Editare video

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Editare video

Mesaj de Adelin » 07 Feb 2015, 15:27

Ce resurse sunt necesare pt a putea descarca filmari video si editarea acestora pe un Laptop? Ma refer la editarea filmărilor făcute cu o camera sport full hd. Am auzit mai multe variante, ca e nevoie ca laptopul sa aibe cat mai multi rami, procesor de peste 3G si nu as vrea sa iau scula de care nu am nevoie.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Editare video

Mesaj de Adelin » 08 Feb 2015, 13:24

Spunea un prieten ca pt editare ar fi mai bun un pc...
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Editare video

Mesaj de tudor » 08 Feb 2015, 15:20

Merge bine si un Mac pe care pui Final cut pro.
Este adevarat ca trebuie cat mai mult RAM si o carte grafica (nu stiu exact cum ii spune in Romaneste, cand am plecat nu erau calculatoare) cat mai performanta. Altfel lectura nu va fi fluida. Depinde si de debitul fishierelor video care ies din camera pe care o utilizezi. Talia imaginii poate fi 1920x1080 la doua camere diferite dar la una debitul sa fie 100mb/s si la cealalta 5mb/s.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Editare video

Mesaj de johnnybravo » 08 Feb 2015, 23:07

mi-am schimbat laptopul special cu unul care sa-mi permita editarea filmarilor fullhd...
CPU Intel i7 2.3GHz, 16GB RAM, NVIDIA GeForce 650M. era bun SSD dar am SCSI HDD
mere brici, ce-i drept laptopul vechi nu-mi reda imaginea deloc la un fullhd :)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Editare video

Mesaj de boistean » 09 Feb 2015, 10:43

bineinteles ca RAM cat mai mare si placa video dedicata (si cat mai tare). depinde insa foarte mult si de complexitatea softului pe care-l folosesti la editare. sunt softuri "bazate" care mananca foarte multe resurse. in plus, daca vorbim de laptop, sistemul de aerisire/ventilare trebuie sa fie foarte bun, pentru a nu avea surprize neplacute.

vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Re: Editare video

Mesaj de vasivoicu » 09 Feb 2015, 11:21

eu zic sa te uiti la un asus rog

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Editare video

Mesaj de Adelin » 09 Feb 2015, 12:03

vasivoicu scrie:eu zic sa te uiti la un asus rog
Mai exact?! Sti un magazin care il comercializeaza la pret bun?! :roll:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Re: Editare video

Mesaj de vasivoicu » 09 Feb 2015, 19:26

Pai, sunt mai multe, de fapt e o serie de laptopuri de gaming, asus rog (republic of gamers), de asemenea, seria n de la asus are performante de top. Un prieten a luat un model cu display de 17" de la pc garage, dar sunt sigur ca gasesti si alte magazine online care au preturi cava mai bune, poate in ungaria, germania...

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Editare video

Mesaj de RYOBI » 09 Feb 2015, 19:39

Procesor: Procesor server Intel Xeon Quad-Core E3-1230 v3 3.3GHz, box = 1153 RON

Este acelasi procesor cu cel indicat de Porcofon doar ca nu stie instructiuni video. Lucru ce oricum nu mai conteaza la ce vrei tu sa faci pentru ca oricum "i-o dai sa behaie in full" si mama lui va fi placa video!

Daca vrei o comparatie, iti iei masina fara sistem audio pentru ca stii ca oricum iti vei lua un sistem audio dedicat.

Iesi insa mai ieftin cu cca 250 RON pe care ii pui deoparte pentru alte chestii.






