cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Ghenadie » 23 Iul 2013, 19:18

Domnu' cu psihologu si psihiatru, poate apelezi singur la serviciile lor.
Ca si autorul, fac cutite si nu de ieri. Ai citit atent despre ce e vorba sau pe sarite si ai decis sa arati ce ai in debara, ghilimelele le- ai observat?
Daca esti multumit de ce ai, sa fii sanatos, dar nu incerca sa prezinti, fie vb intre noi, uratania aia gen Rambo, ca fiind un instrument de taiat universal. Mai ramane sa postezi vreo poza cu lanseta din obor ca fiind buna la toate.
Te- ai lamurit? Nu? Nu te stresa, nu o sa intelegi.
Sa fii tu sanatos.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de rine » 23 Iul 2013, 20:24

Adelin scrie:......
.... si e, poate e doar gluma...chestie de nuanta. E ca si cum ai vinde un glider si dupa ce pescuie cumparatorul cu el o data se cojeste...Poate ca a fost tzeapa sau doar o gluma, acuma sigur ca, comparatia nu e chiar cea mai
potrivita, dar sti bine ca e inspirata din realitate.
da.da, Adelin are dreptate; o gluma poate fi si buna si proasta :lol:
chestie de nuanta. :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Adelin » 23 Iul 2013, 20:29

AdarMarian scrie:
Ghenadie scrie: Si, care e rostul postarii?
Ghenadie, daca ai dificultati in procesarea informatiei, mergi la psiholog, psihiatru sau, in ultima instanta, reia pregatirea de la nivelul grupei mici, insa nu-ti varsa artagul asupra postarii mele!
Ai citit prima postare din topic? Ai remarcat intrebarea autorului, mai precis asta:
soimu` scrie: Eu fac cutite, nu e un secret.
Incerc sa vad parerea voastra , a utilizatorilor, cum vedeti forma, dimensiunile si cerintele pentru un cutit de pescuit, mai specializat sau "bun la toate".
?
Eu n-am facut decat sa-i raspund, ba mai mult de atat, postand si imagini cu doua cutite pe care le folosesc de peste douazeci de ani, concluzia fireasca a faptului ca ma satisfac pe deplin.

Cumetras, daca ai chef de cearta, cauta-ti musterii prin alte parti, ca sunt ocupat si n-am vreme sa te-ncurc.
@ ghenadie
Dupa postarea asta sincer nu mai poti spune nimic, pt ca e sah-mat.
...sa ai ultimul cuvant si atunci cand nu e cazul e aiurea si cateodata, cum e si in cazul de fata, nu faci altceva decat sa te faci de kkt.
Mai bine vorbim de glaidere... ;-)
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Ghenadie » 23 Iul 2013, 20:37

Adeline, te credeam om asezat..dar na, timpul le vindeca pe toate..
PS ia intreaba- l pe soimu ' daca de Rambo vorbea :lol1:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Adelin » 23 Iul 2013, 23:00

Ce zic io, ce intelegi tu...acepta ca ai dat-o de gard si e mai simplu. Crezi ca daca ai ultimul cuvant anulezi ce ai spus cu 3 posturi in urma? Mai bine ii ceri scuze omului pt mitocanie si crede-ma ca da mai bine decat sa-l iei pe " ba tu" in brate.
In fond sti ceva, fa ce vrei, doar ca agresivitatea ta nu da bine, atata tot. Daca ai fi incercat macar sa observi atitudinea lu' Soimu', care e si initiatorul topicului, ai fi vazut ca e una prietenoasa, nicidecum agresiva ca a ta.
... dar poate ca de la monitorul tau lucrurile se vad altfel.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de biban solzos » 24 Iul 2013, 15:53

@ Ghenadie , nu te supara, dar , ca unul interesat direct de topic ( hai cutit, cutit, cutit , de trei ori te-am ascutit :wink: ) ...nu c-as avea lame de damasc infipte in cornul inorogului lui cantemir , etc, etc..., dar, macar asa, ca sa nu cumpar anual cutit( briceag ) de la talciocuri ....ca io nu merg nici la buda fara brisca ...nu c-ar fi scump, dar decat sa iei cate-un jaf de vapor anual, nu mai bine iei o "lama ' formata pe gat unguresc ? Te tine mai mult, are si "experienta " , etc ...Dar tre si ascutita ! Ei, aici e greu...Tocilarii de doi lei , smirgheluri si polizoare ...astea-s pt lame de talcioc...Speram la altceva ...@ soimu incepuse ceva interesant ...credeam ca si tu esti pe solutie ...
Adelin si nea Marin (cf pozei ) si cu dom' profesor rin ( e) , au incercat sa ia cutitul in mana, sa taie , sa-l ciobeasca si sa-l ascuta ...adica sa fie cf ceea ce-a vrut soimu...Chiar nu se poate ?
Io nu pierd prea mult (financiar ) , dar poate pierd ca nu stiu ce inseamna un cutit ( briceag) de calitate ...si chiar daca-l am , ma pis pe el daca nu stiu sa-l intretin ...Simplu ...Fii mai maleabil, ca doar nu-i fi si tu din strainezii " betheway " ce umbla doar printre "boy" ...
Topicul e prea interesant ca sa ajunga in derizoriu ....

