Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 17 Iun 2014, 21:49

https://www.google.ro/search?q=galbiori ... B638%3B428

am bagat o portie asa ca de inceput de sezon cu taitei lati.....afinele nu sunt multe dar de pofta merg.....

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 18 Iun 2014, 11:16

Edi,ce pofta mi-ai facut cu galbiorii...
Acum sunt in cautare de cirese amare,cu siguranta nu gasesc.Mai gaseam cand mergeam pe la soacra-mea,prin Tg.Neamt.Cum nu am timp sa ajung acolo,caut prin zona. Din minunatiile astea de fructe cred ca iese cea mai buna dulceata si palinca,cel putin pt. mine, sunt supreme.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 18 Iun 2014, 19:32

eee eu de 8 luni tot astept si acum a venit timpu sa scap de asteptare,am cateva locuri unde daca luna iunie e ploioasa se fac,acum incep sa apar si in consecinta is plini de apa dar gustul lor unic nu ai cum sa nu il uiti,este singura ciuperca pe care as manca-o non stop,aroma ei e inconfundabila si aproape cruzi facuti pe jar sunt belea.....cu ciresele e mai nasol anu asta,chiar si in partea aia de tg neamt,borsec,tihuta,cheile bicazului a fost vremea rea in momentul infloriri putine au scapat si alea suta in mie is mancate de grauri asa cum am vazut in cel mare de langa gradina,poate la campie sa fie dar ptr mine un cires din padure face toti banii...am cativa rozalii in apropiere dar nu sunt asa de buni era unu negru dar s-a gasit un idiot sa il taie....sper ca cei 2 lasati sa creasca sunt negrii...sa vina o data caldurile si vara sa pot culege cimbrisor,ciresele ptr dulceata, sa fac finu, sa pregatesc ptr corcoduse sa gust putinele pere de iulie din care iese o tuica....

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 19 Iun 2014, 13:00

edâ„¢ scrie:de 8 luni tot astept si acum a venit timpu sa scap de asteptare.........
sa vina o data caldurile si vara sa pot culege cimbrisor,ciresele ptr dulceata, sa fac fanu, sa pregatesc ptr corcoduse sa gust putinele pere de iulie din care iese o tuica....
Romanul gospodar,iata-l..are un calendar clar al recoltelor si un respect pe masura acelor roade daruite de D-zeu..
Am stat odata de vorba cu un om simplu,din munti, care mi-a spus senin ca a fost nascut "in vremea fanului"..
Il intrebasem doar cati ani are(n.a.75 ani) si cand s-a nascut.

Edi...nu zici si matale reteta de galbiori cu taitei lati,rogu-te?
Scriu in curand si reteta mea de galbiori cu....creveti..

N.B.Pere de vara,mici,moi,dulci si plin pomul... si de pere si de viespi@albine.....hmmm....Wiliams probabil....sau cum ziceyu honved...Vilmosh polinko..scz precara mea secuiasca..

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 19 Iun 2014, 19:00

@ edi, nuke, deltaic, luci_t , crapmaniacul, & Co ....nu-mi veniti acum in minte toti ....Iertati-ma :cry:

VA IUBESC SI VA " PREPAR " DE CATE ORI AM OCAZIA ....N-O SA VA LAS ...DE MA TAIE DE PE FORUM, PENTRU VOI , RUP LUMEA IN DOUA, INVERSEZ POLII, FAC MUTATII GENETICE SI-L FAC PE ADIGEU UN BIET GIGEL ....MA LOGHEZ CU "N" SPREZECE CONTURI ... BON APETIT , MON AMI!!!

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 19 Iun 2014, 19:16

nuke scrie:
N.B.....sau cum ziceyu honved...Vilmosh polinko..scz precara mea secuiasca..
Meri ( nu peri :P ) in pustushag ...Perele tale vilmosh samana cu obrajii bucalati a jijelului ....daca mai pui si parosul cret al adijeului de la avatar , iese tumna o pizda ungureasca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de geppetto » 20 Iun 2014, 09:16

[editat de jb] ajunge!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 21 Iun 2014, 06:05

nu , acu pe bune, macar topicul asta lasati-l curat. ce dracu , aci suntem la masa.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 21 Iun 2014, 19:16

MuskMd scrie:nu , acu pe bune, macar topicul asta lasati-l curat.aci suntem la masa.....
Un comentariu de bun simt.
Imi fac sila mizeriile.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 21 Iun 2014, 20:02

nuke scrie:
MuskMd scrie:nu , acu pe bune, macar topicul asta lasati-l curat.aci suntem la masa.....
Un comentariu de bun simt.
Imi fac sila mizeriile.
:respekt:

Scrie răspuns