Doar vs decat

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Doar vs decat

Mesaj de OldSVF » 12 Feb 2021, 18:29

Tot mai des auzim expresia "decât"în loc de "doar".Ori că apare in videoclipuri,ori in anunțuri,devine supărătoare:
"-Am prins "decât"un pește..
"-Mulineta a fost folosita "decât" o data...
Nu sunt eu cel mai mare "gramaticar"dar hai sa nu mai chinuim limba romana.Las mai jos și ceva explicativ:


„Decât” şi „doar”

O altă greşeală pe care o întâlnim frecvent în scrierea sau vorbirea curentă este folosirea adverbelor „doar” şi „decât”. Greşeala constă în înlocuirea lui „doar” cu „decât”, fără negaţie în faţă. „Forma corectă este: «Am doar 10 lei», însă se foloseşte frecvent «Am decât 10 lei». «Decât» se foloseşte cu negaţie în faţă, spre exemplu: «Nu am decât 10 lei»”, mai spune Monica Pop. Explicaţia simplă ar fi că „decât” se foloseşte doar în construcţii negative şi că pentru construcţiile afirmative enunţurile se formează cu ajutorul lui „doar”. Există însă şi o excepţie de la această regulă. „«Decât să merg la munte, mai bine merg la mare”, este o costrucţie gramaticală unde nu este nevoie de negaţie în faţă”.

PS: daca mă înjură cineva,sa o facă"decât" in romana.😜

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Doar vs decat

Mesaj de vali stratonov » 15 Feb 2021, 11:25

Bun subiect ....decit asta a aparut destul de recent cu predilectie in zonele de peste arcul Carpatic...
In Ardeal nu il aud folosit decit *)) la cei care s/au aciuit prin Cluj...bastinasii nu il folosesc niciodata.
Personal in consider un regionalism folosit deplasat.(((
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Doar vs decat

Mesaj de dan bobei » 17 Feb 2021, 17:45

E mai degraba o bataie de joc la adresa limbii romane. Au disparut din vocabularul curent cuvinte ca "numai" si "doar" si a aparut celebrul "decat". Trist.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Doar vs decat

Mesaj de Zamfi » 17 Feb 2021, 21:07

In zona mea nimeni nu vorbeste cu decat :) Nu ca m.ar deranja.In fond limba e vie...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns