Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 09:14

>Zuckala< asteptam nerabdatori.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 21 Dec 2011, 09:30

deltaic scrie:>ranga< pacat ca nu am ajuns sa gust tiuca si magiunul de Chiojdu. Este pe lista de prioritati (in afara de delta)pentru 2012. Imi doresc foarte mult sa-mi petrec un craciun in zona asta.
http://www.youtube.com/watch?v=a9BP4I3yBOo

Tuica am eu aici in Bucuresti. Magiun iti aduc cand ma duc acolo. Si mai sunt specialitati din zona pe care nu le mai gasesti in alte parti. Bureti laptosi prajiti sau bagati la borcan ai mancat? Uite asta ar fi o reteta pentru amatori de ciuperci de padure. Zilele astea o pun pe site.

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 21 Dec 2011, 12:51

dupa aia de mistret[reteta] una pt carnati din peste se poate, am mancat odata dar nu am intrebat ce si cum si acu imi pare rau
orcum cand vizualizezi topicu asta tre sa ai burta plina ca altfel te ia-u durerile de stomac :D

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 12:56

Trebuie sa o afli neaparat.Este ceva nou,cel putin pentru mine.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 21 Dec 2011, 14:00

Va recomand o reteta "invatata" in timpul petrecut in Franta pe malul marii.

Dorada a la plancha - specific spaniol
- se ia una bucata dorada in functie de cum gasesti (cam 1 kg), se curata de mate si solzi
- se fileteaza curat cat sa iasa 2 fleici frumoase (mie mi-a luat o groaza de timp sa fac asta din cauza ca nu ma pricep si nici nu am cutit special)
- se pun bucatile de carne intr-un recipient si se asezoneaza cu sare de mare, piper proaspat macinat, 5-10 ml ulei masline extra, jumatate de lamaie stoarsa si 2 crengute de cimbru verde
- se lasa la frigider 15-20 de min max (ca sa nu isi traga prea multa aroma)
- pe plita, gratar foarte incins se da cam 2-3 minute pe fiecare parte (se poate lasa si mai putin in functie de preferinte)
- se mananca imediat ce a fost luata de pe gratar, preferabil stropita in prealabil cu putina zeama de lamaie
Langa peste, se pot pune cartofi natur, orez cu bob mare care nu se lipeste, legume la gratar, cam orice. Eu de obicei aleg ceva deosebit gen sparanghel, care fiind usor duceag, mi se pare ca face o combinatie strasnica cu pestele.

Timp de preparare propriu-zis - 6-8 minute

O mica nota: a nu se exagera cu asezonatul. este un peste foarte gustos si e pacat sa i se schimbe gustul prea mult.

Imagine
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 16:00

Nu puteai sa postezi poza asta cand aveam dezlegare la peste??Candva poate o incercam impreuna. Trebuie sa fie al naibi (doamne iarta-ma)de buna. Acum tocmai am mancat margarina pe paine cu masline,o nebunie...dar mai sunt 4 zile...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 21 Dec 2011, 17:08

margarina? azi e miercuri si nu e dezlegare la ulei. :P
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 21 Dec 2011, 17:31

@T.Adrian.
Nu arunca capetele si cozile de la dorada.Iei in plus insa si una bucata dorada,o tai felii si faci ciorba clasica de peste insa o acresti NUMAI cu zeama de varza murata.
Nu o sa iti para rau!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 21 Dec 2011, 17:33

Asa este dar urmeaza 3 zile de post negru impus.Ma pregatesc.Postul pastelui il tin mult mai strict. Este uimitor cat pot manca cand nu-mi impun restrictii si cat pot rezista fara hrana cand ma ambitionez. Sunt gurmand si cu greu imi mentin greutatea optima.Postul ma ajuta mult in sensul asta.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 21 Dec 2011, 17:50

muschiulet de porc la gratar.
Imagine


Se iau-2-3 muschiuleti, se condimenteaza, se aseaza intr-un castron, se stropesc cu otet balsamic rosu, se taie 5-6 catei de usturoi peste, se toarna ulei de masline ca sa se unga bine si sa balteasca putin si se aromeaza cu 3 crengute mici de rozmarin verde. Se acopera castronul cu o folie de aluminiu si se introduce in frigider.
Dupa 24 de ore, muschiuletul se scoate si se pune pe gratar intreg, avand grija sa il intoarcem pe toate partile din 3 in 3 minute pana se rumeneste bine si formeaza o crusta rosiatica.
Cand este gata, se ia si se pune intr-un castron. Peste el se presara putin ulei de masline, un cubulet de unt, se acopera si se lasa sa stea 5-10 minute. Pe urma se taie felii de 1 cm si se asaza pe un platou. In castronul in care a stat dupa ce a fost luat de pe gratar se piseaza 2 catei de usturoi si se adauga la sucul lasat 50ml de vin. Sosul astfel obtinut se toarna tot peste feliile de pe platou. Merge foarte bine cu piure de cartofi si salata de ardei copti. (Pentru cei cu probleme de greutate sau de digestie se recomanda servirea muschiuletului cu garnitura de legume si nu cu piure deoarece proteinele in combinatie cu carbohidratii se digera foarte greu)
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns