cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 07 Iun 2013, 15:51

am cautat un topic asemanator...nu am gasit, asa ca am initiat eu unul. Daca mai este vreun topic...rog sa se scuze gresala si sa se unifice.
bun, mai la obiect acum
cutitul, o unealta pentru taiat si intepat... nu o luam ca arma, nu suntem militari :D

caracteristici generale pentru cutite

forma lamei
formele lamelor difera atat ca si design cat si ca specializare pentru anumite utilizari
in general avem 5 tipuri de lame
- normala, cu partea de sus dreapta si neascutita
- clip point, cu partea de sus prevazuta cu un tais fals (uneori ascutit) si varful mai coborat fie in line curba fie cu o linie dreapta (se mai numeste si forma bowie)
- drop point, cu varful coborat spre mijlocul lamei intr-o coborare lina
- spear point , in general forma de pumnal cu tais dublu, simetric, varful la mijlocul lamei
- curved trailing point, lama curbata cu varful mai ridicat
alte forme traditionale, sunt mai mut pentru colectionari si nu vreau sa intram in detalii (tanto, Wharncliffe, varf ac, sheepsfoot etc)
Imagine

o lama se mai clasifica in functie de geometria taisului
aici avem
- halow (cu tais concav cu tais secundar)
- flat (tais drept si lung cu tais secundar)
- scandi (tais drept in unghi mare fara tais secundar)
- chisel (tais pe o parte si tais secundar)
- sabre (tais ca si cel flat, dar in unghi mai mare si care este la lame groase)
- convex (tais convex fara tais secundar)
Imagine


buuun, astea sunt tehnice si foarte importante, de ele depinde foarte mult daca cutitul folosit este bun la cese foloseste sau nu.
Forma lamei este importanta cum este importanta lungimea si tipul de actiune a unei lansete iar geometria taisului este importanta cum este importanta clasa unei lansete

Mai avem si otelul din care este facut, otel care conteaza enorm in alegere, fiecare otel avand unele caracteristici foarte importante si care se potrivesc mai mult sau mai putin la unele utilizari
- rezistenta la abraziune , cel mai important, este capacitatea lamei de a mentine un tais la taieri repetate (teste se fac pe carton sau franghii groase)
- rezistenta la coroziune, cat de repede rugineste
- rezistenta la ciobire (valori care difera enorm de la un otel la altul la aceeasi duritate)
- rezistenta la socuri
Nu mai este valabila prejudecata ca un otel trebuie sa rugineasca pentru a fi bun, asa cum nu mai este valabila prejudecata ca fibra de sticla u e buna de lansete. Tipurile de otel sunt atat de diferite si specializate, incat este absolut incredibil la ce performante sa ajuns...fata de stravechiul otel carbon bun la toate dar fara performante.
Totusi, intre ele pot fi o varietate de incrucisari.
Eu fac cutite, nu e un secret.
Incerc sa vad parerea voastra , a utilizatorilor, cum vedeti forma, dimensiunile si cerintele pentru un cutit de pescuit, mai specializat sau "bun la toate".
Daca este nevoie, dezvolt unele caracteristici generale sau specifice.
Tot odata, poze cu cutite la care voi apreciati ca foarte potrivite lama sau manerul sau exemple negative...cum nu credeti ca e bine sa fie
Sa nu uit, incep eu cu o prejudecata, cutitul sa fie cu garda mare... eu o vad o prostie, nu de alta, dar 90% din cutite sunt folosite ca si obiect de taiat, adica pui lama si TRAGI spre tine, foarte putine sunt de intepat/injunghiat, unde forta este de impingere, si care au nevoie de garda.
Va rog, astept si parerile voastre

ciprian99
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iun 2013, 19:12

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de ciprian99 » 07 Iun 2013, 19:18

mie imi place sa fie mai ingusta, sa nu fie lata si nici groasa, un 3 mm e destul
daca e inoxidabil e mai bine, ca il mai las murdar si se uda des
maner... mie mi-ar place din corn de cerb
nici prea scurt, nici prea mare, un 12 cm e bun ca nu incurca
taisul, nu ma pricep, dar sa fie cat mai taios, ca nu tai crengi cu el, ca am maceta cand merg la pescuit si fac cortul
imi place sa aibe teaca si sa il pot pune la curea, dar nu toate tecile sunt bune, unele stau prea sus si imi intra in coaste, mai ales cand stau in scaunul de pescuit sau in barca pe bancheta
nu stiu ce sa mai zic, ca si asa am scris mult
ciprian

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de buzias » 07 Iun 2013, 20:24

Buna. Pt mine cutitul pt pescuit trebuie sa aiba pricipala utilizare curatatul si evisceratul pestilor asa ca forma ideala ar fi wharncliffe, taisul pozitia nr 3 din desen cu precizarea ca taisul scandi sa urmeze forma lamei pana la varful lamei ca sa fie usor de ascutit partea de sus a lamei va fi utilizata pentru curatarea solzilor si aici ar trebuie un tais ca in fig nr 4 dar neascutit sa prinda sub solzi .Manerul 11cm, lama 12cm, grosime 2,5cm, latime 3cm la baza ,otelul unul bun sa tina taisul nu conteza daca nu e inoxidabil ca am mare grija sa il sterg la terminarea treburilor , manerul micarta cu ceva striati sa nu alunece ca pesti au mucus din plin , teaca pe orizontala . Musai sa imi spuneti un pret informativ la ce mi as dori eu ca lucrez pe 11 mil. sa ii strang si o sa va contactez cand voi avea banii. :respekt:

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 07 Iun 2013, 21:07

incep sa apara idei specifice, ceea ce ma bucura foarte mult
nu discutam aici de preturi, nu preiau comenzi publice, nu pentru asta am deschis acest topic
doresc sa stiu parerile dumneavoastra despre cum trebuie sa fie cutitul pescarului iar la final, toti avem de castigat, eu daca reusesc sa fac un model ideal...pentru ca o sa am sansa de a le vinde, pescarii ca au o alternativa si pe care, pentru ca am spus de un "model" si nu un "unicat", am sa incerc sa le fac la un pret cat mai bun.
Dealtfel, la final, am sa fac 2 cutite de proba pe care le dau (de tot) la probat la cei interesati, primul stiu la cine merge, al doi-lea ...vedem
O sa ajungem si la otel, dar sa vedem cat mai multe pareri despre forma, dimensiuni, geometrie a lamei .
Manerul de micarta este o ideie foarte buna, dar, din pacate, materialul este scump si poasibil ca nu toti sa fie incantati ca la pretul unui cutit...cat o fi el, se mai adauga 50 lei, cat este micarta pentru un maner, dar sunt si alte solutii.
Am incercat si mi-a placut LA FOLOSINTA duramidul (negru), un material deosebit de rezistent si placut.... la folosinta , ca la prelucrare este incredibil de urat de lucrat.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de buzias » 07 Iun 2013, 22:04

Sunt deschis la orice sfat din partea dumneavoastra doar sunteti in domeniu, spune am despre maner, nu ma pricep la pretul matarialelor pt manere eu credeam ca cel mai ieftin e micarta dar era parerea unui nestiutor.

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 08 Iun 2013, 02:24

cel mai ieftin este lemn autohton, sau corn de cerb
micarta este scump, mai scump decat lemnul exotic
totusi... alte pareri despre forma, dimensiuni etc :roll:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de adiwolf » 08 Iun 2013, 12:24

soimu` scrie: Sa nu uit, incep eu cu o prejudecata, cutitul sa fie cu garda mare... eu o vad o prostie, nu de alta, dar 90% din cutite sunt folosite ca si obiect de taiat, adica pui lama si TRAGI spre tine, foarte putine sunt de intepat/injunghiat, unde forta este de impingere, si care au nevoie de garda.
tocmai ce trag ponoasele utilizarii unui cutit FARA garda - mai precis mi-a alunecat mana uda pe el si mi-am taiat un tendon la un deget (lucru care m-a scos din circulatie pe juma de an si cu urmari)
desii detin un cutit fara garda si nu il voi arunca (pt ca nu cu el m-am taiat), recomand cutitele cu garda obligatorie.
nu intodeauna folosim cutitul pt destinatia la care a fost creat, iar accidentele de genul celui patit de mine si chiar mai grave sunt foarte dese (am aflat asta de la doctori)

imi plac lamele Drop point si Spear point - taisul de tipul scandi (nr.3) - asta pt cutitele "bun la toate"
pt cutitele de filetat pestele, lasam meseriasii sa isi spuna parerea, eu stiu doar ca trebuie sa fie lama subtire, solida si de foarte buna calitate
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 09 Iun 2013, 17:12

doua alegeri de scandi....
ciudat, pentru ca taisul scandi exceleaza intr-o singura utilizare, cioplit lemn, in toate celelalte este un tais pacatos care are un unghi prea mare pentru a fi taios si o baza a taisului prea mica pentru a rezista decent la ciobire
alte pareri?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de MuskMd » 09 Iun 2013, 19:33

io am un drop point de la fiskars pt omorat in conditii de balta si outdoor.... plastic is fantastik....

lama de vro 8 cm, arhisuficient .

peste nu transez. cel putin nu pe balta :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 09 Iun 2013, 21:21

MuskMd scrie:io am un drop point de la fiskars pt omorat in conditii de balta si outdoor.... plastic is fantastik....

lama de vro 8 cm, arhisuficient .

peste nu transez. cel putin nu pe balta :twisted:
bun, inteleg punctul de vedere, orice telescopica de 2 lei bate de deaprte un bat custom... la confortul transportului.
Daca aia primeaza, aia e perfect.
8 cm este o leaca cam mic in viziunea mea ... cam la orice utilitate outdoor, el avand aplicatii la cutite EDC (cutite de fiecare zi), bune de avut la tine peste tot...in oras, la serviciu etc, si evebtual in bucaarie la usturoi si morcovi, dar cand pleci la pescuit, eu cred ca un cutit de 8 cm este depasit .
Din nou, parerea mea, nu o impun dar o exprim, asteptand cat mai multe pareri de la altii.

Scrie răspuns