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Ghenadie » 24 Iul 2013, 18:05

@ biban - am lucruri mai importante de facut decat sa ma supar din discutii de pe forum :wink:
Te- am mai rugat sa formulezi exact ce te intereseaza, nu am de unde sa stiu care iti sunt necesitatile.
Vrei sa inveti sa ascuti?
Vrei sa iti cumperi un cutit/briceag penu anumite utilizari si te intereseaza un raport calitate/pret bun... ?
Daca imi oferi indicii clare, incerc sa te ajut.

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de biban solzos » 24 Iul 2013, 19:04

Ghenadie scrie:@ biban - am lucruri mai importante de facut decat sa ma supar din discutii de pe forum :wink:
Te- am mai rugat sa formulezi exact ce te intereseaza, nu am de unde sa stiu care iti sunt necesitatile.
Vrei sa inveti sa ascuti?
Vrei sa iti cumperi un cutit/briceag penu anumite utilizari si te intereseaza un raport calitate/pret bun... ?
Daca imi oferi indicii clare, incerc sa te ajut.
Daca faptul ca insist pe 'cutit" te face sa crezi ca-s prost sau ca vreau sa ma aflu-n treaba ori ca vreau sa-ti iau din timpul necesar altor treburi, fa si tu ca adigeul tratat o saptamana ...
Ardelean fiind, am brishca ! Ma c.a.c. si ma p.i.s. cu ea la bracinar ...Nu-mi tre cutit ...Am avut vreo 12 ani o brisca ( lama "ruginibila " ) dar am pus-o 'in rama" .. :wink: ....Taie ca-n prima zi, ascutita asa, prosteste, cum stiu eu, ca voi, doctoranzii in ascutit, asteptati rugaminti cu tamaie :( :( :( ca sa lamuriti lumea cu una sau alta ... :cry: :cry:
Deci, am brisca formata pe beregata de ungur ( ca asa vrea semlecanul &Co ) ...Dar de la cati unguri am "gatlejit" , atunci cand am neglijat , de frica politiei :mrgreen: , sa sterg lama, a inceput sa se pateze ...Dar, din cauza pasiunii de-a taia beregati de unguri , repede si in repetare , observam rapid fenomenul si luam masuri ( slefuit cu smirghel fin, etc ) ....nu vroiam sa dea tetanosul in ei,..Mi-era sa nu ma reclame la DSV ....Ca-s parsivi de nu se vede ... :wink: :wink: :wink:
Vreau sa faci pe "Ion Creanga " si sa povestesti de briceaguri ...Nu vreau cutit ( exclus la ardeleni ) ...Nu vreau "inox" indestructibil ...Vreau lama din otel " XYZ" , care, cu o minima intretinere, raspunde asteptarilor ...Vreau un sfat, cat de simplu de intretinere al acestor lame ( oteluri ) .. intretinere ( dupa ce tai gat de unguri :wink: ) , ascutire, etc ...Chiar si sfaturi gen : lama ( otelul) cutare nu se preteaza la ....doar la ....etc...Io-s modest, vezi ca nici jiji nu ma excita ...adijeul e-n CM-u , nu-l pot stresa, ca moare , si ce ma fac ?

ps : pt unguri, ca sa nu te stresez prea tare, am tarnacopul, tramvaiul 3R , sau podurile de peste Cris ...Cu tine si soimu' vreau doar "chirurgie " :wink: :wink: ...Io raspund de consecinte :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Ghenadie » 24 Iul 2013, 19:49

Eu nu cred nimic, intreb si raspund. :lol:
Ok, o sa- ti trimit pe mp cateva linkuri sau daca vrei inf concentrata, lasa- mi in pm un nr de tel si te sun.
Nu imi place sa scriu romane.

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de biban solzos » 24 Iul 2013, 20:49

Ghenadie scrie:Eu nu cred nimic, intreb si raspund. :lol:
Ok, o sa- ti trimit pe mp cateva linkuri sau daca vrei inf concentrata, lasa- mi in pm un nr de tel si te sun.
Nu imi place sa scriu romane.
Ti-am zis ca nu-s nici mofturos , nici pretentios ...Vreau ca un lucru sa fie facut bine ...Daca eu nu stiu sa-l fac, accept cu placere sfaturi, observatii, critici, orice...Dar macar sa-mi ajute la ceva ...Daca ma poti "rezolva " cu linkurile alea , raman dator ...Ce nu pricep, te "deranjez " ...Cu voia ta ...
:respekt: :respekt:

Scrie răspuns