Fetisisti,Superstitioshi,obiceiur si alte hakitze de pescari

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Fetisisti,Superstitioshi,obiceiur si alte hakitze de pescari

Mesaj de Mugurstefan » 29 Noi 2007, 21:03

Avand in vedere ca iarna ne mai tine pe la case , si ca public au avut loc niste demascari de 'psihopati' , propun si eu un subiect ...

aici ar trebui sa-i regasim pe fetisisti, cei care se indragostesc de scule mult peste normal zic unii.
Superstizioshii, daca sunt... :twisted: :twisted:
si ce o mai fi pe langa viata noastra de pescari psihopati. :)


Eu recunosc , cu superstitia am dat-o in extrema cealalta, in sensul ca inainte de a pleca la pescuit.. spun la vecini sau cu cine ma intalnesc la lift in speranta ca o sa aud cate o "bafta", "mult noroc" si alte urari 'iubite ' de pescari.
Interesant, dupa ce-mi ureaza isi dau seama ca " dar nu se spune la pescari asa .NU ? "
Dar eu..." absolut, " Bafta" sau "Noroc " e tot ce-si doreste un pescar inainte de o zi de pescuit !"

Am niste ramari si baboieri la mine in bloc...putina incurajare nu strica !
In plus, de fiecare data am prins ce mi-am propus dupa o incurajare din aceasta si plec cu mai multa incredere la peste:wink:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 29 Noi 2007, 21:17

din ciclul, fenomene deviante cauzate de plict, dupa disparitia impusa a culegatorului de gutui. ce rani adanci a lasat omu'...jale! :)

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 29 Noi 2007, 21:25

Ndeahhh.... chestii pe care nu le stiati despre voi au iesit la suprafata.
:wink:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 30 Noi 2007, 09:54

Shinka ceva,

asta cu Bafta vam spus-o pentru ca imi amintesc ca aveam un camarad de pescuit caruia daca ii ura cineva inainte de iesit din orash "bafta " sau "noroc" la peste nu mai dadea in ziua aia.
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
vytalie
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 19 Sep 2006, 13:39
Localitate: chisinau
Contact:

Mesaj de vytalie » 30 Noi 2007, 13:37

cind plec la pescuit pe un timp mai indelungat nu imi iau mincare nici un fel de peste (conserve sau altceva), deasemenea inainte de a pleca la pescuit nu maninc peste. totusi daca se intimpla cumva sa maninc si se iveste o ocazie sa merg la pescuit, uit de regula si plec, dar in cele mai multe cazuri nu prind. :(
zbit'n cotlon

Avatar utilizator
holykowalsky
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 03 Aug 2006, 07:45

Mesaj de holykowalsky » 30 Noi 2007, 16:56

si mie imi place sa imi ureze sotia "bafta ,noroc si multi pesti" si incerc sa conving cat mai multi oameni ca asa se zice la pescari ... :twisted:
...sincer chiar nu am nici o superstitie da imi place sa ma joc cu mintile altora :twisted: :twisted: :twisted:
Bla bla bla, bla bla bla

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 01 Dec 2007, 07:06

sunt superstitios de fel....daca nu pescuiesc in apa nu prea reusesc sa prind peste.....intodeauna prind peste cand pun ceva la capatul firului...un vobler...twister...am obesrvat k numa cu firu gol nu reusesc sa prind ceva...........am incetat sa pescuiesc in cada....nu prind nimik nicioadata.....desi il mai stiu pe unu care a zis k a prins un slap:))) :lol:

Scrie răspuns