,se inconjoara pe lateral cu bacon,asta se prinde cu scobitoare prin muschi,apoi se frige cubul pe o tigaie grill, pe toate laturile,la sfirsit drept capac punem pe cub putin cascaval si se asteapta topirea acestuia.Carnea de porc e frageda si se frige usor,nu trebuie sa fie decit usor rumenita pe toate laturile,se patrunde si in interior,trebuie insa o tigaie groasa,care frige si in profunzime si nu arde carnea la suprafata.
Ai ai ai...asta pare extrem de gustos dar:

Cum il prajesti pe toate partile daca 4 laturi sunt invelite in bacon? :roll:

Sugestie: Decat cascavalul ala, mai bine faci un sos de branza. Garantat este mult mai potrivit si mai gustos.

Inca nu stiu sa fac sos de branza, dar ma voi documenta si revin candva, dupa ce reusesc sa il si gatesc. Este genul de sos in care se poate inmuia orice fel de preparat la gratar.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 21 Dec 2011, 22:28

Chiar daca e invelit in bacon,pui cubul pe fiecare latura pe grill,chiar daca se arde putin baconulk,carnea se face bine si nu se arde.Nu stiu sa fac sos de brinza,asa ca e mai usor sa pun cascaval pe el,eventual poti pune carnea intr-un vas Jena si pui o ,,capita"de cascaval ras pe fiecare bucata,apoi pui capacul si astepti 5-6 minute.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 22:38

Sa incepem cu ceva usor.Un coctail care va poate garanta o seara romantica cu sotia sau iubita(sa se consemneze aspectul). De la 3 pahare in sus toate femeile par frumoase,de la patru, prezenta femei este facultativa.
>>>" Dark Knight"- in shaker se pune gheata(cam 5 cuburi) 40 cl.Kahlua(lichior de cafea),40 cl.vodka,40 cl expresso rece. Se agita bine si se serveste in pahar tip Martini. Trebuie sa faca un strat uniform de spuma.
Shakerul de calitate nu se spala decat cu apa fara nimic altceva.Nu se atinge in interior nici macar cu burete moale.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 21 Dec 2011, 22:50

cokteil? cokteil? de raci? mmm...!!!
ssssorrryyy, am gresit topicul :cry:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 21 Dec 2011, 23:12

deltaic scrie:Sa incepem cu ceva usor.Un coctail
Rine , ...... GARANTEZ PERSONAL , ...... e "doctor" de coctail-uri ! D-alea elaborate , cu retete respectate "cu pipeta" , cu arome drastic de respectate , cu trusa proprie de accesorii pt preparare ( trusa care se spala doar dupa niste ritualuri ...... probabil secrete , nestiute de muritorii de rand ) , ..... etc !

Doreste-ti sa s-apuce vreodata in preajma ta de-un coctail d-asta ......

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 21 Dec 2011, 23:23

cred ca-i bun la d'astea baiatu' :lol:
i-asi mai zice eu cate ceva si de delta aia a lui da's off :lol: :lol:

Scrie răspuns