Placa de baza: Placa de baza ASUS GRYPHON Z87 = 583 RON

Mai ieftina. Acelasi chipset f bun, cu o racire usor mai slaba (decat versiunea indicata de Porcofon, care este varf de linie. Dar fata de mainstream este net superioara, uita-te si tu ce radiatoare are) dar arhisuficienta mai ales daca ii pui un fan lateral carcasei. Mai castigi si aici cca 300 RON



HDD pentru sistem:

Versiunea 1: SSD Samsung 840 EVO 250GB SATA-III 2.5 inch = 595 RON

Sunt cele mai bune in acest moment, mai bune si decat cele de la Intel. La fiabilitate cei de la Kingstone au dat zbarci rau de tot cand au bagat pe piata seria V300 cu loturi super bune, au avut review-uri excelente si imediat au inlocuit in loturile urmatoare memoriile folosite cu niste pocnitori ieftine de acum nu mai stiu cum sa le scoata de pe piata fara sa afle lumea de magarie. Si din ce-am citit mai sunt si altii in situatia lor. Asa ca am mers pe ceva ce nu a avut nici o problema pana acum si care, in plus, au si vitezele cele mai bune. Doar ca nu au optimizarile sistemului (optimizarile din windows) asa cum au cele Intel. Insa le faci manual si iesi mult mai castigat financiar.

Versiunea 2: 2 x Hard disk WD Black 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB WD1003FZEX puse in RAID0 = 636 RON



Iar pentru storage.... ce "hdd vrea muschii tai", cat mai mare sa fie.



Memorii: orice memorii vrei tu, minim 16GB sa fie si cu radiator metalic pe ele. Oricum ai garantie pe viata sau minim 5 ani la toate. Peste 5 ani.... noi sa fim sanatosi!



Carcasa: Carcasa Super Flower EVO SF-800R, ATX, Mid Tower, Fara sursa, Negru/Rosu = 284 RON



Din punctul meu de vedere se bate de la egal la egal cu carcase de firma cu preturi de 3-4 ori mai mari. Are 4 ventilatoare incluse, 2 din ele sunt de 140mm, cel lateral este de 230mm, locul de sursa este jos si poti sa il mai maresti daca iti iei o dihanie de sursa, bay-ul de hdd are o spuma cauciucata pentru amortizare vibratii.... O am de cativa ani buni si nu am ce sa-i reprosez! Este fantastica! Singura chestie negativa la ea este legata tot de acel ventilator lateral care ma incanta pe mine si anume:

a. nu are filtru de praf

b. iti "mananca" 2.5 cm din interior si cooler-ul ala de procesor recomandat vine cam la mm.



Sursa: orice sursa de brand cunoscut. ThermalTake, ThermalRight, Antec, Zalman, etc... DE MINIM 650W! Nu te zgarci cu sursa caci vei plange mult si bine daca o faci! Eu sunt patit si nu o data si asta in conditiile in care eu chiar nu m-am zgarcit. Dar s-a intamplat, asta este.... singura mea vina este ca nu am facut mentenanta la ea. S-a ars ventilatorul sursei si de-acolo beleaua-n lant, sursa, placa de baza, procesor.... Asa a considerat nenea Murphy.... "Eftin" :D


E un copy paste dar sunt recomandari bune si eu fac editare video de vreo 8 ani

Poti sa uiti de laptop
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Editare video

Mesaj de eu » 09 Feb 2015, 21:20

Pentru a te decide ce jucarie vrei sa iti iei pentru editarea video, ar fi mai simplu daca ai incepe cu alegerea unui tool de editare video.
Tool-urile care se respecta au cerinte de sistem specificate clar (cerinte minime, medii si cerintele cu care ar rula foarte bine)
Un alt factor in luarea unei decizii, ar fi si bugetul (poate asta ii primu criteriu).
Sincer, oricine iti poate recomanda un animal de sistem (ce nu iei un server?), doar ca este important daca ti-l permiti.
Acum inca o parere care cred ca toata lumea o accepta: un laptop va avea "dotari" mai stabe decat un pc la acelasi pret.
Motivul e simplu...platesti mobilitatea + constrangeri de spatiu.

Ceva concluzii:
- mac-urile sunt excelente la editare foto\video daca iti permiti
- daca nu e mac, alege un pc cu cat mai multe resurse (Ram, CPU, Placa video, etc..) si un display generos.
(nu vrei sa te chioresti la un display de laptop de 15 inch)

Comercianti decenti: emag, pc garage, cel
:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Scrie răspuns